Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesor al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, infectat cu SARS-CoV-2

Boala COVID-19 suspendă cursurile în școli

Profesor al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, infectat cu SARS-CoV-2

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia este prima unitate de învățământ din Ialomița care își suspendă cursurile din cauza pandemiei de COVID-19. Unul dintre cadrele didactice ale școlii a fost confirmat pozitiv la testul pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2. Alte două cazuri de infecție au fost depistate în unități de învățământ din județ.

Anchete epidemiologice în școli Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a stabilit ca Liceul Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia să-și suspende cursurile pentru 14 zile după ce unul dintre profesori s-a îmbolnăvit de COVID-19. Cadrul didactic a mers de bună voie la spital pentru a-și face testul, având simptome specifice. Totuși, înainte de a cere ajutorul medicilor, profesorul a susținut ore și a stat în cancelarie alături de colegii săi. Ordinul comun al Ministerului Sănătății și Ministerului Educației prevede ca în situația în care un cadru didactic bolnav de COVID-19 participă la cursuri, în clase, activitatea unităților de învățământ se suspendă pentru 14 zile. În toată această perioadă de timp, elevii vor învăța de acasă, folosind mijloacele IT. Cazuri de COVID-19 au fost descoperite și în alte școli din județ. Este vorba despre trei elevi, unul din cadrul Școlii Nr. 3 Slobozia, iar ceilalți doi din cadrul Liceului Tehnologic «Anghel Saligny» Fetești. În aceste situații s-a dispus suspendarea activității în clase, iar colegii lor vor continua studiile în sistem on-line. În toate cazurile, Direcția de Sănătate  Publică Ialomița a dispus efectuarea de anchete epidemiologice.

21 Septembrie 2020, 09:20 (5561 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Infanteriștii Liceului Pedagogic
Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare
Liceul Pedagogic din Slobozia are sală de gimnastică

Comentariile cititorilor:


Un alt parinte:
(21 Septembrie 2020, 23:21)
Care este scopul mastilor?De ce mai chinuie copiii,daca tot au de gand sa le inchida? Ce invatamant e asta ? Lasati copiii la scoala,incetati cu mascarada asta! Izolati cazurile si aia e! Nu puteti controla chestia asta! E imposibil!!!O zi a mers copilul la scoala si se vede diferenta!!!OPRITI-VA !DISTRUGETI O GENERATIE!
abc:
(21 Septembrie 2020, 19:40)
@Parinte: Aceasta este metodologia, DSP-ul nu mai testeaza pe nimeni. Mergeti la UPU, spuneti ca aveti simptome de Covid si veti fi testati. Sau faceti-va singuri testul la privat. Nu puneti bunicii intr-un eventual pericol pentru 350 lei.
Analiza:
(21 Septembrie 2020, 16:30)
Cum sa testeze DSP-ul scolile? Nu i-au testat nici pe cei din DSP! Era de asteptat ca o sa se intample.Si asta e numai inceputul.Mai vedem pana sapt.viitoare!Daca se inchid toate scolile!
cetatean:
(21 Septembrie 2020, 12:06)
Din pacate exista un risc mai ridicat sa ne contaminam cu prostie decat cu acest virus "periculos".
Lasati invatamantul sa si urmeze cursul, extrageti din comunitati persoanele infectate, dezinfectati clasele si lasati scolile sa functioneze normal. Deja am devenit paranoici (mai degraba idioti). Haideti sa fim mai cerebrali si mai responsabili in ceea ce priveste masurile de protectie, dar va rog sa nu mai inspaimantati oamenii cu timpenii de acest gen. Cu respect!
Parinte:
(21 Septembrie 2020, 10:56)
Si culmea culmilor la școală 5 slobozia nouă mamă a 2 copii este pozitivă luând contact cu copiii săi , aceștia fiind la școală până aceasta a fost înștiințata ca este pozitivă! Copiilor care sunt în izolare acum de ce nu li se fac teste, ca au luat contact cu copiii nostri! Si sa stim si noi dacă stăm liniștiți sau să ne temem pentru copiii nostri și mai rau pentru bunici, pentru ca majoritatea stau cu bunicii până venim noi de la muncă! Dar daca DSP nu vrea să testeze și apoi ne trezim că copiii și bunicii și profesorii sunt pozitivi,o sa ajungem sa nu mai trimitem copiii la școală ! Sesizare s-a făcut la DSP , dar nu vor să testeze acei copii, să le fie rusine !