Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să evalueze 8313 hectare de teren calamitate de secetă

Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să evalueze 8313 hectare de teren calamitate de secetă

Direct implicată în evaluarea culturilor de primăvară calamitate din cauza secetei pedologice extreme, Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să cuprindă în procesele-verbale finale o suprafață de 8313 hectare. Practic, respectivele terenuri nu au fost verificate de către funcționarii instituției. Deși situația este cunoscută și de Prefectura Ialomița, până acum nu s-au identificat soluții, iar fermierii vor rămâne fără ajutorul financiar acordat de stat. În mod paradoxal, oamenii au dovezi prin care pot demonstra faptul că lipsa apei din sol le-a afectat culturile.

Mii de hectare afectate de secetă
Potrivit metodologiei aprobată de Ministerul Agriculturii, fermierii ialomițeni au putut depune procesele-verbale de constatare a pagubelor produse de seceta pedologică extremă pentru culturile înființate în primăvară până la data de 15 sep­tembrie 2020. Toate documentele transmise ulterior acestei date nu au mai fost luate în considerare de către Direcția Județeană pentru Agricultură Ialomița și nu au mai putut fi transmise către Ministerul Agriculturii în vederea acor­dării de ajutoare financiare. Înainte de încheierea perioadei de depunere a res­pectivelor procese-verbale, specialiștii Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița au făcut o analiză cu privire la gradul de calamitate al culturilor agricole înființate în primăvară. Cel mai grav afectate de lipsa apei în sol au fost culturile de porumb și cele de floarea-soarelui. Conform datelor furnizate de Direcția pentru Agricul­tură Județeană Ialomița, la nivelul județului Ialomița, porumbul a fost însămânțat pe o suprafață aproximativă de 130 mii de hectare. De asemenea, floarea-soarelui a fost însămânțată pe o suprafață de 44 mii de hectare. Potrivit specialiștilor, în ceea ce privește culturile de porumb, estimările au arătat faptul că o suprafață de aproape 84000 de hectare au fost considerate calamitate. În cazul culturilor de floarea-soarelui, conform documentelor depuse de fermieri, calamitatea s-a întins pe o suprafață de puțin peste 29000 hectare.

Un demers ratat
În ciuda tuturor datelor oficiale pe care le-a deținut, Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să treacă în procesele-verbale finale transmise către Ministerul Agriculturii o suprafață de 8313 de hectare calamitate. Practic, respectivele terenuri nu au fost evaluate de experții instituției în timpul vizitelor în teren pe care le-au făcut înainte de termenul de 15 septembrie. Oficialii Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița susțin că situația a fost generată de faptul că nu au existat suficienți funcționari care să facă parte din echipele de constatare a pagubelor. «Inițial au fost 11 echipe, din care am rămas cu 4... Au mai rămas doar 4 echipe pentru că cei de la APIA și-au retras oamenii care alcătuiau celelalte 7 echipe. În câte locuri să te împarți când ai oameni atât de puțini?! Pe de altă parte, au fost și situații în care fermierii nu au colaborat cu noi. În sensul că la vizitele în teren pe care le-am făcut, aceștia au refuzat să se prezinte...» a explicat Florea Stoian, directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița. Cea mai gravă situație din acest punct de vedere este consemnată în comuna Coșereni. Din cei 75 de fermieri ai localității, în cazul a 31 dintre aceștia suprafețele, deși calamitate, nu au fost evaluate de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița. «Noi am făcut toate hârtiile la momentul respectiv. Au venit cu oameni puțini și cred că de aceea nu au putut să-i ia pe toți în evidență... Nu știu cum se va rezolva situația!» a explicat Lucian Tudorache, primarul comunei Coșereni. În ceea ce privește soluțiile pentru remedierea acestei probleme, acestea par imposibil de găsit. «Termenul li­mită a fost data de 15 septembrie, așa a decis Ministerul Agriculturii... Noi am înștiințat Prefectura Ialomița! Doamna prefect a spus să rezolvăm. Cu ce să rezolvăm dacă nu există personal suficient?!» a conchis Florea Stoian, directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița.

94,5 milioane de lei pentru fermierii afectați de secetă În ceea ce privește suprafețele lucrate în campania agricolă din toamna trecută, inventarierea a descurs fără probleme, tocmai de aceea fermierii au primit o parte din ajutoarele financiare. Subvențiile au fost acordate prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. La începutul acestei luni, 80% din fondurile solicitate au fost distribuite agricultorilor din județul nostru. Conform datelor, 2553 de cereri au fost depuse și validate de APIA Ialomița. Totuși, problemele generate pe terenuri de lipsa apei din sol persistă. Prognozele agrometeoro­lo­gice emise de Administrația Națio­nală de Meteorologie arată că, la momentul de față, deficitul de apă în sol depășește 300 l/mp, iar șansele să se înregistreze cantități semnificative de precipitații sunt reduse.

26 Octombrie 2020, 08:05 (1312 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Succesuri:
(26 Octombrie 2020, 21:08)
Unde se pot gasi prosti care sa nu despagubeasca pierderile cauzate de seceta? Bineinteles, la Ialomita. Banii pentru 8000 de ha calamitate nu raman necheltuiti. Din ce vreti sa se dea sporuri si prime la ,,baetii destepti"?
Un ialomitean:
(26 Octombrie 2020, 13:57)
De ce nu chemați preoții sa tina iar slujbe ca sa ploua și sa vi se facă și vouă culturile? Nu de alta dar pana acum ceva vreme, când nu existau subvențiile astea exact așa procedați! Mai rar vorbeați despre demersuri ptr sistemul de irigații! Acum aveți subvenții, vreti bani moca, sunteți cineva! Imediat găsiți vinovați, ca de parca dacă pleacă Stoian se rezolva tot!
fermier:
(26 Octombrie 2020, 11:54)
Corect ar fi ca Stoian sa plece acasă ...,sa lase pe altcineva mai competent...