Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

După viceprimarul Gradea, primarul interimar Gabriel Mușat este infectat cu noul Coronavirus!

Pandemia de COVID-19 a lăsat Primăria Slobozia fără conducere

După viceprimarul Gradea, primarul interimar Gabriel Mușat este infectat cu noul Coronavirus!

Primăria Slobozia a rămas fără conducere după ce primarul interimar Gabriel Mușat a fost confirmat pozitiv la testul pentru noul Coronavirus și, în consecință, a intrat în perioada de izolare și tratament. Desemnat să ocupe această funcție în urma încetării mandatului lui Adrian Mocioniu, Gabriel Mușat este al doilea oficial confirmat pozitiv la infecția cu SARS-CoV-2, după viceprimarul Rudolf Gradea. Revenind, în urma unei ședințe de îndată a Consiliului Local Slobozia organizată vineri, 11 septembrie a.c., atribuțiile primarului interimar ar fi trebuit delegate unuia dintre consilierii locali. În consecință, grupul PSD din cadrul Consiliului Local a înaintat propunerea privind desemnarea consilierului local Sorin Brânză drept persoana care să preia prerogativele primarului interimar. În replică, consilierii PNL au preferat să boicoteze ședința de îndată, prin neparticiparea acestora nefiind întrunit cvorumul necesar ședinței. Drept urmare, din lipsă de cvorum, ședința de îndată a Consiliului Local Slobozia a fost suspendată.

Atribuții preluate de secretarul Primăriei Slobozia
Primarul interimar Gabriel Mușat este al doilea oficial din cadrul Primăriei Slobozia, după viceprimarul Rudolf Gradea, care a fost confirmat pozitiv la infecția cu SARS-CoV-2 în urma testelor de laborator. Întrucât Gabriel Mușat va intra într-o perioadă de izolare/tratament, a fost necesară convocarea unei ședințe de îndată a Consiliului Local Slobozia, cu scopul de a delega atribuțiile de primar unuia dintre consilierii locali. Propunerea Grupului PSD din Consiliul Local Slobozia pentru a fi votată în acest sens a fost consilierul local Sorin Brânză. În replică, consilierii locali PNL au decis boicotarea ședinței, refuzând astfel să susțină demersul consilierilor locali PSD. În lipsa acestora, nu s-a îndeplinit cvorumul și votul nu a fost posibil, iar ședința a fost suspendată. Potrivit legii, într-o astfel de situație, atribuțiile de primar îi revin secretarului Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran. Pentru numirea lui Tudoran este nevoie însă de un aviz favorabil din partea Prefecturii Ialomița. Oficialii Primăriei Slobozia au făcut deja demersuri în acest sens către Prefectură. «Așteptăm cu toții decizia pe care o va lua Prefectura Ialomița... În cazul în care propunerea făcută este respinsă, este necesar să organizăm o altă șendință a Consiliului Local. Totuși, aceste aspecte trebuie lămurite cât mai repede, pentru că astfel există riscul blocării activității instituției... Nu se vor mai putea face plăți, nu se vor mai putea demara investiții!» a explicat Valentin Tudoran, secretarul Primăriei Slobozia.

Directorul DADP, Valeriu Roșca, infectat cu SARS-CoV-2
Pe de altă parte, și directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia, Valeriu Roșca, a fost confirmat pozitiv la infecția cu COVID-19. În urmă cu câteva zile, acesta s-a simțit rău și, fiind testat, a primit rezultatul la jumătatea acestei săptămâni: infectat cu noul Coronavirus. În același sens, un alt angajat al Primăriei Slobozia a fost confirmat pozitiv în cursul săptămânii precedente. Potrivit DSP Ialomița, ancheta epidemiologică la nivelul instituției este în curs, despistarea de noi cazuri la nivelul Primăriei Slobozia fiind mai mult decât sigură.

11 Septembrie 2020, 16:25 (4226 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Viceprimarul Gabriel Mușat, ales primar interimar al Sloboziei
Primarul Adrian Mocioniu a retras atribuțiile viceprimarilor
Mocioniu transparentizează activitatea Primăriei Slobozia

Comentariile cititorilor:


sanatacus:
(14 Septembrie 2020, 08:29)
...asta cu " se blocheaza activitatea primariei"...este de noaptea mintii! Taxele se pot plati si online, iar pentru un ceferticat...oricum stateai treijda zile. In ceea ce priveste "investitiile" imi vine sa rad (cu lacrimi amare). Nu s-au facut investitiile care trebuiau pana acum, si au trecut cel putin 20 de ani, ce mai conteaza inca 15 zile. Oricum, si fara covid, astia sunt in campanie electorala, deci nu faceau nicio investitie zilele astea; poate doar pentru propriul buzunar.
Sanatate infectatilor! Nu de alta, dar ne cearta cineva pe aici daca nu avem sentimente umane!
P.S. astia de ne-au tinut pe otrava asta de apa si in subdezvoltare, astia care au ruinat si falimentat orasul, au sentimente umane? mai conducerea primariei, care probabil semneaza @angajat?
Ocazie:
(13 Septembrie 2020, 13:01)
Viata merge inainte. Ocazie rara (dar buna) care dovedeste cat de inutila este de fapt primaria psd-ista..
Aviz:
(12 Septembrie 2020, 22:50)
Aviz de la prefectura pentru secretar....nush ce sa zic. Biroul juridic din prefectura au întrat în izolare după un caz descoperit. Asa ca da...paralizează activitatea primăriei. Sa plece acasă, ori la munca ori acasa, oricum sunt plătiți degeaba
angajat:
(12 Septembrie 2020, 16:56)
Sentimentele pentru un om bonlav sunt de compasiune si mila. Nu are nimic cu profesia si functia de vice. Chiar mi-e mila, ca nu te pensionezi pe caz de incapacitate temporara de munca “boala” Dupa ce iti trece sars cov 2, trec si alegerile si iti gasesti un loc de munca. Mai este de cules dupa camp si incep araturile de toamna.
@angajat:
(12 Septembrie 2020, 14:26)
Esti un/o mare dobitoc/dobitoaca. Daca nu mai exista sentimente nici pentru niste oameni bolnavi, atunci nu mai are rost sa discutam. Ai ajuns in ultimul hal de ne omenie. Mi-as dori sa te cunosc, sa iti spun cateva "vorbe". Sincer
angajat:
(12 Septembrie 2020, 12:50)
Si asa sunt doi, insi bagatori de seama, neica nimeni, care frecau menta degeaba, huzurandu-se numai de imdemnizatiile de vice si interese proprii. Speram ca dupa 27 septembrie sa le spunem adio si la munca baaaa.
mitu:
(12 Septembrie 2020, 12:32)
Stati linistiti. Vine Soarele va incalzeste si virusul dispare !
Urbanistul:
(12 Septembrie 2020, 10:54)
Tot ce mai lipsea Sloboziei sa ajunga Branza primar. In doua saptamani semna autorizatii de constructie pentru toti "investitorii" din oras.
Angajat:
(12 Septembrie 2020, 03:17)
Ce anchetă epidemiologică? Să se facă teste la toți ținând cont că cei doi viceprimari au semnat zilnic zeci/sute de hârtii. Să dea măști și dezinfectant angajaților, nu să le țină pentru ei.
CETATEAN:
(12 Septembrie 2020, 01:31)
Aloooo... D.S.P.-ul???? Ce mai asteptați "bre"??? Cu ce ancheta vă lăudați??? Nu testați pe nimeni, mergeți doar așa în vizite de curtoazie... nu vă gandiți la riscul că sunt mai mulți pozitivi și se poate dezvolta un focar??? Nu mai bine preveniti, decât sa tratați mai mulți și le expuneți și familiile??? Sau aveți nevoie de mai multe cazuri sa vă atrageți fonduri de COVID??? SI AICI INTERVINE LUPTA CA VOI SUNTETI GALBENI SI EI ROSII??? Le tremură cămeșa în spate angajaților... masuri ioc, conducere ioc... ei cum se numesc??? VICTIME COLATERALE???