IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane
La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A
...[citește_toată_știrea]
24 Iunie 2026, 13:50
(684 vizualizări -
0 comentarii)
Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!
Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!
24 Iunie 2026, 10:15
S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!
Pompierii ialomițeni au desfășurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița
...[citește_toată_știrea]
24 Iunie 2026, 08:20
(3318 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv
Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial
...[citește_toată_știrea]
23 Iunie 2026, 18:00
(443 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane
...[citește_toată_știrea]
23 Iunie 2026, 12:10
(247 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!
Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor
...[citește_toată_știrea]
23 Iunie 2026, 10:30
(367 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»
Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița
...[citește_toată_știrea]
23 Iunie 2026, 09:10
(498 vizualizări -
0 comentarii)
Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni
Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa
...[citește_toată_știrea]
22 Iunie 2026, 13:15
(505 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!
Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA
...[citește_toată_știrea]
22 Iunie 2026, 12:40
(419 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!
Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează
...[citește_toată_știrea]
21 Iunie 2026, 09:55
(553 vizualizări -
0 comentarii)
1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026
În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.
...[citește_toată_știrea]
19 Iunie 2026, 08:25
(498 vizualizări -
0 comentarii)
Nu ratați...
...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)
16 Iunie 2026, 18:10
Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»
Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată
...[citește_toată_știrea]
11 Iunie 2026, 11:20
(1389 vizualizări -
0 comentarii)
Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»
Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări
...[citește_toată_știrea]
11 Iunie 2026, 10:25
(974 vizualizări -
1 comentariu)
Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere
Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au
...[citește_toată_știrea]
10 Iunie 2026, 17:20
(1167 vizualizări -
0 comentarii)
Call Center RAJA Constanța
Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î
...[citește_toată_știrea]
10 Iunie 2026, 12:50
(630 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!
În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având
...[citește_toată_știrea]
10 Iunie 2026, 10:15
(1133 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!
Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați
...[citește_toată_știrea]
9 Iunie 2026, 10:20
(585 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!
Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor
...[citește_toată_știrea]
8 Iunie 2026, 15:05
(1232 vizualizări -
0 comentarii)
«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița
Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe
...[citește_toată_știrea]
8 Iunie 2026, 12:50
(1176 vizualizări -
0 comentarii)
Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei
Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 15:40
(1620 vizualizări -
0 comentarii)
Soluții digitale de la RAJA Constanța
Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 15:30
(1113 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto
Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 15:20
(1318 vizualizări -
0 comentarii)
Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!
Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 15:00
(2498 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026
La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind
...[citește_toată_știrea]
4 Iunie 2026, 11:30
(1406 vizualizări -
0 comentarii)
Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint
RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin
...[citește_toată_știrea]
3 Iunie 2026, 13:20
(1459 vizualizări -
0 comentarii)
Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!
Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar
...[citește_toată_știrea]
1 Iunie 2026, 17:00
(3821 vizualizări -
2 comentarii)
Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026
Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au
...[citește_toată_știrea]
29 Mai 2026, 10:20
(4426 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»
Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea»
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2026, 15:55
(2115 vizualizări -
0 comentarii)
Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv
Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de
...[citește_toată_știrea]
28 Mai 2026, 15:50
(11538 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(6 Noiembrie 2020, 12:11)
Administrația performantă în 6 luni! Mi-e greu să cred că se va reuși, pentru că deja primarul a început cu piciorul greșit. Nu-l acuz, este posibil să fi fost dezinformat de deja celebrele personagii Dinu A și Avram A, inițiatoarele presiunilor exercitate asupra unei asociații de proprietari.
Concret despre ce-i vorba. Nici nu s-au stins bine ecourile abuzurilor și intimidărilor puse la cale de cele două funcționare și iată că lucrurile recidivează. Asociațiile de proprietari din Slobozia au primit o notificare din partea primăriei ca, în termen de aprox. 15 zile, să depună la sediul Primăriei Slobozia, dosarul pentru atestarea calității de administrator de condominiu, conform noii legislații din domeniu.
Este corect, așa spune legea că ''la propunerea compartimentelor specializate în îndrumarea asociațiilor de proprietari primarul atestă persoanele fizice în vederea dobândirii de administrator de condominiu''.
Deci în cazul nostru, în Slobozia, cine propune atestatul pentru administratori? Compartimentul asociații de proprietari prin chiar numita Avram A, adică prin exact acea persoană care nu numai că nu a avut niciun rol în sprijinirea și îndrumarea asociațiilor de proprietari, ci din contră a intimidat, amenințat și a pus presiune pe cei în cauză. Este oare ok?
Nu vi se pare un pic ciudat, după ce nu le-a ieșit faza cu controlul financiar-contabil, acum amenință cu dosarele pentru atestat? Prea e cusută cu ața albă, nu suntem nici noi născuți alaltăieri, asta e intimidare pe față!
Ceva gen: ''ai grijă cum te porți, ai grijă ce spui și ce faci că eu îți avizez atestatul''!!!
Repet, există cadrul legal pentru așa ceva, nu contest acest lucru, dar până acum ce-au făcut, de ce nu au solicitat dosarele pe tot parcursului anului 2020, ci de abia acum la câteva zile după mediatizarea abuzurilor făcute.
Din nou spun, nu-l acuz pe primar, încă, dar am senzația că ar trebui să fie mai atent cu ce semnează, pentru că există angajați
(6 Noiembrie 2020, 11:34)
Proastă mutare. Acum vor vota toți psd.
(5 Noiembrie 2020, 15:04)
Foarte frumos și foarte corect! Bravo!!!
(5 Noiembrie 2020, 10:45)
"Că slobozenii sunt tăntălăi și nu reacționează, asta-i altă problemă,"
Cred ca defapt, asta este marea problema!!!
Cred ca d-l Soare - noul primar - a spus ceva de genul (de bun simt, dealtfel) "le multumesc competitorilor mei pentru ca m-au facut sa fiu mai performant"
Aha...deci daca se pune ceva presiune civica - constructiva, nu destrictiva, se poate si mai bine. Tot incercam sa ne comparam cu vestul tarii, oradea, cluj, timisoara, sibiu, brasov; credeti ca primarii aia au zece capete? Presupun ca sunt impinsi de la spate de cerintele legitime ale cetatenilor. Ceva de genul: din banii nostri, tu ca primar, administrator al urbei, trebuie sa ne rezolvi cutare problema, punct! Si primarul n-are incotro. Pe fostii nostri primari a pus cineva tunurile? Nimeni. Dimpotriva, cand Mocio a postat pe pagina lui de socializare faptul ca a astupat o groapa (dupa ce a stat neastupata un an!) au inceput sute de aplaudaci sa-i cante ode. Pentru nerealizarile din ultimii 12-15 ani nu am vazut niciun protest in fata primariei; ba chiar si in prezent sunt cetateni care spun ca apa de la retea este buna, ca e rece. In rest, explozia de cancere din zona (a2a dupa covidut) nu pare sa ingrijoreze pe nimeni.
Eu cred ca noi suntem problema: am pus toti neavenitii in posturi de conducere si nu i-am tras de maneca. Dovedeste-ne ca intelegi ceva din aceasta postare Dnule Soare si cred ca, daca dezvolti orasul si repari prostiile celorlalti, te scoatem la pensie primar! Iar noi, ar trebui sa fim mai critici, mai atenti, mai selectivi, cu simt civic, cu capul sus - nu plecat! Haideti sa copiem comportamentul oamenilor din vestul tarii!
Vad comentarii care reclama comportamentul arogant al unor functionari; le-ati facut vreo reclamatie? Orice unitate are condica de reclamatii/sesizari/sugestii.
(5 Noiembrie 2020, 10:28)
Cum sa fie un pas dureros eliberarea unor posturi create aiurea?Credeti ca beneficiarii acestor posturi platite inutil nu stiu?Nu va durea deloc,infuzia de personal platita pe bani publici este cunoscuta si asumata.Doar ca organigrama este plina cu rude si apropiati ce au sprijin politic adica nu credem ca vor fi mari schimbari,ca daca tot a mers anii trecuti...sa mearga treaba si acum.Ne inchipuim deja potopul de interventii,rugaminti,cum sa"ajunga"la primar,prin cine...Plus d'alea"de acum vom iesi in teren,ne vom schimba atitudinea"...
(4 Noiembrie 2020, 21:25)
Dați toți ordinarii puturoși afară când te duci la ghișeu sa nu se mai uite la noi ca la niște slugi ale lor
(4 Noiembrie 2020, 20:11)
Intenții frumoase are noul Primar, dar cu așa Consiliu Local nu prea cred că o să reușească. Nu poți să te bazezi pe cei de la PSD care au nenorocit acest oraș, iar cei de la PRO România nu sunt decât dezertori care au plecat de la PSD când și-a dat seama că nu vor mai prinde ceva cașacaval.
Ăștia din urmă vor schimba tabăra la cel mai mic semn de mai bine, nu poți avea încredere în ei.
Dar de curiozitate ce se mai aude de copii teribili ai politicii locale, Horhocea și Tănăsescu?
S-au dat mari zmei, s-au crezut deștepți și frumoși și iată că electoratul i-a trimis la coada clasei.
Dacă se aliau pe bune cu PNL-ul nu aveam o altă componență a Consilului Local? Bineînțeles!
Stați să-i vedem la alegerile parlamentare, că s-a umflat tărâța în ei, cred că o să-i aleagă cineva în afară de soții și amante.
(4 Noiembrie 2020, 17:34)
Domnule Soare chiar daca ai prietenii, mai vechi sau mai noi , mai superficiale sau mai trainice, respecta-ti principiile pe care le-ai enuntat toata campania si datorita carora astazi esti primar si presedinte de organizatie judeteana: nu pactiza cu hotii numai fiindca doar crezi ca ii cunosti! Nu sustine oameni patati la conducerile unor deconcentrate doar ca sa schimbi ce a facut Tinel. Altminteri o sa iei un scor la parlamentare de toata jena , fiindca oamenii judeca, nu mai sunt legati la ochi si pot vorbi si prin masca!!!
(4 Noiembrie 2020, 13:39)
Da, Vali oricum am privi problema, principala prioritate rămâne restructurarea angajaților din primărie. Cum naiba alții pot face acest lucru, exemplu Oradea, Cluj, Caraș-Severin, iar lucrurile au mers foarte bune, poate prea bine, și noi nu suntem în stare.
De ce trebuie să acuzăm doar primarii PSD de starea deplorabilă a orașului, dar armata de funcționari incompetenți din primărie nu este vinovată?
Chiar nimeni nu putea să tragă un semnal de alarmă că lucrurile nu merg bine, că nu sunt legale, că este vorba de abuz, că suntem pe o direcție greșită?
Dar s-au complăcut în situația asta pentru că este mai ușor să nu faci nimic și să iei o grămadă de bani.
Că slobozenii sunt tăntălăi și nu reacționează, asta-i altă problemă,
(4 Noiembrie 2020, 10:57)
Vrei administrație performantă?
Întreabă locuitorii care sunt primele 5 priorități pe care le văd. Realizează un chestionar, corect, cinstit și simplu și lansează-l pe toate canalele de comunicare și culege rezultatele.
Dar să nu cumva să folosești angajații din primărie pentru acest lucru pentru că totul va fi compromis.
Foloseste organizații civice, firme private, orice care să nu aibă tangență cu primăria.
Și pe urmă te poți pune la lucru!
(4 Noiembrie 2020, 10:38)
Ce administație performantă în 6 luni? Suntem mult prea opimiști.
Sunt șofer de TIR și de 3 zile pe toate posturile de radio FM aud de perspicacitatea celor din primăria Slobozia, de abuzurile lui Ambruș, de presiunile făcute de tot felul de angajați.
Am devenit iar vedete, ne cunoaște toată țara de proști ce suntem.
Cu cei care sunt în primărie acum nu poți să faci administrație performantă domnule Dragoș, poți să stai și în spagat că nu ai cum să reusești.
Trebuie restructurare masivă, altfel vei un alt primar care stă 4 ani pe acel scaun.
(4 Noiembrie 2020, 09:58)
Partidul din genele lor...vor fi inlaturate pilele aduse de mocio si incet, incet repopulata primaria cu pilele peneleului. Mai un lipitor de afise din campanie, mai altul ca e membru de partid...si tot asa. Cautati pe internet legislatia generala si o sa vedeti zilnic eliberari din functii de secretari de stat si consilieri ai consilierilor lui peste si imediat inlocuiti cu altii de la partidul aflat la putere. Apoi, se plang ca sunt multi bugetari. Aparatul de stat este numeros la varf, adica exact acolo unde nu ar trebui, acolo unde sunt salarii babane, putere, secretara si masina la scara cu girofar. La baza raman cativa trepadusi care fac munca in mai toate institutiile. In mai toate guvernarile trecute, bugetul de stat anual era facut de celebrul gherghina; peste el enshpe mii de sefi si sefisori cu salarii si cu prime grase, dar care taiau frunza la caini, ca erau pusi politic.
Iar asta cu auditul...sper sa nu fie doar o fumigena. S-ar putea pune batista pe tambal. Soare, in loc sa se "alieze" cu cetatenii orasului pentru a-si impune proiectele, cred ca se va alia cu consilierii psd, pentru majoritate. Desi cred ca psd + pro = love(le). Pai daca se infratesc asa de tare, cum va lasa auditul sa releve faptul ca stoica a facut niste cheltuieli ilegale? Sa luam doar exemplul panoului de catarat (alpinism) demolat de mocio, statuia lui mos craciun, returnarea garantiei catre constructorul gropii, bani fara numar pentru potabilizarea apei, s.a.
Auditul se va limita doar la organigrama...acarul paun, acolo unde s-au sifonat bani multi...mucles!
(4 Noiembrie 2020, 03:00)
Bafta Dragos! Sa dea Domnu sa reusesti!O sa fie fff greu dar daca ai curaj si ambitie de a duce la capat tot ce ti-ai propus ...GO!
Toti suntem convinsi ca cel putin20% sunt in plus in organigrama!
(4 Noiembrie 2020, 02:42)
Domnule primar veniti sa vedeti strada penes curcanu din cartierul de tineri, este strigator la cer ca din anul 2008 sa fie la fel. Faceti o vizionare, va rugam.
(3 Noiembrie 2020, 21:18)
"Angajarea pe criterii de competenta si profesionalism". Asa e, dar cel mai greu e sa alcatuiesti comisia competenta care sa examineze corect solicitantii pt posturi in primarie.