Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Rampa lui Adrian Mocioniu de la U20

Un primar care a confirmat

Rampa lui Adrian Mocioniu de la U20

În decembrie anul trecut, după 3 ani de așteptare, locatarii blocului U20 din Slobozia și-au strigat disperarea la ziar. În februarie, strigătul lor a fost auzit de către Renate Weber, Avocatul Poporului, care a solicitat oficial autorităților locale să respecte legea. Zilele acestea, adică pe 14 august 2020, rampa e... «în lucru». Ar putea fi prima realizare notabilă pentru cetățeni a lui Adrian Mocioniu, «primarul care a confirmat».

Minunea de la U20 E vineri, burta țipă că-i vremea prânzului, iar U20 e tocmai hăt, în fața părculețului de la Gară. Dar curiozita­tea e mai mare, căci în oraș se zvonește că primarul Adrian Mocioniu a făcut rampa. O spun «ăia de la DADP» care o montează. Asta trebuie că e o minune, care e musai să o vezi... Asta și cele 35 milioane de euro cu care Mocioniu se laudă că au fost atrase pe toate gardu­rile Sloboziei! De, e campanie și dacă nu acum, atunci când?! Numai că la U20 rampa e doar un schelet de fiare lipit de scările blocului, ca în poză. Iar cei doi muncitori care lucrează de zor n-au treabă cu rampa, lucrează la vecinul de la 4. Se și sperie la poze, că nu au acte... De unde acte, pe sărăcia asta? Acte cere doar Primăria și ăia de la fisc! Altfel, rampa e solidă și dacă o îmbraci în tablă ar putea arăta ca o rampă pentru persoane cu handicap. Dar deocamdată n-o îmbracă nimeni, că e vineri... Șeful DADP, Valeriu Roșca, ne confirmă că e lucrarea lui. «Cred că săptămâna viitoare e gata... Ar fi fost și mai devreme, dar am avut nevoie de hârtii de la arhitect și structurist. Fără ele nu se poate, că noi nu putem lucra de capul nostru!» ne spune el. Și îi dăm dreptate, că așa-i când ești sub ordin. Iar ordinul, după cum se laudă «ăia de la DADP» care au montat scheletul, l-a dat Adrian Mocioniu, ca el e primar!

Gura lumii doar pământul... În scară e răcoare și faianță pe toți pereții de la parter. Nu sunt datorii la întreținere, iar în lift miroase a curat... Poate de-aia locatarilor nici că le pasă de rampa lor. Prima ușă ni se trântește în nas: «Nu ne interesează!». A doua la fel, dar apucăm să aflăm că rampa s-a făcut cu «banii după antenele de pe bloc». Într-un final primim o cană de apă și explicații de la doamna Ioana. Să tot aibă vreo 80 de ani, dar nu întrebăm că așa am învățat încă de la grădiniță că nu-i frumos. «Vă spun ce-am auzit și eu de la doamna administrator... Cică după ce a venit adresa de la Avocatul Poporului au chemat-o la Primărie să îi dea aprobările. Numai că și alea au mai durat 3 luni. Mare minune că s-a făcut. Dar acum cică lumea nu mai vrea, că e urâtă...». Doamna administrator nu e la sediu, că nu e zi de Asociație. Dar ne spune la telefon că a fost greu și că a costat vreo 10 mii de lei! Iar copii după avizele obținute de la Primărie a făcut cât pentru tot cartierul: «După ce am fost peste tot, m-au trimis și la Inspec­to­ratul de Stat în Construcții, să iau o hârtie... Ca să o iau, a trebuit să plătesc 1% din valoarea lucrării. Ca să plătesc, a trebuit să merg la bancă. Dar banca n-a putut valida plata... M-au trimis la Poștă... Nu vă mai povestesc, că n-are rost. Am pierdut o zi. Dar dacă era o persoană cu handicap. Nici n-ar fi putut ieși din casă, d-apăi să facă tot ce e de făcut!».

Primarul care confirmă în fiecare zi În drum spre oraș, dintr-un banner stradal ne surâde Adrian Mocioniu. Uităm de foame și ne pierdem în zâmbetul lui cuceritor. El este «primarul care a confirmat», a atras 35 milioane de euro pentru oraș și e pregătit pentru un nou mandat.... Ne amintim că în cazul rampei de la U20 a spus că ajutorul pe care îl oferă «nu poate încălca legea...». Legea spune că e nevoie de avize ca să dai ordin «ălora de la DADP» să facă o lucrare?! O fi, că noi suntem votanți proști și nu știm carte. Iar cei care știu au făcut și Regulament, la Primărie. În el scrie că «lungimea ma­ximă a unei rampe, măsurată în proiecție orizontală, va fi de 10 m pentru rampe cu panta de 5 grade și 6 m pentru rampe cu panta de 8 grade». Asta de la U20 pare mai înclinată, dar nu mai insistăm. Bine că s-a făcut... În capătul celălalt al orașului, la MB-uri, Eolina Pantazi a cerut și ea aprobare pentru o rampă de la primărie. Acum 2 ani... Și în cazul ei, «primarului care a confirmat» probabil că nu-i va ajunge timpul să o ajute legal... Ce vreți, când ai 35 milioane de euro pe cap, nu te împiedici de problemele minore ale cetățenilor... Gândești macro, european, strategic! Noroc că Eolina are un tată priceput la toate. Iar acum are și ea rampă... E mobilă și n-a mai avut nevoie de aprobările primarului și forța de muncă a celor de la DADP.

23 August 2020, 12:40 (6371 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(25 August 2020, 19:49)
@Vali - stai linistit. Deocamdata Slobozia in timpul lui (...) nu a atras un euro din fonduri europene. Sunt doar contracte fantasmagorice care nu pot fi puse in practica. Cele 35 milioane euro (suna bine) sunt doar povesti de adormit copiii mici. El nu a fost in stare sa termine statia de tratare a apei si noi vrem reamenajare urbana dupa standarde londoneze...
Vali :
(25 August 2020, 11:16)
35 milioane euro cheltuiti pentru Slobozia,bani din fonduri externe? Plus banii de investitii din taxe /impozite locale?Astia cheltuie 1 milion de euro la paritate cu 1 milion de lei?Orasul arata ca naiba!O bancuta de parc costa 80..100 lei.Iluminatul este jalnic.Deratizarea se face foarte rar si prost.Asfaltul este turnat stramb.Pavelele arata ingrozitor.Dupa ploaie strazile se umplu cu apa.Unde se duc milioanele de euro,cand se duc? Pe salarii?Curtea de conturi nu publica raport de control?
tratat cu tratament:
(24 August 2020, 14:22)
Rampa lui Mocoiniu versus groapa lui Stoica, sunt din serialul d-ale lui Mitica ????
Cunoscator:
(24 August 2020, 09:35)
Rampa nu se construiește datorita acestui primar incompetent.Niste tineri au pus umărul, doamna administrator stie foarte bine cui se datorează finalizarea proiectului și aici ma refer la dl director Rosca de la DADP și a noului președinte de la PSD , dl Tinta
ION:
(24 August 2020, 00:24)
Cum e sa fii 4 ani presedinte cj si sa te bucuri de toate avantajele acestei functii primite cadou de la psd si dupa aceea sa treci la partidul lui ponta,dovedit ofiter acoperit si plagiator{hot} al lucrarii de doctorat? Eu vad aceasta miscare ca o lipsa de demnitate si o batjocura la adresa votantilor psd . Cred ca le-a fost acordat destul credit acestor ,,turisti" de partid si e momentul sa se intoarca la profesiile lor de baza si sa contribuie prin munca cinstita la binele comunitatii ....
Slobozean sadea ...:
(23 August 2020, 23:46)
Voi, acești atotștiutori, de ce nu candidați ? De ce nu aveti voi proiecte viabile, aducătoare de profit? La orice va pricepeti, mai puțin la bun-simț, pai voi aveti curaj sa puneti in cerneala penelului atatea si atatea lucruri? Curând vor fi si oameni care va vor arata adevarata voastră poziție, plină de mizerie ...curand !
Merin:
(23 August 2020, 21:11)
@Gigel alti astepta cate 4 ani o adeverinta de la primarie. Alti cetateni stau in poata primariei blestemand primarii ca le-au fost furate ceva drepturi. Cine sai faca praf pe acesti primari, care dand ajung acolo, in functie uita ca erau niste simpli barbugii, si primul lucru care il fac, este ca isi lasa nevasta si devine gigoloul femeilor maritate si fac farmacii c.rvelor.
Lacatar:
(23 August 2020, 20:11)
Pete tot numai vorbe rele si ura , de ce oameni buni nu sunteti si voi fericitit , de ce ?In oras exista multw persoane cu dizabilitati care nu pot iesi din case din cauza unor ,,harti" . Respectele mele celor care si-au dat interesul pentru aceasta rampa , dar si administratora blocului pentru lupta depusa . Succes in continuare , eu va mentin din umbra .
R:
(23 August 2020, 19:55)
Ai dreptate Cetățean. Sâmbătă primarul se plimba printre comercianții din Piața Agroalimentara spunandu-le ca este primarul Sloboziei si cerșind votul.Vai de mama lui de ratat!La vaci cu el!!!!
Nelutu:
(23 August 2020, 16:13)
A reusit sa si actualizeze si el declaratia de avere de pe saitul primariei?ultima este din 2016 de cand a inceput mandatul
Silviu:
(23 August 2020, 15:41)
Eu il vedeam pe Ponta un baiat destept, dar de cand ia luat pe (...) si (...) la el sa candideze la primarie si CJ , mi-am schimbat parerea. 2 ingamfati si afemeiati, in baza la functii, nu ca sunt ei destepti pe barba lor. Astia traiesc doar pe seama functiilor, altfel ar fi 0.
cetatean:
(23 August 2020, 13:57)
Ce topeu pe acest (...) sa ceara un nou mandat ,nu a fost in stare sa faca nimic in 4 ani iar acum impins de la spate de fostul prefect de la Cazanesti finul lui bombonel si de administratorul de la cantina sociala a orasului au inceput sa colinde pietele orasul ,intrega localitate sa ceara un nou mandat .Cit timp a fost primar a dat dovada de o aroganta si de o inginfare greu de imaginat ,a fost cunoscut in special de clientela din localuri si de femeile usoare ,preotese cunoscatoare de limbi ,sotiile prietenilor La puscarie cu el si camarila sa .
Gigel:
(23 August 2020, 13:02)
Săracu' Nea Paul... a așteptat atâția ani după niște hârtii, ca să poată ieși din casă în scaunul cu rotile. Rușine mare, 3 ani și jumătate pentru o amărâtă de rampă... Criminalilor!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 11 Aug 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 19:20
(7368 vizualizări - 0 comentarii)


Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 18:15
(7042 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 17:35
(6270 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:40
(5778 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:20
(7272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:15
(6417 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 11:05


Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 15:34
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 15:20
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:50
(6042 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:10
(5458 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 23:56
(10209 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 23:10
(7062 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 21:20
(4716 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 18:50
(5788 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de 1,1 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că, în luna mai 2017, instituția va efectua operațiuni de rambursare TVA în valoare de 1,1 milioane de lei. Defalcat la nivelul Serviciilor Fiscale ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 16:35
(6799 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiune pentru dirijori în cadrul Festivalului-Concurs «Ionel Perlea»

Organizatorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», dedicat memoriei compozitorului ialomițean Ionel Perlea, vor introduce de anul acesta o nouă secțiune în cadrul competiției muzicale. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:20
(9637 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prejudiciu de 3,1 milioane de lei, produs prin infracțiuni economice

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice au sesizat în luna aprilie 2017 organele de urmărire penală în cazul a 9 persoane juridice, societăți comerciale și persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 19:15
(5626 vizualizări - 0 comentarii)


Brâul Maicii Domnului la Catedrala Urziceni

Moment de mare încărcătură spirituală la Urziceni, în perioada 17-21 mai 2017. Brâul Maicii Domnului de la Mânăstirea Kato Xenia, din Grecia, va fi adus la catedrala din municipiu. Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 18:10
(6596 vizualizări - 0 comentarii)


Circul «Americano Vargas»

angajează
muncitori necalificați
pentru Turneul 2017
-salariu-1800 lei
-se asigură cazare

Relații la telefon 0743/992.599

11 Mai 2017, 17:20


Grevă generală pe termen nelimitat la Garda de Mediu Ialomița

Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au intrat în grevă generală pe termen nelimitat, începând de miercuri, 10 mai 2017. Revendicările celor 10 angajați ai instituției vizează creșterea salariilor la nivelul ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:40
(7824 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 45 de persoane, angajate ca urmare a «Bursei Generale a Locurilor de Muncă»

În data de 7 aprilie 2017 s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Județeană pentru  Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:20
(10461 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 9 mai 2017, un bărbat de 36 de ani, din Coșereni, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «conducere a unui autovehicul pe drumurile publice, având acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:05
(6534 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 11 mai 2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 13:10
(9005 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Două femei, în vârstă de 21 și 43 de ani, și un bătrân, în vârstă de 73 de ani, au fost răniți după ce șoferul unui automobil, un cetățean francez de 60 de ani, i-a acroșat cu mașina pe care o conducea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 19:58
(8269 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:40
(5910 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:35
(6463 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără prinsă după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 8 mai a.c., de angajata unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 15:30
(5533 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, videoconferință cu structurile din subordine

Luni, 8 mai 2017, la sediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a avut loc o videoconferință în prezența ministrului Agriculturii Petre Daea, la care au participat, alături de secretarul ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:25
(5363 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Formularul 200-«Declarația privind veniturile realizate din România»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați ca până joi, 25 mai 2017, inclusiv, persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într-o formă de ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:15
(8881 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
soluția ! în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Ionut M în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara @ Delia S în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Daniel V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daniel V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia @Ion Ion în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia goe în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Beyi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia @Ion Ion în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia ioan în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 Ion Marcel în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia NEAMȚU ! în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Ion Ion în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia @cetatean în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Tot EL în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă cetatean în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Delia S în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Delia S în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Cetatean în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...