Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Despre prăjituri rămase în gât și drumuri județene

Mihaela Stan, candidat USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

Despre prăjituri rămase în gât și drumuri județene

Un domn m-a invitat la o prăjitură în Țăndărei chiar în prima zi în care am pus piciorul în acest județ, în 2013. Din păcate nu prăjitura, ci drumul sfârtecat până la Țăndărei și înapoi, în satul lui, a fost cel care mi-a marcat nu doar prima vizită, ci și restul experiențelor mele pe drumurile ialomi­țene. Și despre drumuri vreau să vă vorbesc, la început de carieră politică în Ialomița. Iar la sfârșit vă povestesc și despre prăjitură.
Tot sfârtecat a fost până anul acesta și drumul Valea Ciorii-Scânteia: un obstacol de 9 km în calea dorinței tinerilor din aceste două loca­lități de a se vedea la activitățile extrașcolare și amicaluri anuale de fotbal feminin și masculin. Deznădejdea lor de elevi, și a mea de dascăl, nu este diferită de cea a multor ialomițeni confruntați cu drumuri impracticabile. Probabil și răspunsurile primite de ei erau aceleași, date cu familiara neasumare din par­tea autorităților. Noroc cu Ale­gerile ce s-au mai perindat dându-ne câteva secțiuni și plombe pentru un slalom rutier frustrant.
La ultima conferință de presă a Consiliului Județean Ialomița din 13 noiembrie 2020, s-au comunicat date halucinante despre aceste drumuri. În facturi le avem deja: la supra-preț! În propaganda electorală a foștilor edili ele sunt demult realizate: cu multă pompă! În realitate, asfaltul proaspăt care încă mai persistă în «norocoasa» mea comună înseamnă doar o rată îngrijorătoare a absorbției de fonduri: 17%. Ar trebui să ne considerăm norocoși față de alte patru tronsoane județene unde ratele de absorbție sunt sub 1%! Dar ar însemna să ne mințim.
De fapt cifrele acestea îngrijorătoare vorbesc despre două mari ocazii ratate în județul nostru:
1. Nu s-au dat locuri de muncă ialomițenilor în construcția propriilor lor drumuri.
2. Nu s-a transparentizat flu­xul de capital al lucrărilor, încurajându-se incompetența și avantajele în interes personal pentru aceiași baroni care secătuiesc banul public de multe mandate încoace.
Candidez la Camera Deputaților pentru USR PLUS și am o misiune clară: Ialomița fără hoție! Prăjitura cu care am început povestea mi-a rămas în gât așa cum și Ialomiței i-a rămas în gât gogoașa vândută an de an. E timpul să zvâcnim din starea catatonică și să alegem edili și parlamentari care nu ne vând gogoși, ci lupta cu legea în mâna când țara îi cheamă la datorie! Pe 6 decembrie 2020, votați pentru o Românie fără hoție! Nu vă lăsați păcăliți de gogoși electorale!

Mihaela Stan candidează la Camera Depu­taților pentru Alianța USR PLUS. Lector universitar în Marea Britanie, cu peste 20 de ani de experiență în Educație și Strategie Economică, Mihaela a revenit în țară din 2013 pentru a se implica în proiecte de Educație și Dezvoltare Rurală. Printre proiecte se număra și organizarea navetei liceenilor din Valea Ciorii. Mihaela Stan e șoferul lor pe ruta Țăndărei, asigurând 3 curse zilnice dus-întors. De curând, Mihaela Stan a preluat și naveta liceenilor pe ruta Slobozia.
(Acest material a fost comandat de Partidul Uniunea Salvați România (parte a Alianței USR PLUS)/Executat de SC DORAMA PROJECT SRL/CUI Mandatar Financiar Coordonator: 11200033)

21 Noiembrie 2020, 08:35 (1040 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are 33 de femei în cursa pentru Alegerile Parlamentare din 6 decembrie 2020

Comentariile cititorilor:


pentru d-l gigi:
(25 Noiembrie 2020, 08:41)
Referitor la angajati (cei cu lopata si roaba): regret ca nu-si primesc salariile! Insa, patronii lor, baietii destepti din asfaltari, ar putea sa le dea macar un "minim pe economie" din incasarile anterioare pe contracte umflate si "investitii" prost executate, pe ulitele alea asfaltate/plombate cu costuri exorbitante si asfalt de 2 cm grosime, cele care rezista pana la prima ploaie sau inghet. In Romania costa km de drum mai mult decat in statele unite, iar la cat fura astia din reteta (materialele pentru realizarea investitiei) i-ar face vila fiecarui palmas care munceste pentru ei - eventual la negru...deci? cine-i de vina? Ii plangi si pe aia de la bechtel, pe care i-a despagubit fostul ministru pesedist sova cu 40 mil dolari fara sa construiasca nimic?
P.S. a se vedea drumul dintre chirana si facaeni, asfaltat cu surle si trambite de fostul pres ciuperca (tot pesedeu). Cati ani a rezistat asfaltul? vreo 2,3 ani, dupa care s-a umflat, denivelat, gaurit si apoi plombat la fel de prost. Iar noi ne contram pe aici ca un partid ne aduce numai lapte si miere, iar altul austeritate... . E vorba doar de politici facute de politicieni, iar mai nou, d-nule gigi, aia de-i lauzi ca au adus atata bunastare de n-o mai putem duce, s-au inscris cu bagaje si arme la peneleu...deci treaba va merge ca si pana acum. "au furat dar au si facut" rau, din punctul meu de vedere. Apropo, du-te numai pana la brasov ca sa vezi inele rutiere si centuri ocolitoare de nu mai stii pe unde s-o iei...iar noi nu avem un pasaj peste o amarata de cale ferata la drajna (stiu, in judetul CL).
Gigel:
(23 Noiembrie 2020, 16:46)
Intelesesem ca niste angajati de la CJ nu si-ar primi salariile. Mea culpa!
gigi:
(23 Noiembrie 2020, 16:17)
@ Gigel daca lucrarea nu e platita de catre PNDL antreprenorul nu primeste baanii pe lucrarea efectuata si automat salariatii nu isi primesc banii . Ce e de inteles asa greu ?
Gigel:
(22 Noiembrie 2020, 19:25)
@gigi, mai nou, angajatii isi primesc salariile prin PNDL? Sau poate nu stiu ce sporuri de "proiecte europene"?
gigi:
(22 Noiembrie 2020, 08:07)
Apropo drumul a fost reabilitat cu fonduri PNDL initiat de PSD si actualul Guvern refuza sa plateasca pentru ca la CJ nu este presedinte PNL si niste angajati nu isi iau salariul din aceasta cauza. Daca vrei documenteazate.
Cornel:
(21 Noiembrie 2020, 23:53)
Sunt ialomitean plecat de ceva ani in UK , as vrea sa vad o schimbare in acest judet si imi doresc sa fii aceea flacara de speranta . Ialomitenii schimbarea sta in puterea voastra de a o vota . Mult succes .