Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Afacere de familie cu bani europeni

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Uniunea Europeană a decis ca anul acesta să ofere persoa­nelor defavorizate, în locul pachetelor cu mâncare, tichete sociale electronice cu care oamenii să poată merge la restaurant și să-și cumpere mâncare caldă. Oportună la prima vedere, ideea a demonstrat încă o dată cum «băieții deștepți» reușesc să pro­fite făcând afaceri cu statul. 3 din cele 10 restaurante selectate să facă parte din acest program din Ialomița sunt la Urziceni și se află în administrarea fa­miliei lui Gheorghe Babagianu, actualul șef al Cancelariei Prefecturii Ialomița. «Am fost selectați datorită se­riozității cu care lucrăm... Da, sunt res­taurantele familiei!» a declarat acesta.

Sprijin pentru 5800 de beneficiari
Anul acesta, Uniunea Europeană a decis să înlocuiască pachetele cu alimente distribuite în cadrul Programului Opera­țional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate (POAD) cu tichete sociale electronice. Practic, fiecare persoană defavorizată primește în locul pachetelor cu mâncare un card electronic cu care poate merge la anumite restaurante pentru a-și putea procura hrana caldă. În județul Ialomița, conform datelor oficiale, peste 5800 de persoane au primit în această pe­rioadă cardurile cu tichetele sociale electronice cu care își pot cumpăra de mâncare. La nivelul județului Ialomița, au fost selectate să ofere astfel de servicii doar 10 restaurante, conform unei liste. 3 dintre aceste localuri sunt la Urziceni și sunt ad­ministrate de familia controversatului afa­cerist Gheorghe Babagianu, devenit între timp șef al Cancelariei Prefecturii Ialomița. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, acesta a recunoscut, fără a se simți stânjenit, implicarea familiei sale în programul inițiat de Uniunea Europeană. «Nu sunt restaurantele mele, sunt ale familiei mele! Am fost selectați de către cei de la Sodexo datorită crite­riului seriozității... Oamenii s-au uitat cine este serios și-și plătește taxele la zi și așa ne-au selectat! Procesul de selecție s-a făcut cu mult timp înainte...» a precizat Gheorghe Babagianu.

Un proiect fără infrastructură
Fără să mai surprindă pe nimeni, mai bine de jumătate dintre posesorii cardurilor cu tichete sociale electronice sunt la un pas de a nu le putea utiliza în scopul pentru care le-au primit. Toate acestea deoarece, pentru a primi mesele calde, oamenii trebuie să se adreseze doar localurilor înscrise în program. Astfel, beneficiarii din localitățile învecinate Sloboziei, de exemplu, sunt obligați să vină la cele două restaurante incluse în POAD din oraș. În momentul de față se caută o soluție astfel încât un număr cât mai mare de societăți comerciale cu profil alimentar să fie incluse în cadrul acestui proiect. Valoarea unui tichet social este de 40 de lei pe zi, urmând ca tichetele să fie încărcate pe carduri după data de 5 decembrie 2020.

1 Decembrie 2020, 08:10 (8849 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni
Executare silită de aproximativ 10 milioane de lei pe numele lui Gheorghe Babagianu
Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Comentariile cititorilor:


Adi:
(4 Decembrie 2020, 20:25)
Cum ss mearga un batrin la restaurant,daca are 80 ani si este bolbav si neputincios? Distanta este o mare problema. Un program fara noima,fara a fi gindit. Pacat de batrini.
GINA:
(4 Decembrie 2020, 17:50)
Am auzit si eu ca unul din restaurantele care ar trebui sa asigure acest serviciu de livrare a meselor calde pt nevoiasi este restaurantul fam. BabagianuA. Inainte de a publica acel articol, cel care l-a scris, a fost in vreunul din restaurantele d-nului Babagianu? Sunt niste localuri de o curatenie exemplara iar acesti oameni sunt foarte seriosi. Familia mea a organizat diverse evenimente la aceste localuri si atat noi cat si invitatii nostri au fost placut impresionati. Pacat ca in tara asta, se da cu noroi in oameni care fac totusi ceva. Oamenii astea, chiar muncesc!
Cretu:
(4 Decembrie 2020, 14:02)
Același lucru zic și eu.,,Eu cu cine votez"? Vorba lui Caragiale!
Mioara :
(1 Decembrie 2020, 15:00)
Cici: Mergeți la vot! Trebuie să găsiți o listă pentru care să optați și apoi aveți cui să vă adresați, pentru că ați ales. Nemersul la vot ne-a adus în situația de a ne baza pe cei votați de un electorat captiv. Arătați că puteți să alegeți! Doar cu un număr mare de votanți partidele vor începe să se teamă. Altfel, se vor baza pe cei care iau de bună tot ce li se spune, fără să discearnă dacă promisiunile se țin sau nu. Trebuie să învățăm să ne ridicăm din umilința la care politicienii vechi și tineri, versați ne-au condamnat. Cu cât vor fi mai mulți la vot, cu atât marja lor de siguranță va dispărea, vor ieși din starea de confort că „i-am păcălit și de data asta” și chiar se vor strădui să facă. Este greu de crezut că partidele vor renunța la prostirea în față, la minciunile sfruntate, la acuze fără rost la adresa adversarilor, dar schimbarea nu se face dintr-odată. Puiul de animal crește și se maturizează repede, puiul de om are nevoie de ani. La fel este și democrația: se înțelege greu și devine funcțională și mai greu! Dar nu trebuie să ne pierdem speranța. Poate că partidul ales nu va face totul, dar veți recunoaște în acțiunile sale idei și dorințe ale dumneavoastră și veți avea satisfacția că iată, nu ați ales greșit!
Mioara :
(1 Decembrie 2020, 14:45)
Nu sunt 40 de lei pe zi, este o sumă de 180 de lei lunar. Suma maximă pe care o poate folosi un beneficiar, într-o zi, este de 40 de lei. Dar cum vor ajunge mesele calde la bătrâni, când singurele unități de alimentație publică agreate sunt la Urziceni, Amara și Slobozia? Prețul meselor calde este de restaurant? Cum vor livra masa caldă la Reviga, Cocora, Fetești, dacă distanța este așa de mare? Cum vor fi identificați beneficiarii pentru a li se livra mâncarea? Cum vor contacta bătrânii aceste restaurante agreate? De ce nu se dă posibilitatea bătrânilor să-și achiziționeze alimente de la magazinele din localitățile de domiciliu? Ar fi și mai profitabil pentru ei: își gătesc singuri acasă ceea ce le place și ceea ce își doresc. Este un program gândit anapoda, în interesul unui număr mic de restaurante. Nu mă gândesc la ascendentul politic pe care îl presupune programul, dar nu pot să nu judec lipsa de perspectivă și heirupismul celor care s-au grăbit să arunce niște bani în ograda HORECA, în numele grijii și al generozității. Bătrânii au nevoie să-și cumpere legume de la unitățile de alimentație publică din proximitate, nu să aștepte mesele calde ale restaurantelor. Sper ca cineva responsabil și cu simțul realității să citească și să propună această soluție: posibilitatea de a se cumpăra alimente (după modelul tichetelor de masă) de la magazine, oricare ar fi ele. Altfe, este o bătaie de joc pentru bătrâni și pentru bugetul implicat.
Votant:
(1 Decembrie 2020, 12:21)
Asta și vor unii dintre ,, aspiranții" unor locuri în parlament , mănușă le vine o asemenea hotărâre . Am putea merge pe acea vorbă românească ,, dintre toate relele să-l alehem pe cel mai puțin rău dintre ele", altfel 4 ani de acum încolo vai și amar .
Cici:
(1 Decembrie 2020, 08:51)
Lucruri de genul asta ma fac sa nu merg la vot.Stiu ca o sa mi spuneti ca nu asta este solutia dar am studiat cu grija listele si n am gasit pe cineva care sa ma convinga....Ce dracu sa fac in cazul asta?