Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pandemia de COVID-19 pensionează profesorii din Ialomița mai devreme

Pandemia de COVID-19 pensionează profesorii din Ialomița mai devreme

Controversatele măsuri adoptate de autorități cu privire la activitatea din instituțiile de Învăță­mânt în contextul pandemiei de COVID-19 au un impact major asupra resursei umane. Oficialii Învățământului ialomițean au recunoscut public faptul că, la nivelul județului, școala a început cu zeci de cereri de pensionare anticipată din partea cadrelor didactice. «Au fost profesori care au dorit să iasă la pensie! Le-am respectat decizia...» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Mai puțini profesori în școli
Vreme de ani buni, Învățământul ialomițean s-a bazat pe profesorii aflați în prag de pensionare sau care au ieșit la pensie, dar care au făcut demersuri pentru a rămâne în sistem. Pandemia de COVID-19 a schimbat însă radical datele problemei din acest punct de vedere. Teama că s-ar putea îmbolnăvi i-a făcut pe profesori fie să-și grăbească ieșirea la pensie, fie să renunțe la ideea de a reveni la catedră. Datele arată că, la momentul de față, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are înregistrate 50 de cereri venite din partea cadrelor didactice care au solicitat pensionarea. «Avem și cereri de pensionare anticipată, dar și la termen... De asemenea, au fost și colegi care nu au mai dorit să-și continuie activitatea, chiar dacă se aflau la pensie, iar legea le permitea să profeseze în continuare. Trebuie să recu­noaștem faptul că, într-adevăr, au fost profesori care și-au dorit să iasă la pensie! Nu ne putem supăra... A fost decizia dumnealor și noi le-am respectat-o. Școala ialomițeană își va continua acti­vitatea ca și înainte!» a explicat Steluța Mitrea, inspectorul școlar gene­ral al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Majoritatea solicitărilor de pensionare au venit din partea educatoa­relor și învățătoarelor, au mai precizat oficialii Învățământului ialomițean.

Accesul în sistem, marea provocare
Deși atitudinea șefei Învățământului din județul nostru pare optimistă, situația este total opusă. Școlile din Ialomița au nevoie de resursă umană nouă, însă sistemul nu permite angajarea altor cadre didactice pe lângă cele care există deja. Singura șansă pentru a obține un loc de muncă definitiv în Educație este absolvirea cu peste 70 de puncte a examenului de Titularizare. Testarea se desfășoară în fiecare vară, după Bacalaureat și Evaluarea Națio­nală. Cu toate acestea, oricât de bine s-ar pregăti viitorii profesori pentru acest examen, de foarte multe ori nu există catedre disponibile pentru materiile pe care aceștia doresc să le predea. Anul acesta, de exemplu, conform informa­țiilor Ministerului Educației, în județul Ialomița numărul posturilor definitive a fost limitat la 150. Nu au putut să obțină o catedră completă candidații care au susținut Titularizarea la materii precum Istoria, Matematica, Fizica, Geografia sau Biologia.

Profesori și elevi, bolnavi de COVID-19 Pandemia de COVID-19 nu a ocolit șco­lile din județul Ialomița. La începutul săptămânii, Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia a anunțat că își suspendă activitatea după ce unul dintre profesorii din cadrul instituției a fost depistat pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. Cadrul didactic a mers de bună voie la spital pentru a-și face testul, având simptome specifice. Totuși, înainte de a cere ajutorul medicilor, profesorul a susținut ore și a stat în cancelarie alături de colegii săi. Ordinul comun al Ministerului Sănătății și Ministerului Educației prevede ca în situația în care un cadru didactic bolnav de COVID-19 participă la cursuri, în clase, activitatea unităților de învățământ se suspendă pentru 14 zile. În toată această perioadă de timp, elevii vor învăța de acasă, folosind mijloacele IT. Cazuri de COVID-19 au fost descoperite și în alte școli din județ. Este vorba despre trei elevi, unul din cadrul Școlii Nr. 3 Slobozia, iar ceilalți doi din cadrul Liceului Tehnologic «Anghel Saligny» Fetești. În aceste situații, s-a dispus suspendarea activității în clase, iar co­legii lor vor continua studiile în sistem on-line. În toate cazurile, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dispus efectuarea de anchete epidemiologice.

1 Octombrie 2020, 15:45 (3673 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Elevii din Ialomița așteaptă de 5 ani învățământul dual
Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației
Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Comentariile cititorilor:


Flory:
(6 Octombrie 2020, 21:18)
Buna! 
Daca  printre cei care au comentat sunt doar parinti, inteleg. Sunt de acord cu faptul ca dupa ce ai muncit 40 de ani in invatamant, este bine sa te odihnesti, sa te bucuri de timpul liber alaturi de cei dragi.
Cate hartii, fise, reprosuri, capete plecate!!!!!!!......= munca de profesor
Dar, ce te faci, atunci cand cei tineri, multi, absolventi ai diverselor facultati, nu gasesc loc de munca si..... Hop! In invatamant!!!!
Este vina sistemului!!!!
Sunt parinte si cunosc foarte bine munca unui cadru didactic onest, dedicat,  cu respect pentru tot: copii, parinti, director, inspectori.
Numai bine,dragilor!!!!!
cineva:
(5 Octombrie 2020, 16:07)
Pensionarii din educatie sunt mai productivi ca niciodata, incaseaza si pensie, sunt si la plata cu ora si mai fac si meditatii acasa ! In plus sunt destule cadre didactice tinere care vor sa lucreze sa capete si ele experienta, sa aibe o sursa de venit sa poata sa traiasca si sa se formeze ca cetatean al acestei comunitati.

Aurelia:
(3 Octombrie 2020, 11:26)
Am vazut intrand ca invatatori la Scoala 3 foarte multi varstnici.Aduse laolalta cele doua categorii expuse la orice tip de gripa,nu cumva este o greseala?Copiii si cei la 63-67 ani ?Ce se intampla?Aceasta inspector general nu are semne de intrebare?Dar directorii scolilor?Cu ce sunt mai buni pensionatii versus educatorii tineri?Cum vor capata experienta?Asteptand sa moara cei pensionati si reactivati?Locul celor varstnici este la odihna si liniste,ca asta voiau dupa 35 ani de activitate.Tratament,plimbari,relaxare.Oare ce ii mai dezlipeste de banutii suplimentari?Scolile ca sistem sunt la pamant,e nenorocire mare si nu se iau masuri pentru remedierea educationala.
O profesoară :
(2 Octombrie 2020, 20:51)
@dd:Perfect de acord. Cu o asemenea creatura in functia care presupune un maxim de profesionalism si o ținută morală ireproșabilă, iar ea este... la polul opus, te gândești la pensie, indiferent de varsta pe care o ai. Halal inspector școlar general !!!
Ina:
(2 Octombrie 2020, 14:17)
Pensionarii aveau si au prioritate in fata suplinitorilor calificati!Au intrat destui pensionari si anul acesta !Sunt in toate scolile!
don dirfetor:
(2 Octombrie 2020, 12:07)
da cu directoarea aia ochelarista de la gradinita, care a cumparat in pandemie pentru gradinita si a dus acasa, iar acum se milogeste pe la magazine sa returneze produsele, ce facem? o intrebam si noi de sanatate?
dd:
(2 Octombrie 2020, 10:38)
Cum sa nu se pensioneze profesorii ,cum poti lucra cu asemenea creatura de sef .
Adela :
(2 Octombrie 2020, 08:19)
Dar la Sc 3?Ca aduce dna director cate o invatatoare juna,de aproape 70 ani?Ca zice septagenara,ca nu se poate obisnui acasa,ca munca o tine in forma.Perfect!Dar de ce sa nu avem la clasa invatatori tineri?De ce trebuie sa suportam cu totii hachitele batranei?Ce blestem este abatut asupra copilasilor?Ne dorim normalitate,fiecare isi consuma ciclul vietii normal.Mergeti doamna pe banci,in parc,relaxati-va,povestiti cu cei de varsta dvs,la 70 ani,cochetati mai des cu biserica,e momentul de maxima traire spirituala.Va multumim pensionarilor pentru intreaga activitate dar gata:uzura si oboseala profesionala isi spune cuvantul.
Analiza:
(1 Octombrie 2020, 21:43)
Dna ar trebui sa plece ca Tinel.E slaba ca manager, ca sa conduca o institutie cu atata resursa umbla, si mai ales pe vremurile astea!
Maria:
(1 Octombrie 2020, 21:04)
Mary, îți doresc să ajungi să ți se facă aceeași urare! Aș putea să opun ideii tale o alta consacrată,  dar este prea dură, așa că mă rezum la la ce ți-am urat. 
chiparos:
(1 Octombrie 2020, 20:43)
Pai daca e dreptul lor, despres ce respectare a deciziei este vorba ? 
pentru ISJ:
(1 Octombrie 2020, 20:27)
directoarea aia de la bucu a avut covid in timpul examenului de bacalaureat?
Mary:
(1 Octombrie 2020, 19:58)
Pensie lungă și multă sănătate! Toți pensionării care mai lucrează la Stat, ar trebui să lase lucul tinerilor