Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Liberalul Dragoș Soare preia mandatul de primar al municipiului Slobozia

Într-un final

Liberalul Dragoș Soare preia mandatul de primar al municipiului Slobozia

Sâmbătă, 31 octombrie 2020, de la orele 14,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia s-a desfășurat ceremonia de învestire în funcție a primarului Dragoș Soare. De asemenea, au mai fost învestiți în funcții alți 20 de consilieri locali aleși ai PSD, PNL și PRO România. În premieră, la ceremonie a participat și premierul în funcție, Ludovic Orban, alături de Dragoș Soare participând la conferința de presă organizată imediat după învestire în holul Casei Municipale.

Un primar care nu uită. Încă! Ceremonia de învestire a noului primar al Sloboziei s-a desfășurat la Sala de Spectacole a Casei de Cultură Municipale din municipiul reședință de județ. Date fiind măsurile de siguranță impuse de pandemia COVID-19, la eveniment au participat doar puțin peste 50 de persoane. Alături de primarul Dragoș Soare, au depus jurământul alți 20 de consilieri locali, din cei 21 aleși de către slobozeni. Printre ei s-au numărat ex-primarul Adrian Mocioniu, Marian Neacșu, Alexandru Potor, dar și foștii viceprimari Gabriel Mușat și Rudolf Gradea. Discursul lui Dragoș Soare, imediat după învestirea în funcție, a fost unul adresat slobozenilor. Redăm câteva pasaje din acest discurs: «Este un moment deosebit pe care eu, și cred că și orașul, îl trăim... Un moment care arată că, la un anumit interval de timp, schimbarea vine! Am câștigat o cursă în care competitorii au fost puternici, iar cetățenii și-au exprimat voința de a realiza o schimbare și un pas în față... Acum trebuie să fim uniți și să lucrăm împreună pentru Slobozia! Eu vă asigur că voi face tot ce-mi stă în putere pentru ca drumul pe care Slobozia va intra de luni să fie drumul corect... Vreau ca acest moment să fie momentul renașterii acestui oraș! Vreau să mulțumesc competitorilor mei, care m-au făcut să fiu mai bun, vreau să mulțumesc prietenilor mei... Dar vreau să mulțumesc în următorii 4 ani fiecărui locuitor din Slobozia prin faptele pe care le voi face împreună cu Consiliul Local. Asta e adevărata mulțumire pe care o putem da locuitorilor... Prin faptele noastre să le readucem zâmbetul pe buze și încrederea în această administrație!». Dragoș Soare a susținut că administrația pe care o conduce va fi una dedicată cetățeanului și că prezența lui Ludovic Orban la Slobozia este una simbolică, ca semn al implicării acestuia în susținerea proiectelor administrative și investiționale locale. Noul primar a avut deja o primă săptămână de lucru, informală, alături de angajații Primăriei Slobozia, însă își va prelua efectiv atribuțiile începând cu ziua de luni, 2 noiembrie 2020.

Declarațiile de dincolo de declarații Dincolo de solemnitatea momentului și de declarațiile optimiste ale noului primar, noua administrație se confruntă cu probleme aparent insurmontabile. Situația economică a orașului este una precară, aparatul administrativ este supradimensionat și ineficient, iar componența Consiliului Local riscă ă blocheze orice inițiativă edilitară. În cadrul conferinței de presă susținute alături de premierul Ludovic Orban, primarul Dragoș Soare a reiterat intențiile sale de a transforma Slobozia într-un «hub agricol regional», care să atragă investitori capabili să genereze noi locuri de muncă. Prim-ministrul Orban a susținut public aceste intenții, reamintind totuși în cadrul conferinței de presă susținută alături de Dragoș Soare de recomandările politice ale conducerii PNL în ceea ce privește alianțele. Reamintăm că la Slobozia, Consiliul Local este dominat de PSD, care are 9 consilieri, urmat de PNL, cu 7 consilieri și PRO România, cu 5 consilieri. Surse politice susțin că alianța PNL cu PRO România, deși i-ar oferi lui Dragoș Soare o relativă majoritate de două treimi în Consiliul Local, «este riscantă și depinde de susținerea necondiționată a consilierilor PRO România!». Pe de altă parte, «alianța» PNL cu PSD «ar fi mai solidă și mai ușor de gestionat din punct de vedere politic și administrativ...». Primarul Dragoș Soare a refuzat să facă declarații cu privire la acest subiect. El a susținut însă că echipa pe care o va conduce va fi cea mai performantă din Sudul României. «Avem nevoie de o echipă care să garanteze că Slobozia nu mai are derapaje în dezvoltare! Eu garantez că la Slobozia se va construi cea mai serioasă echipă din Sudul României! Așa cum am spus, vom face din Slobozia un mare centru agro-alimentar... Am intrat in Primărie, informal, de o săptămână, și am înțeles ce ne așteaptă. Va fi un drum greu... Dar cu cât va fi mai greu, cu atât vom fi mai bătăioși!» a declarat Dragoș Soare în cadrul conferinței de presă susținute alături de premierul Ludovic Orban.

31 Octombrie 2020, 17:10 (5335 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Urban SA vinde slobozenilor apă «nepotabilă»
Apă potabilă în septembrie 2021 la Slobozia
Administrația locală se implică în criza concedierilor de la Combinatul Chimic!
Dragoș Soare depune jurământul de primar ales al Sloboziei. Premierul Ludovic Orban, prezent la eveniment!

Comentariile cititorilor:


@ T zero:
(3 Noiembrie 2020, 18:44)
Excelent comentariu. Bravo!
T zero:
(3 Noiembrie 2020, 10:30)
Orasul a fost adus in prag de colaps (nu numai financiar) din cauza investitiilor paguboase facute de catre ciuma rosie; apa nepotabila cu imprumuturi exorbitante, groapa lui stoica - bani de la banca fara numar, infochiosc, statuia lui mos craciun si alte nenorociri. Nu negam faptul ca au angajat numai pile prin aparatul de stat local, insa vin ai nostri, pleaca ai nostri, noi ramanem tot ca pr*sti. Ori vor da afara pilele ciumei rosii si le vor inlocui cu pilele galbene, ori le va revopsi carnetul de partid, asa cum au luat parlamentari de la psd la pnl, tot asa va fi si exodul de functionarasi. Fiind pile, nu vor fi puse la munca, sau trase la raspundere pentru greseli. Munca va fi tot in spinarea catorva trepadusi nesustinuti politic. Sper ca noul primar, care a dat un semnal pozitiv scapand de aplaudacul lui base si nutzi, sa scape si de deflorabil, si sa isi construiasca o echipa performanta si bine-intentionata, cu care sa dezvolte orasul, incepand in primul rand cu ceea ce au stricat ceilalti de pana acum. Sper sa fie suficient de destept incat sa-si atraga slobozenii de partea lui, sa fie transparent si sa faca publice in online sedintele de Consiliu Local si cele ale comisiilor consiliului local, asa incat sa vada toata lumea ce consilieri se opun proiectelor bune, doar din oportunism politic. Apoi, le putem cere demisia!
Constantin:
(2 Noiembrie 2020, 20:34)
V-or trece 4 ani,nu se va realiza absolut nimic in oraș,nici măcar apa potabilă,după care o sa-i vedem din nou pe toți pe strada zâmbind la noi cetățenii spunând ca o sa facă un oraș minunat dacă o sa-i votam...!!! Între timp poate ca se mai căpătuiesc ei puțin.
Votant:
(2 Noiembrie 2020, 20:16)
Domnule Dragos Soare nu uitati de strazile din Slobozia Noua care sunt dezastru, mai ales strada Iezerului care este foarte circulata.
Un pesedist:
(2 Noiembrie 2020, 18:52)
Dle Soare daca vrei cu adevarat sa faci ceva , nu face aliante cu PSD, nu vei realiza nimic, cu oamenii pe care ii are psd- ul ,in cl. In rest mult succes.....poate se intampla ceva bun si in orasul asta!
Aldea:
(2 Noiembrie 2020, 16:15)
''Echipa pe care o va conduce va fi cea mai performantă din Sudul României'' spune domnul Primar ales. Să înțelegem oare că are de gând să schimbe toți angajații din Primăria Slobozia? Că altfel, nu prea iese la socoteală echipă performantă și vechii angajați. Cu alde Tudoran, Ambruș, Trifan, Dinu și alții ca ei, nu ai nicio șansă stimabile Dragoș!
Trebuie restructurată zona economică, zona juridică, iar la urbanism este jale. 
Miluț:
(2 Noiembrie 2020, 15:05)
Haide dom-le, vedeți-vă de treabă. O fi el tțnăr și bine intenționat, dar or să-l călărească ăștia de la PSD. Mai ales că au și majoritatea.
@Gina:
(2 Noiembrie 2020, 11:51)
Da, Gina, foarte corect. Dl Primar urmați exemplele de la Oradea, Cluj, Ciugud. Puțini funcționari, economii la bugetul primăriei, oameni cu competențe reale. Poate că ar fi foarte în regulă o nouă organigramă, cu jumătate din posturi, dar și pe acestea să se dea concurs. Pe bune. Și atiunci vă mai votăm un mandat!!!
Gina :
(2 Noiembrie 2020, 10:12)
Aveti serviciu pentru atrgerea fondurilor europene ? Daca aveti, desfiintati-l  si aducetu un functionar de la Ciugud. Acolo o casa la tara costa 200 000 euro ,iar la noi in municipiu 30 000 euro. Diferenta  este in buzunarul hotilor.
@Alegător:
(2 Noiembrie 2020, 10:06)
Da, așa este, Slobozia este într-o situație financiară precară, iar un eventual flux de capital venit chiar și din mult așteptata restructurare a Primăriei Slobozia ar fi extrem de benefici, ar fi ca o gură salvatoare de aer.
La fel, trebuie umblat la salariile celor de la Poliția Locală, care nu numai că nu au cu adevărat competențe ce includ factori de risc, dar au beneficiile cu mult superioare polițiștilot adevărați.
Iar pregătirea lor profesională este extrem de defictară.
Să nu mai vorbim și de lipsa de respect manifestată față de cetățeanul care îi plătește.
Cetatean 1:
(2 Noiembrie 2020, 08:21)
Felicitari, Dragos Soare! cum spune si #alegator , o reorganizare ti-ar trebui. Mai multi directori decat personal executant. ca si exemplu,director la sc servicii publice ... Milea Dorina...a scapat primaria de tasu (Costea) si a dat de masa (Milea ) cum isi justifica aceasta femeie functia?salariu? si nu unul foarte mic. tot ce este in subordinea ei sunt la pamant.cimitirul, este praf si cu niste taxe ...bazarul , ''trei'' mese chinuite, piata la fel....Mai asculta si din teren ca noi stim mai bine!!!!! MULT SUCCES! 
Urmatorul mandat -independent:
(2 Noiembrie 2020, 07:59)
Perfect,primele clipe sunt frumoase.Sa avem oare parte de un rasarit de Soare asa cum asteptam?Va fi capabil sa produca oameni si idei in cei patru ani?Experienta din mediul privat,atitudinea si pregatirea ar spune multe,speram sa fie greu de calcat in picioare.Domnule primar,fiti om,fiti constructiv,chiar si opozitia are oameni pregatiti pusi pe functii.Subiectivismul ar trebui sa fie planul secund,Slobozia are nevoie de genul Putin,nu Stalin.Succes !
Cetatean:
(1 Noiembrie 2020, 21:30)
Are dreptate "alegator"! Poate il pui la treaba si pe sefuletul de la Patrimoniu. Nu a fost in stare intr un an de zile sa traseze niste linii si sa puna nr.la locurile ptr.parcari.Platim parcarea, dar nu stim care este locul.Platim si parcam unde gasim loc liber.
Nea Ilie de la scularie:
(1 Noiembrie 2020, 16:51)
Bai oameni buni va mai mira? Ati uitat de cum au disparut ca prin minune actele lui pericle si hotelul lui de la iesirea din oras? Chiar nu imi vine sa cred ca apar pe situl primariei mai multe documente cu acelasi numar si date diferite. Pai cum e posibil monser? Cine a semnat ca primaru nu a vazut ca exista deja o hartie si nu mai poti sa dai una? Se tine evidenta pe caiet? Cine a facut asemenea situri? Nu e in stare nimeni sa verifice programul ala sau sit ce e sa functioneze corect sau e partas la aceste manevre. Nu il cubosc pe noul primar dar e bine ca nu e psd. Poate sa fie oricine daca face treaba. Hai sa vedem daca se face ceva cu gaselnita de mai sus. Presimt ca o sa dea iar politia pe la primarie.
alegator:
(1 Noiembrie 2020, 16:41)
Sa te vedem Dragos  daca ai curajul sa te ei de directorul economic ,de directoarea de la taxe si impozit ,de Aambrus ,de directorul de la politia comunitara de bucatarul sef de la cantina sociala  etc.