Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clienții sunt obligați să stea la coadă pentru a-și primi economiile

Haos la CAR Învățământ

Clienții sunt obligați să stea la coadă pentru a-și primi economiile

Vestea iminentului faliment al CAR Învățământ, cea mai mare instituție financiară nebancară din județul Ialomița, i-a făcut pe clienți să facă cereri de recuperare a banilor economisiți. Mai mult, beneficiarii reclamă faptul că procedura de retrage a respectivelor sume este dificilă, fiind obligați să aștepte la cozi interminabile pentru a-și primi banii. Oficialii instituției susțin faptul că problemele financiare sunt pure speculații care nu reflectă adevărul.

Oamenii își cer banii înapoi CAR Învățământ este cel mai mare IFN din județul Ialomița, având în portofoliu peste 4000 de clienți. În baza unei reclamații transmisă pe adresa redacției ziarului nostru, unul dintre clienți ne-a sesizat faptul că recuperarea sumelor economisite de beneficiari se face cu dificultate, fără a primi și o explicație în acest sens. «De când a început pandemia cauzată de Covid 19, această instituție financiară non-bancară, a ajuns în imposibilitatea de a mai da banii înapoi oamenilor ce au contribuit la fond. Președinta instituției refuză în mod expres să răspundă cererilor pe care contribuabilii le fac pentru a își retrage banii (...)» se arată în respectiva plângere. În fața instituției, clienții sunt obligați să aștepte la coadă ore bune pentru a-și putea retrage banii. Oamenii vin în număr mare după ce în spațiul public s-a răspândit zvonul că instituția ar intra în faliment. «Toată lumea spune că va intra în faliment. De ce să dispară cu banii noștri? Am muncit pentru ei. Nu vreau să-și bată joc...» spune revoltat unul dintre clienți. Mai mult, pe ușa instituției oamenii au fost informați printr-un anunț cu privire la faptul că retragera sumelor se face doar în ultimele zile din lună, nu în fiecare zi așa cum se întâmpla până în luna iulie a acestui an. Oficialii CAR Învățământ susțin faptul că temerile pe care clienții le au sunt nejustificate, pro­blema fiind generată de numărul prea mare de retrageri, prin comparație cu banii disponibili. «Încasăm mai greu banii în această perioadă, iar cererile de retragere sunt prea multe... Numai săptămâna aceasta avem 700 de cereri în așteptare! Este un volum de muncă prea mare. Oamenii trebuie să stea liniștiți că nu se va întâmpla nimic cu sumele pe care le-au economisit!» ne-a declarat Aneta Neacșu, președintele Uniunii Județene a CAR Ialomița.

6 Octombrie 2020, 11:25 (7062 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Marian:
(3 Decembrie 2021, 17:10)
Buna ziua.Doresc si eu un model de cerere de actionare in Judecata a CAR Invatamnt pentru refuzul de restituire a fondului socizla depus.Va multumesc.
Mitel:
(8 Octombrie 2020, 20:33)
Plângerea își va urma cursul.banuiesc ca va fi o anchetă,habar nu am ,nu ma pricep,m a ferit Dumnezeu până acum.banuiesc ca in 3 ,4 luni,trebuia sa mi dea macar un răspuns. Lumea se ferește să scrie aici de teama ca si vor pierde banii daca intra poliția pe fir, si se va bloca CAR ul.va repet ,parerea mea,ca banii nu i vom mai recupera.
Pt Mitel:
(8 Octombrie 2020, 11:46)
Dacă ați făcut plângere penala, nu ar trebui Politia sa investigheze cazul și sa ia masuri? Cei de la Politie nu v au spus nimic?
Gheorghe R:
(8 Octombrie 2020, 09:53)
Mitel, nu te contrazic si nu am facut referire la cele spuse de tine. Presa, atunci cand informeaza trebuie sa fie foarte bine documentata. Daca ai facut cerere in iulie si inca nu ai primit banii, nu inseamna ca CAR-ul este in faliment. Daca chiar vrei sa primesti banii trebuie sa te feresti de astfel de valuri care chiar pot provoca faliment. Astazi am depus si eu o cerere. Asteptam.
Mitel:
(7 Octombrie 2020, 19:37)
Pt Gheorghe.am fost din iulie în fiecare lună, nu mi au restituit nimic.intr adevăr,biroul e mereu deschis, dar nu mai fac plăți. Cunosc cazuri care au cereri de ridicare al banilor încă din ianuarie.nu se mai da nimic.ce pot sa zic???ma gandesc doar la faptul că mai așteaptă "gascani " pe care sa i mai agate,înainte de prăbușirea CAR ului.nu am o sumă foarte mare,aproximativ 20000 ron,dar sunt banii mei,economii.repet:luna de luna imi spune același lucru:ba ca au fost profesorii în concediu,ba ca nu le da multi bani odata de la bancă.sunt sute si sute de oameni la sfarsit de luna care nu mai primesc nimic.nu mai vreau nici dobânda, nu mai vreau decât banii înapoi.
Gheorghe R:
(7 Octombrie 2020, 11:19)
In urma articolului vostru, am fost astazi, la CAR Invatamant. La ora 10 nu era decat o persoana, care se interesa, la fel ca mine. Am discutat cu doamna Dicianu, care era acolo, impreuna cu casiera. Mi-a dat informatiile de care aveam nevoie. Voi, vehiculati termenul de faliment. Aveti informatii juridice privind falimentul acestei unitati sau va jucati cu termenii sau faceti jocul unor banci. Cred ca avand responsabilitatea termenilor, cunoasteti si consecintele acestui demers. Asteptam precizari.
maria:
(6 Octombrie 2020, 21:49)
Dormi linistit,CAR lucreaza pt.sine.Era de asteptat sa se intămple asa ceva ca doar este tot un fel de FNI.
CAR pensionari:
(6 Octombrie 2020, 19:04)
La noi lucrurili shade ghini, ghini di tat !!!Mai avem cativa lei in cont si-i biruim definitiv ! Stati linistiti la locurili voastre, CAR ''lucreaza'pentru voi.
Vio:
(6 Octombrie 2020, 18:55)
Nu se amesteca statul in asa ceva ! Ati depus banii pe propria raspundere,ati luat teapa tot pe propria raspundere . Nu e nimic garantat de stat .
guvidu:
(6 Octombrie 2020, 16:22)
Acest CAR ''oferea'' dobanda dubios de mare. Au fost momiti oameni cu scoala sa depuna banii acolo (sume mari de bani) . Naivitatea n-are limite.
cleo :
(6 Octombrie 2020, 16:11)
Dar la CAR pensionari cum or sta lucrurile ? Stie cineva ?
Medeea:
(6 Octombrie 2020, 14:20)
Nu cred ca ne vom mai vedea bănutii!!!ne prosteste pe fata din ianuarie.nu stiu de ce nu intervin autoritătile. E mai grav decât la caritas sau fni.asta e ...mi am luat țeapă, dar voi da în judecată. Aviz amatorilor pe viitor în legătură cu aceste ifn uri.am pierdut 15000 ron,banii părinților de zile negre.
Mitel:
(6 Octombrie 2020, 12:25)
Am făcut cerere de retragere din iulie si inca nu mi au dat niciun sfant.lista e lunga cu oamenii care nu si mai poate lua banii.se pare ca se dau numai unora, rudelor si cunoscuților.am făcut plângere penală,ca banii oricum sunt constient ca nu i mai vad.falimentul e inevitabil.asteptam DNA