Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Suspiciune de malpraxis la Spitalul Fetești în cazul medicului decedat Mioara Neagu

Suspiciune de malpraxis la Spitalul Fetești în cazul medicului decedat Mioara Neagu

Dispariția fulgerătoare a medicului Mioara Neagu, din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, aruncă unitatea medicală într-un scandal de malpraxis. Foștii colegi sunt acuzați de rudele doctoriței de faptul că au lăsat-o să moară. Reprezentanții spitalului infirmă acuzațiile, în timp ce sindicaliștii din Sănătate cer Guvernului impunerea unei imunități la malpraxis pentru medicii care tratează pacienți cu COVID-19.

Un caz controvresat Moartea medicului Mioara Neagu, coordonator al Compar­timentului de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, a provocat un imens scandal în cadrul unității medicale. Rudele medicului acuză personalul medical de malpraxis și amenință cu plângeri penale foștii colegi ai doctoriței. «A stat netratată și fără analize de la ora 8,00, când trebuia să intre în gardă, până la ora 18,00-19,00 când a venit asistenta șefă și a scos-o de acolo!» acuză Petre Neagu, soțul medicului, citat de presa centrală. În replică la acuzațiile aduse, repreyentanții Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești au precizat că: «Doamna doctor a beneficiat de toată atenția noastră. Noi ne-am făcut datoria! I-am aplicat toate procedurile medicale folosite și în spitalele mari...». Cazul de la Fetești des­chide o adevărată cutie a Pandorei în sistemul medical românesc, pentru că acuzații si­milare pot fi aduse și altor spitale. Tocmai de aceea, Federația «Soli­daritatea Medicală» din România, sindicat care militează pentru drepturile salariaților din Sănătate, solicită Guvernului aprobarea unui act normativ prin care să se dispună aplicarea unei imunități la malpraxis pentru personalul medical care tratează pa­cienți cu COVID-19. «Ținând cont de doza mare de incertitudine specifică pandemiei COVID-19, accentuată în cazul diagnosticului, îngrijirii și tratamentului pacienților cu COVID-19 și suspecți, solicităm suspendarea pre­vederilor aplicabile malpra­xisului pe întreaga perioadă a pandemiei COVID-19 pentru toți profesioniștii din Sănătate!» se arată într-un comunicat de presă al sindicaliștilor.

17 Noiembrie 2020, 08:05 (2393 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gheorghe:
(19 Noiembrie 2020, 00:15)
E strigator la cer ce se intampla. "Eroii" te omoara , te baga in mormant , o cana cu apa nu iti da astia ,te lasa in salon , fara calmante , fara nimic daca vii dintr-un accident.  Nu renuntati oameni buni, datii in judecata in numar cat mai mare, nu renuntati la drepturile voastre, jegurile ,gunoaile astea umane ,putred de corupte trebuie sa plateasca. Diagnosticul "Covid" ii scapa de orice. Daca trebuie sa te operezi  si cumva iti pune diagnosticul covid, ai o criza de apendicita, te lasa sa mori in salon. 
Frustrarea noastra ca si cetateni e cu atat mai mare,urmatoare "victima " a sistemului medical poate fi tatal vostru,mama voastra, sora voastra, copilul vostru de 5 -6 ani. 
Ion:
(17 Noiembrie 2020, 16:03)
Imunitate la malpraxis pentru cei care lucreaza cu pacientii COVID??????????? Adica nu mai au nici o raspundere fata de pacientii COVID! incertitudine la tratament si ingrijire???? atunci sa fie incertitudine si la salarii!!!  oricum din cauza COVID nici o alta problema medicala nu mai este rezolvata...... RUSINEEEEEEE!