Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte

Adevărul oficial despre absorbția fondurilor europene în Ialomița

MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte

Administrația Moraru susține că a adus în Ialomița fonduri europene în valoare de 170 milioane de euro. În realitate, la nivelul Consiliului Județean Ialomița se derulează 8 proiecte cu fonduri europene și 6 proiecte prin PNDL 2. La prima vedere, pare mult și lăuda­bil. În realitate însă, sumele absorbite efectiv în cadrul acestor pro­iecte sunt infime, iar gradul de execuție efectivă a lucrărilor este nerelevant...

Minciunile care cosmetizează realitatea
Imediat după anunțarea candidaturii lui Marian Pavel la președinția Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru s-a metamorfozat într-o victimă politică. El a declarat pe pagina sa de socializare, printre altele: «(...) După ce am făcut performanță în cei patru ani de mandat, după ce am atras fonduri naționale și europene în valoare de 170 milioane de euro și am început să mo­dernizez infrastructura rutieră a județului, după ce am investit în sistemul de sănătate, domnul Pavel, fără să beneficieze de încredere și susținere publică, pune mai presus interesele sale decât interesele ialomițenilor». Aparent, strigătul lui Victor Moraru este unul disperat, cel al unui «executat» politic. În fond, el confirmă trista realitate a momentului. Victor Moraru este un cabotin fără talent, care confundă instituția cu propria persoană. Pentru a contrabalansa (e drept, inegal!) cele 2 milioane de lei cheltuite pentru cultul personalitățiii președintelui, am solicitat instituției informații oficiale privind gradul de absorbție al celor 170 milioane de euro trâmbițați de Victor Moraru ca fiind investiții reale în Ialomița. Așa cum bănuiți, diferențele între declarațiile publice ale președintelui Consiliului Județean și realitatea cifrelor sunt uriașe. Gradul de absorbție în cazul unora dintre proicte este «zero»! Cel mai avansat dintre proiectele de infrastructură rutieră finanțate din fonduri europene, în valoare de 104 milioane de lei, are un grad de absorbție de 22%. Dar să nu anticipăm...

Drumurile noastre toate
La acest moment, conform informa­țiilor publice furnizate de către Consiliul Județean Ialomița, administrația Moraru a accesat fonduri europene pentru reabi­litarea unor tronsoane de drum județean. În cadrul primului proiect au fost vizate DJ302, DJ101 și DJ402. Valoarea totală a acestor lucrări este de 104 mili­oane de lei, cu o finanțare nerambursa­bilă de 88,4 milioane de lei. Din această sumă, până la sfârșitul lunii iulie 2020, a fost accesată doar 22% din valoarea proiectului. Adică 20 milioane de lei... Cel de-al doilea proiect vizează modernizarea DJ306, DJ102 H și DJ203E. Valoarea to­tală a acestui contract este de 133,4 mili­oane de lei, din care finanțarea nerambursabilă reprezintă 130,3 milioane de lei. Gradul de absorbție în cazul acestui proiect este de 0,2%, la acest moment contractul aflându-se la nivelul derulării serviciilor de elaborare a proiectului tehnic. Așa cum apreciam, realitatea este total diferită de declarațiile președintelui Victor Moraru, iar distanța până la «finalizarea acestor investiții pentru ialomițeni» se măsoară în ani. Pentru comparație, vom preciza că administrația județeană precedentă, repetentă la capitolul «fonduri europene», a reușit în mandatul 2012-2016 să asfalteze 80 de kilometri de drumuri județene...

«Cultura istorică» în cifre
Una dintre temele predilecte ale președintelui Moraru o reprezintă inves­tițiile în «cultura istorică». Conceptul a fost inventat pentru a justifica accesarea unor fonduri care depășesc 40 mili­oane de lei pentru reabilitarea ruinelor Cona­cului Bolomey, pentru modernizarea sitului arheologic de la Giurgeni (Orașul de Floci) și a Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» din Slobozia. Contractul cu firma care va executa această ultimă «investiție» a fost semnat pe 4 august 2020 într-un cadru festiv, valoarea ei este de 3 milioane de lei, din care 2 milioane de lei reprezintă finanțare europeană... Gradul de absorbție a fondurilor, în cazul acestui proiect, este de 6%! În cazul Conacului Bolomey, cea mai controversată dintre aceste investiții, valoarea proiectului se ridică la 26,2 milioane de lei, din care 21,5 milioane de lei sunt fonduri europene. Gradul de absorbție a fondurilor până la acest moment este de 0,9%! Interesant de remarcat la aceste investiții e faptul că instituția contribuie la finanțarea ei cu 5,1 milioane de lei. În sfârșit, ultimul din șir este situl de la Giurgeni. Valoarea proiectului este de 12,1 milioane de lei, iar gradul de absorbție al fondurilor este de 0,8%...

Investiții pentru Sănătatea ialomițenilor
O altă temă predilectă a declarațiilor făcute de Victor Moraru vizează investițiile în sistemul de Sănătate. În realitate, aceste investiții se reduc la două obiective, respectiv modernizarea UPU și reabilitarea Ambulatoriului. În primul caz, suma accesată se ridică la 7,4 mili­oane de lei. Numai că, din această sumă, administrația Moraru a cheltuit efectiv 2,05%! Pentru că veni vorba, vom explica și pentru ce au fost cheltuiți banii, precizând că situația se repetă aproape identic și în cazul celorlalte investiții. Ei, bine, banii accesați au fost utilizați pentru plata echipei de implementare a proiectelor, de la președinte la ultimul funcționar public din instituție, servicii de informare și publicitate, servicii de întocmire a documentațiilor, servicii de verificare tehnică, etc. În cel de-al doilea caz, respectiv Ambulatoriul Spitalului de Urgență, suma accesată este de 17,4 mi­lioane de lei, din care valoarea finanțării europene este de 10,7 milioane de lei. Gradul de absorbție în acest caz este, țineți-vă bine, 0%! Adică în cazul acestui proiect nu au fost accesați nici măcar banii pentru munca funcționarilor înregimentați în acest proiect megalomanic.

Multe și mărunte, dar la fel Lipsa spațiului tipografic nu ne permite să detaliem de aceiași manieră și restul proiectelor finanțate din fonduri europene. Ele au însă valori mai mici și nu suscită interesul opiniei publice în egală măsură. Ca, de exemplu, Strategia de dezvoltare a județului în perioada 2021-2027, pentru care se vor cheltui 2,2 milioane de lei (grad de absorbție 0%). Sau construirea blocului Operator al Spitalului Județean prin PNDL 2 (63,8 milioane de lei, grad de absorbție 0%). Sau modernizarea incintei Spitalului, tot prin PNDL 2 (60,7 milioane de lei, grad de absorbție 0%). Și exemplele pot continua. Sperăm însă că am demonstrat ceea ce era de demonstrat, iar în luna de campanie care urmează, dacă va avea parte de ea, președintele Victor Moraru va păstra o tăcere discretă asupra subiectului. Măcar atât!

17 August 2020, 07:55 (2324 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Moștenirea administrației Moraru

Comentariile cititorilor:


cetatean din Slobozia:
(20 August 2020, 18:51)
oameni buni... cine vine la conacul Bolomey... aaa bisericuta din lemn este paroh varul (...), este altceva... in rest numai fotografii, ziare ale consiliului judetean si salarii mari la consilierii personali. Dar daca eu il votez pe (...) inseamna ca am incredere in el. El de ce isi angajeaja cativa consilieri... inteleg ca el nu este in stare sa isi faca treaba pentru ce a fost votat... RUSINE LA TOTI CARE AU CONSILIERI... cu acesti bani faceau o gradinita... poate dispar VIERMII ACESTIA
Bubu:
(17 August 2020, 20:18)
(...) s-a sucit si acum candideaza pe listele parsivului partid Pro Romania codus de sobolanul tradator (...) si de condamnatul (...). Echipa bre nu cacialma.Te-ai spurcat la functii si bani mai, (...), la munca nu te duci ori astepti sa prinzi un loc de contabil la spalatoria puscariei din Slobozia?
Daniel:
(17 August 2020, 12:35)
Nu inteleg un lucru, daca sunt bani europeni de ce nu îi folosesc, asta inseamna ca ori esti prost ori urmaresti ca o parte din banii astia sa se intoarca cu parandarat, la tine, sub forma de furaciune acoperita. Eu unul pe dl. acesta si pe alti latrai de teapa lui, l-as baga in priza pâna ar spune cat lapte a supt de la tâta masii. Nu poti ba, sa ai friptura in mana si tu sa o dai la caini. Ar mai fii si posibilitatea ca sa nu se vrea, dar exlus. Ba presedinte de cj tie nu-ti place sa fi adulat de lume pentru fapte bune, tie iti place sa fii injurat si blestemat. Ba coada de lopata, acum ca toti te usuie de peste tot, inclusiv partidul de ce nu spui ma sorcova, bai fratilor am fost prost si nu ma dus creierul, sau spune, nu am fost lasat sa fac ceva bun pentru comunitate. Baiete tu si alti multi ca tine, otraviti aerul, spurcati tot ce va inconjoara, nu stiu cum va tine dumnezeu. Nu iti doresc deloc bine, pentru ca tu ca individ nu meriti mai mult de patru ziduri si un geam cu gratii. Cu cea mai mare sinceritate iti spun, un minut de libertate nu ai avea de la mine, dle coada de lopata.
vasile:
(17 August 2020, 08:53)
praf in ochi! luati si de la mine ceva , ca in rest... stiu eu ce fac. Cam asa a procedat domnul in toti acesti 4 ani de mandat. Cel mai tare l-a preocupat imaginea lui....Poate ne-am trezit si poate vom vota ce trebuie. Ialomiteni treziti-va!!!!!!!!