Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Pompierul privat Ionuț Gurău de la Ciochina

Pompierul privat Ionuț Gurău de la Ciochina

La Ciochina, în fosta remiză PSI, renovată pe banii autorităților locale, a apărut primul Serviciu pentru Situații de Urgență privat din Ialomița. Luni, 13 iulie 2020, primarul Vasile Câmpulungeanu a marcat festiv momentul. Unitatea are 8 angajați și deservește 10 loca­lități limitrofe. Însă povestea care merită spusă azi e cea a șefului acestui Serviciu, Ionuț Gurău.

Stop-cadru lângă mașinile de pompieri
Mașinile de pompieri sunt două. Una de 8000 de litri și și alta de 2500... Au sigla Cris Prev, unul dintre serviciile pentru situații de urgență private din țară. Pe lângă ele trebăluiesc doi pompieri îmbrăcați în uniformă. Se pregătesc de un exercițiu, își așteaptă șeful. De sub una dintre mașini apare un puști subțire, îmbrăcat în uniformă de pompieri. «E gata!» strigă ca să acopere zgomotul motoarelor. «Am înțeles, șefu!». Nu-i dai 18 ani... Are 27 și este pompier profesionist de 9 ani. 6 i-a făcut la stat, 3 în sistemul privat. Are ochi de Zburător și zâmbet de copil cuminte. I-ar sta mai bine ca fotomodel. Ne dăm deoparte de zgomotul motoarelor turate, să ne auzim. Aprinde o țigară și trage lacom două fumuri. Întrebăm cum de este posibil... Întrebarea e ambiguă. «Suntem aici prin bunăvoința noastră și a celor din localitate!». Nuanțăm întrebarea: «Îmi place să ajut oamenii... Eu pentru asta sunt făcut. Sunt pom­pier de-o viață!». Îl privim lung, neîncrezători. A mai văzut ca noi, nu se intimidează. Repetă cu glasul sigur, încercat în sute de inter­venții: «Eu pentru asta m-am născut. Ca să ajut oamenii!».

Unul dintre salvatorii de la «Colectiv»
Glasul lui sună firesc, iar Ionuț nu pare să știe să mintă. A plecat de la stat «din motive personale», dar nu a conceput nicio clipă să renunțe le meseria lui. Ne povestește minute în șir de performanțele autospecialelor, de primele sale intervenții, ca începător, de toate relele pe care le aduce focul necontrolat în viețile oamenilor. Și, apoi, inevitabil, de incendiul de la «Colectiv», care l-a marcat pentru toată viața. «Am fost acolo în noaptea aia, eram subofițer operativ... E nedrept ce li s-a întâmplat apoi și cum s-au repezit toți la ei! Erau oameni tineri, mergeau acolo să se distreze. Nu s-a gândit nimeni la consecințe!». În noaptea incendiului de la «Colectiv», Ionuț a salvat trei oameni. Au rămas prieteni, se sună de Sărbători, de zile de naștere, se întâlnesc la bere... «Îmi aduc aminte că două săptămâni nu am fost om... Nu puteam mânca, nu eram în stare să mă concentrez, îmi aminteam mereu tot... Iar în noaptea aia, când am ajuns acasă, n-am fost în stare să dorm. M-am îmbrăcat și m-am dus la spitale după ei, să știu că sunt bine... Au fost, Slavă Domnului! Dar pentru ei traumele de-atunci nu se vor vindeca niciodată...».

Înapoi la treabă
Ionuț Gurău trăiește și respiră pentru a fi pompier. Crede că s-a născut pentru asta și e mândru de meseria lui: «Fiecare se naște pentru a face ceva... Eu m-am născut pentru a fi pompier!». Dacă nu ne credeți, îl puteți găsi pe Youtube răcnind cât îl ține vocea: «(...) Efectivele de pompieri și dispozitivele de intervenție sunt gata să intre în serviciu! Sunt comandantul intervenției și șeful serviciului, Gurău Ionuț!». Iar dacă aveți ocazia, opriți-vă la Ciochina și întrebați unde sunt pompierii. Toată lumea o să vi-l arate. E acolo 8 ore pe zi, normă întreagă. Și de multe ori, peste program... Colegii și subalternii lui sunt în branșă de ani buni, dar n-au mai văzut unul ca el. «E tânăr, mi-ar putea fi copil... Dar nu mă deranjează asta! Aici suntem o familie și ne apărăm unul pe altul. Trebuie să ai încredere în cel de lângă tine și să asculți comenzile. Altfel mori și tu, și el, și nici nu ajuți pe nimeni!» ne spune Ion Mitrică, unul dintre colegii lui. Nu prea are chef de vorbă, se pre­gătește pentru exercițiu. E prima săptămână, sunt multe de făcut. Îi lăsăm cu ale lor. La ieșirea din remiză, sirena mașinilor de pompieri țiuie asurzitor. Copiii de pe stradă se opresc din joacă și se uită lung. «Când o să fiu mare, vreau să mă fac pompier!» spune automat unul. Ionuț Gurău s-a ținut de cuvânt și s-a făcut. Pompier privat!

26 Iulie 2020, 10:20 (4707 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Guralau:
(15 Septembrie 2021, 21:53)
Susțin este și preot și pompier și salvator și ambulantier și tot ce vrea el.A fost chiar și director operațiuni își Călărași Întrebările...
Eu:
(15 Septembrie 2021, 12:32)
Gurau Ionuț,are datorii la foarte multe persoane,printre altele a mai activat o perioadă și la serviciul de ambulanta privata Ambumed din București unde la fel a procedat împrumutând diverse sume de bani fara ai restitui! Pe langa banii împrumutați a distrus total o autospeciala ambulanță și a fugit de la locul faptei! La locul accidentului au fost găsite veșminte de preot semna că Gurau nu a fost doar pompier sau șofer de ambulanță ci și preot! Un escroc mărunt care pare foarte credibil!
Ana:
(12 August 2021, 17:19)
A fost și a plecat. Totul a fost o vrăjeală organizată de Câmpulungeanu pentru a mai câștiga câteva voturi. Am auzit că, mulți îl caută pe pompierul privat Ionuț Gurău pentru a restitui banii luați împrumut, așteptăm un articol cu datoriile și țepele date. Firma nu are nicio vină!
stiri pe bune:
(26 Iulie 2020, 17:58)
Primariile comunale platesc lunar firme de paza cu sume cuprinse intre 8000-12000 lei/luna. Cu un guard angajat cu 3000 lei/luna rezolva aceleasi probleme ca si cu firmele de paza. La Ciochina si comunele ''pompieristice'' se vor mai adauga 6000-8000 lei/luna. Pai de unde sa-si achite macar salariile firma aia de popmpieri ? 
A:
(26 Iulie 2020, 12:32)
Felicitari baieti, pentru daruirea de care dati dovada.Va multumim!
Marian :
(26 Iulie 2020, 11:19)
Buna initiativa.Guvernul are bani doar pentru pensii speciale,ciordeala cu prosteala Covid si salarii nesimtite pentru cei din primarii si institutiile prefectilor si CJ.