Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetești: Educatoare cercetată penal pentru că a lovit un copil

Fetești: Educatoare cercetată penal pentru că a lovit un copil

Caz șocant la Grădinița din cadrul Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» din Fetești. O educatoare apare în câteva imagini postate pe internet în timp ce lovește cu palma un elev. Femeia este acum suspectă într-un dosar penal și a fost demisă din funcție.

Verificările sunt în curs Imaginile postate pe rețelele de socializare pare că sunt filmate chiar de către educatoarea acuzată acum de «purtare abuzivă». Conform filmulețului, femeia se plimbă printre copii, iar la un moment dat lovește cu palma un băiețel de doar 5 ani. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, dar și Consiliul de Administrație al unității de învățământ în care femeia lucra au analizat cazul și au dispus concedierea educatoarei. «S-a luat decizia desfacerii imediate a contractului de muncă!» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Cazul a intrat și în atenția polițiștilor. «În cauză se efectuează cercetări sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești. Organele de cercetare penală s-au sesizat din oficiu, imediat ce în spațiul public au apărut respectivele imagini!» a precizat Ludmila Dascălu, purtătorul de cuvânt al IPJ Ialomița. Educatoarea urmărită acum penal are o vechime în muncă de peste 40 de ani.

14 Octombrie 2020, 12:50 (3033 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Scandalul «fast-food» de la Școala 7 din Fetești

Comentariile cititorilor:


Pffff:
(20 Octombrie 2020, 08:12)
Scrie cineva de frustrati,altul despre nuieluse in rural. Pai de aceea suntem ca tara la acest nivel educational.Duci o sarcina 9 luni la termen,sa dai nastere unui pui de om sanatos,ingrijesti un copil cum doar o mama stie si apar acesti comantaci.Intreaga clasa a educatoarei din caz este dresata.Cum se vor dezvolta acei copilasi emotional?De ce sa perpetuam tampenia:"eu te am facut,eu te omor?".Votantii psd sa se abtina,ca am realizat si convins ce a insemnat"revolutia",multumim.Exact spontaneitate dar in limba rusa!Animala de educatoare urma probabil sa dreseze copilasii sa taie acele fructe si pe dimensiuni visate de ea!
Gigel:
(19 Octombrie 2020, 00:31)
@pe vremuri, esti total rupt de realitate. Eu stiu un domn de 60 de ani caruia unul din nenorocitii aia de profesori care se credeau dumnezei, i-a spart timpanul cu o lovitura. Iar pe mama, un comunist imputit a lasat-o repetenta (la limba franceza!) ca asa a vrut el (a lasat multi copii repetenti pe criterii politice). Asa ca scuteste-ne de texte de genul "pe vremea mea se facea carte". Unii elevi din zona rurala au ajuns ceva in viata pentru ca era acel trend, sa inveti carte sa nu ajungi la colectiv sa dai cu sapa. Nu din cauza batailor administrate si stresului care este total antipedagogic. Eu sunt unul dintre acei copii care am plecat de la tara. Dar sunt si multi care au ramas sa dea cu sapa.
@pffff:
(18 Octombrie 2020, 16:37)
ce limbaj, cucoana!!!  de manipulare prin mass media ai auzit?posturile in oras se obtin greu, doamna trebuia fortata sa iasa la pensie...ce limbaj aveti....de unde deduc nivelul de educatie si al frustrarilor...
Vasile:
(16 Octombrie 2020, 11:26)
Stai tu cuminte ca a avut grija ea "Luminita" sa intre pensionarii cat mai multi la numar in sistem. Sa faca in asa fel incat nici suplinitori sa nu isi mai gaseasca rostul. Ce sa vorbim de cadrele tinere care oricum nu se pot impune in fata acriturilor de ieri. 
Te uiti cine conduce inspectoratul si vezi cum e cel de jos. Nu ai sa vezi progres in invatamant pentru ca se agata de metodele  vechi,comuniste.
pe vremuri:
(16 Octombrie 2020, 11:08)
Pe vremuri, inainte de 1990 , cel putin in zona rurala trebuia sa faci prin rotatie la ''constructia'' de nuieluse nazdravane. Bateau profesorii la elevi de rupeau trei nuieluse pe zi si nu mai venea niciun parinte sa faca plangere, ba incurajau profesorii sa dea bataita. De aia au ajuns multi elevi de la zona rurala mari oamneni cu carte si cariere interesante.
OM:
(16 Octombrie 2020, 08:46)
Afara cu ea din invatamant si cu toti cei care au un comportament agresiv. Pensionarii sa iasa la pensie, fiindca nu mai au abilitatile si rabdarea cuvenita, iar cei cu probleme psihice sanctionati si trimisi la Sapunari. si nu e singura si la Slobozia sunt.
@pfff:
(15 Octombrie 2020, 21:14)
Exista baba frumoasa- Ion Iliescu
Pffff:
(15 Octombrie 2020, 08:29)
Nu va suparati dar imi tremura mainile de furie,cum este acceptat asa ceva?Liniste de mormant peste intreaga sala..jurai ca este un numar de dresura,nicidecum o sala de dezvoltare a personalitatii,a creativitatii... Privirea in farfuria aia blestemata si mimica taierii acelor bucatele... Asta este educatia ?? Lovit,acel copil se vaita si EA,vorbeste de parca este totul conform normalitatii.Cum acceptam asa ceva ? Sa nu ne facem de rusine,cand DOAMNA ne transmite ca nu avem un copilas tampit,supus,obedient,tacut,adica bolnav.Acceptam sa ne bata putintel copilasii tinuti 9 luni in burta,fiecare stie cum,sa il bata o tembela !! Făăăăăă zdreanta mizerabila,copil cuminte si baba frumoasa nu exista ...comunista imbecila !