Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, amenințate de păsările migratoare

Culturile agricole din Ialomița, amenințate de păsările migratoare

După seceta înregistrată în lunile de primăvară și vară, culturile agricole din Ialomița sunt amenințate acum de păsările migratoare. Controlul acestor dăunători prin vânătoare este deocamdată stopat de o decizie a Curții de Apel Brașov. Judecătorii au interzis vânatul pentru 36 de specii de păsări călătoare. O parte dintre acestea tranzitează județul nostru și Hotărârea Curții de Apel Brașov dă peste cap și activitatea Asociațiilor Vânătorilor și Pescarilor care admi­nistrează fonduri de vânătoare în zonele de culoar ale păsărilor. Totodată, aceeași sentință interzice vânatul pentru animalele considerate responsabile pentru răspândirea vi­rusului Pestei Porcine Africane.

O sentință controversată
În luna august a acestui an, Asociația «Alianța pentru Combaterea Abuzurilor» a inițiat la Curtea de Apel Brașov o acțiune intentată împotriva unor acte normative ale Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor. Reprezentanții Asociației reclamau public faptul că autoritățile centrale nu au o evidență clară a numărului de exemplare de păsări migratoare care tranzitează România, iar din această cauză aprobarea cotelor de vânătoare pentru perioada iunie 2020-iunie 2021 este neconformă. În baza argumentelor prezentate, judecătorii Curții de Apel București au decis să stopeze vânătoarea pentru 36 de specii de păsări migratoare care tranzitează România. O parte dintre aceste păsări au culoar de zbor în zona județului Ialomița, iar în prezent, din cauza faptului că nu mai pot fi vânate, produc pagube însemnate pentru culturile agricole de toamnă. «Păsările se hrănesc cu ceea ce noi am semănat! Puternic afectată este cultura de rapiță, dar și grâul poate fi afectat... Aceste păsări sunt o amenințare pentru munca noastră!» susține unul dintre fermierii ialomițeni ale căror culturi sunt afectate de prezența păsărilor migratoare. Decizia judecătorilor nu este definitivă, dar are însă carac­ter executoriu așa că trebuie respectată până la emiterea unei hotărâri definitive. Pe lângă agricultori, și administratorii fondurilor de vânătoare din Ialomița se plâng de efectele negative pe care le are această soluție dată de judecătorii brașoveni. «În această perioadă aveam contracte cu mulți vânători, o parte dintre ei veniți din străinătate. Acum suntem obligați să renunțăm la aceste contracte. Suntem afectați financiar în primul rând!» susțin reprezentanții Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița, entitate care are în administrare 16 fonduri de vânătoare, întinse pe o suprafață de peste 16 mii ha.

Protecția împotriva Pestei Porcine Africane, suspendată
O altă prevedere a Ordinului Ministe­rului, Apelor și Pădurilor, contestat în instanță de Asociația «Alianța pentru Combaterea Abuzurilor», avea în vedere aplicarea unor măsuri ferme de combatere a Pestei Porcine Africane prin «recoltarea întregului efectiv de mistreți și cotele de recoltă aprobate pentru speciile șacal, vulpe, cioară grivă și coțofană, din zona afectată definită ca aria calculată cu o rază de 13 km de la cazul de pestă porcină africană, compusă din zona infectată cu o rază de 8 km și zona-tampon de 5 km în exteriorul zonei infectate». Astfel, instanța de judecată a dispus ca această prevedere a actului normativ să fie suspendată, iar vânatul acestor animale și păsări să fie interzis. Decizia ar putea avea ca efect reapariția focarelor de Pestă Porcină Africană la nivelul județului Ialomița. «Coțofana este una dintre speciile căreia această decizie îi oferă protecție, dar este o specie foarte periculoasă pentru că se hrănește cu animale moarte și poate răs­pândi virusul Pestei Porcine Africane!» au explicat reprezentanții AJVPS Ialomița.

15 Noiembrie 2020, 11:20 (2475 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Se fură din cîmp

Comentariile cititorilor:


Auai:
(18 Noiembrie 2020, 11:06)
Ne speriem de pasari migratoare sau de drifturile facute prin culturile de rapita si grau de bietii vanatori care nu iarta nici bietele pasarele. si daca ei nu reusesc isi invita si prietenii italieni sau din alte tari
@gica,manu si tam tamu":
(18 Noiembrie 2020, 07:52)
Se vorbeste despre situatia in care datorita modificarilor climatice,apar grupuri foarte mari de pasari ce devin daunatoare vietii omului.Despre iubirea excesiva a animalelor versus OMUL.Foarte multe masuri adoptate pentru protectia si ocrotirea pasarilor si animalelor comparativ cu cele luate pentru om.In cazul de fata,fermierii ce sa faca?Investesc timp si bani in activitatea lor.Au nevoie de protectie impotriva pasarilor ce tranziteaza zona asta a tarii.Comoartii cu chinexul ce a ucis TOATE pasarile,sau aberatii..Reveniti-va iubaretilor de animale,apreciati si oamenii,lasati bisonii si cotoii,mai dati o fuga la psiholog sau psihiatru,ca fac minuni terapiile facute la timp!
Ma NU!:
(17 Noiembrie 2020, 10:42)
In acceptiunea unora, omul este fiinta superioara, sau ca sa citesc un student: Omu` ie inainte de toate!
Am vazut "cat de superiori" suntem. Cum prinde unul puterea, cum face prapad printre semeni. Omul este singura fiinta de pe pamant care ucide din placere: fie ca este vorba de vanat, dar nu pentru stricta supravietuire, ci asa, ca sa se vaza cine-i boss, fie ca e vorba de dictatori sinistri...a se vedea istoria: razboaie religioase, pe criterii etnice, de rasa, pentru putere, pentru resurse, paranoia, etc. A existat un elev schizofrenic la o scoala prin germania, care, intrebat fiind de profesor care sunt diferitele capitale ale tarilor lumii, el rapundea mereu la fel: berlin; apoi profesorul s-a enervat si i-a zis "stai jos adolf, termina cu prostiile"!
Cine ne-a dat noua libertatea si puterea sa distrugem toate vietuitoarele si planeta in general? Defrisam paduri, invadam habitatul animalelor, poluam aerul, apa potabila, oceanele, otravim mancarea cu chimicale, ne batem joc de tot si de toate si ne inmultim mai rau decat sobolanii...apoi ne plangem ca niste pasari ciugulesc 2 boabe de pe camp...si alea pline de chimicale. Or fi cormoranii lui nea petrica senilica. Se pare ca exista foamete pe lumea asta pentru ca nu se mai satura aia bogati. In numele lacomiei praduim tot. Apropos, cu cat s-o fi vandut ultimul diamant pretios la licitatie? cu bugetul vreunui stat sarac?
jagdbol:
(16 Noiembrie 2020, 13:12)
Curtea de Apel Brasov a stopat vânătoarea la 36 de specii de păsări sălbatice Prin Hotărârea numărul 55/2020, pronunțată la data de 20.08.2020, în dosarul cu nr. 326/64/2020, Curtea de Apel Brasov a admis acțiunea introdusă de Asociația Alianța pentru Combaterea Abuzurilor, în contradictoriu cu Ministerul Mediului, Apelor si Pădurilor si a suspendat executarea Anexelor nr. 3, nr. 4 si nr. 5 ale Ordinului Ministerului Mediului, Apelor si Pădurilor nr. 1400/2020, (Anexe care conțin cotele de recoltă/vânătoare aprobate pentru perioada 2020-14 iunie 2021, la 36 de specii de păsări sălbatice si anume la speciile: porumbel gulerat, porumbel de scorbură, turturică, gugustiuc, ieruncă, prepeliță, ciocârlie de câmp, graur, sturzul de vâsc, sturzul cântător, sturzul viilor, sturzul de iarnă si stăncuță, gâscă de vară, gârlița mare, rață mare, rață mică, rață fluierătoare, rață cu cap castaniu, rață moțată, rață pestriță, rață sunătoare, rață lingurar, rață sulițar, rață cârâitoare si rață cu cap negru lisiță, găinusă de baltă, sitar de pădure, becațină comună, becațină mică, cioară grivă, cioară grivă sudică, cioară de semănătură, coțofană, gaiță). (http://portal.just.ro/64/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=6400000000018170&;id_inst=64) Prin aceeasi Hotărâre pronunțată la data de 20.08.2020, în dosarul cu nr. 326/64/2020, Curtea de Apel Brasov a suspendat si executarea prevederilor art. 4 si art. 10, alin. (1), alin. (2), alin. (3), din Ordinului Ministerului Mediului, Apelor si Pădurilor nr. 1400/2020, care prevedeau posibilitatea structurilor teritoriale de specialitate ale autorității centrale care răspunde de vânătoare, de a reaseza cotele de recoltă aprobate prin Ordin, (pentru toate speciile de interes cinegetic) dar si obligația vânării integrale a mistreților si a realizării integrale a cotelor de recoltă la speciile sacal, vulpe, cioară grivă sau coțofană, în zonele afectate de pestă porcină africană, în termen de 30 de zile de la confirmarea virusului (Contrar cererii
Gigel:
(16 Noiembrie 2020, 12:22)
A mai fost unu', mare criminal al omenirii, Mao Zedong (secretar general al Partidului Comunist Chinez - practic presedintele Chinei), care intr-o dimineata s-a trezit cu fata la cearceaf si a spus ca trebuie omorate toate vrabiile pentru ca distrug culturile. Si un miliard de chinezi s-au apucat sa omoare vrabiile, lucru pe care l-au facut. Numai ca, fara vrabii, lacustele si-au facut de cap si au decimat culturile.
Morala este ca ecosistemul este ceva fragil, care se poate strica repede cu efecte devastatoare. Asa ca lasa-ne frate cu ratele la banca ale fermierilor, si astia din oras avem rate la banca si situatii mult mai amarate decat fermierii.
Am vazut cu ochii mei, pe camp, cum fermierii stau si alunga gasca cu gat rosu (pentru care primescu subventie sa ii lase de mancare pe camp!). Stau toti tractoristii toamna si gonesc gastele pentru care primesc subventie sa le lase in pace (prin pachetul 6). Trist dar adevarat. Ce inseamna lacomia...
@manu....:
(16 Noiembrie 2020, 07:57)
Ai dreptate dar am vrea sa traim corespunzator 2020,nu ca in pestera,ca la inceputuri,cum propui.Traiul in grote se muleaza perfect la ce propui.Avem nevoie de cereale iar pasarile decimeaza culturile.Azi,fermierii au rate la banci,e altfel decat visezi 'mneata.Mai ai reviste"Turnul de veghe"?Mai da-te pe rebusuri si integrame!
@Manu si toti gandesc ca care:
(15 Noiembrie 2020, 14:11)
Se pare ca dupa mintea unora pasarile lui Dumnezeu (din natura/ale cerului) sunt daunatoari !!

De fapt toate vietatile pamantului daruite de Dumnezeu au dreptul sa traiasca libere si in armonie cu toate celelalte vietuitoare.
Ca unii se considera rasa superioara se vede foarte bine, mai ales in ultimul an datorita unui simplu virus aerogen. Rugamintea mea, totusi, incercati sa traiti si sa traim in normalitatea naturala in care convietuim cu celelalte specii de milioane de ani. NU suntem deloc o specie suprema si avem puterea sa hotaram cine moare si cine traieste !
Daca chiar va pasa NU mai aruncati tot felul de guoaie si deseuri pe oriunde va vine, ci mergeti civilizat si le duceti la un cos/tomberon special pentru colectat gunoaie.
Va inteleg e greu pentru voi in conditiile in care diverse persoane "sfinte" au cutezanta sa va impinga sa faceti ce spun si vor ei si nu cum e randuiala crestina de la Dumnezeu ! iar pentru altii e si mai greu ca asa le cere menelele care e viata lor ! se stie !!


un simplu om - o simpla mama, care vrea sa isi educe copilul sa traiasca curat si frumos.
Gicu :
(15 Noiembrie 2020, 12:30)
Pasarile migratoare, de care sunteti interesati, seamana cu Gastele si Ratele! Ca nu aveti cartuse sau timp pentru ciori.
Manu:
(15 Noiembrie 2020, 11:45)
Corecta decizia Judecatoriei Brasov,importanta este hrana pasarilor,viata bursucilor,viata sexuala a coropisnitelor si de ce nu,traiul in apartamente al bichonezilor si pisicutelor,dragalasele de ele,iar viata oamenilor este asa...o completare a traiului cu animale!Necazurile provocare de animale sunt minimizate,ca sa se scoata in evidenta rautatea oamenilor.Daca auzea bunicul de asa ceva...Si pe vremea lui,viata alaturi de pasari si mamifere era corecta,fiecare avea locul sau,nu te impiedicai de porumbei(ce mizerie la Perlea!)sau de excremtele animalutelor de companie la tot pasul.Plus vanatul controlat al migratoarelor pentru hrana oamenilor.