Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia a investit 100 mii de lei în programe electronice de arhivare nefuncționale

Primăria Slobozia a investit 100 mii de lei în programe electronice de arhivare nefuncționale

Încercarea Primăriei Slobozia de a se digitaliza a eșuat lamentabil. Cu toate acestea, administra­ția locală a cheltuit 100 mii de lei pentru achiziția a două softuri necesare desfășurării procesului de arhivare electronică a do­cumen­telor oficiale. Pro­gramele informatice au fost cum­părate între 2012-2015 și sunt nefunc­ționale în prezent. Cu un an înainte de Alegerile Locale, Adrian Mocioniu, fostul primar al Sloboziei, a semnat o dispoziție prin care a cerut auditarea serviciului de arhivă electro­nică. Deși comisia a fost întrunită, despre verificare nu se mai știe nimic.

Fonduri cheltuite de pomană Visul oricărei administrații locale adaptată vremurilor în care trăim este de a-și digitaliza cât mai mult serviciile pe care le oferă. Deși costisitor din cauza faptului că programele informa­tice costă bani mulți, procesul de digitalizare este eficient atât  pentru funcționarii publici, cât și cetățenilor care au nevoie de serviciile instituției. Astfel, statul la coadă cu orele pentru un document dispare, iar cu un simplu click oamenii pot primi actele de care au nevoie. Digitalizarea Primăriei Slobozia a fost promovată în spațiul public de fostele administrații Stoica și Mocioniu, fără ca acest proces să fie îndeplinit în mod corespunzător. Surse administrative susțin faptul că, în anul de grație 2012, Primăria Slobozia a început procesul de digitalizare prin încercarea de a informatiza întreaga arhivă a instituției. Astfel, a fost cumpărat un soft specializat care să asigure arhivarea electronică a tuturor documentelor. La 8 ani distanță, se pare că respectivul program, denumit Doxis, este încă nefuncțional. La vremea respectivă, Primăria Slobozia a plătit pentru achiziția acestui soft 80 mii de lei. Se pare însă că administrația locală nu ar fi cumpărat și ghidurile de instruire în baza căruia să-l poată pună în funcțiune, tocmai de aceea programul informatic a rămas nefuncțional până în ziua de astăzi. Aceleași surse administrative susțin faptul că, între anii 2014 și 2015, administrația locală a achiziționat un al doilea soft pentru arhivarea electronică, pentru care a plătit 20 mii de lei. Fără să mai surprindă pe nimeni, și acest program, denumit ELO, este nefuncțional în momentul de față. Printr-o dispoziție emisă anul trecut, Adrian Mocioniu, fostul primar al orașului Slobozia, a solicitat efectuarea unui audit intern ce a avut ca obiect modul în care funcționarii publici ai instituției utilizează softul de arhivare electronică. Aceleași surse administrative apreciază faptul că dispoziția fostului edil nu a fost dusă la îndeplinire, iar misiunea de audit intern nu a mai fost realizată la nivelul Primăriei Slobozia.

16 Decembrie 2020, 07:55 (1769 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără
Administrație performantă în 6 luni la Slobozia

Comentariile cititorilor:


draguta:
(18 Decembrie 2020, 11:58)
Soare de ce nu sesizezi organele de urmarire penala pentru a verifica cele relatate ,daca mai stai doua trei lun te incalica si pe tine ca pe Stoica si mai ales mocioniu ,cei doi directori amintiti .
puia:
(17 Decembrie 2020, 13:49)
Jurnalul ialomitenilor- exista un control al Camerei de conturi de acum 2 3 ani in care sunt consemnate o serie de deficiente grave pe linia auditarii sistemului informatic pe care conducerea primariei a avut grija sa il bage adinc in gunoiul de sub pres, il puteti gasi usor .
Electricianule!:
(17 Decembrie 2020, 11:58)
Pe Aleea Baii sunt aprinse becurile! Suntem in noaptea polara si nu stim noi?
Jurnalul Ialomitenilor:
(17 Decembrie 2020, 08:41)
Nu știm însă care a fost responsabilitatea fiecărei persoane. Imagini din cadrul workshopului gasite pe pagina primăriei: http://sloboziail.ro/fonduri/11326/

5. Deci, funcționează arhivarea? R: Din surse interne am aflat, așa cum a zis și o persoană mai sus în comentarii, că există un soft numit Arhivă Elo care funcționează la taxe și impozite. Cu toate acestea aceleași surse precizează că procesul de lucru sau așa zisul workflow - termenul folosit în proiectul amintit - nu este respectat și că acest soft nu face altceva decât să stocheze fișierele, neîndeplinind cumulativ rolul de arhivă, așa cum este descris în procesul de lucru aici: http://sloboziail.ro/fonduri/11326/procese/. Altfel spus, ceva există ca să existe nu ca să ajute în vre-un fel.

6. Ce a dispus domnul Mocioniu? R: Am căutat dispoziția amintită în cadrul articolului și am găsit-o într-adevăr. Există. Se pare că domnul Mocioniu a suspectat ceva sau pe cineva și a demarat o proprie anchetă în primărie. Au fost desemnate 5 persoane. Aceste 5 persoane se pare că, pe surse, au mușamalizat totul întrucât nu au dus la îndeplinire dispoziția domnului Mocioniu. Mocioniu s-a întors la cabinetul veterinat din Amara. Prinde orbul, scoate-i ochii.

QED: Dacă într-adevăr ce a apărut în presa locală este adevărat - am amintit mai sus articolele apărute - atunci cineva trebuie să răspundă. O anchetă jurnalistică documentată necesită timp iar acuzarea unei persoane fără nicio dovadă nu s-ar conforma deontologiei jurnalistului în mâna căruia ar trebui să stea balanța adevărului.

Vom face și noi un demers pentru a sprijini presa locală și buna informare a comunității. Vom solicita pe cale oficială, lăsând sursele la o parte, o copie a contractului proiectului și a altor documente din cadrul proiectului care nu au putut fi găsite nici pe pagina primăriei și nici pe pagina FonduriAdministrative.

J. I
Jurnalul Ialomitenilor:
(17 Decembrie 2020, 08:40)
Domnilor, o anchetă jurnalistică nu se face prin comentarii și mai ales fără dovezi palpabile. Este ușor să aruncați cu vorbe în doamna Adam, domnul Trifan sau chiar domnul Primar fără a aduce o serie de dovezi concludente. Mi-am permis să fac o investigație de câteva ore pentru a scoate la iveală cele relatate în articol, răspunzând la anumite întrebări pe care le-ați ridicat în articol: 1. Cât a costat acest soft? - R: Nu am găsit un contract public din care să reiasă sumele exacte însă am descoperit că softul de arhivare a fost inclus în proiectul cu fonduri structurale cu numărul 11326 iar valoarea întregului proiect a fost de 1.195.210 Lei sau altfel spus, în bani vechi, 12 MILIARDE sau aproximativ 250.000 EURO. 2. Cine a semnat acest proiect? R: Ați acuzat-o în comentarii pe doamna Adam. Dumneai se pare că nu a fost implicată la modul direct în gestionarea acestui proiect. Responsabilii principali ai acestui proiect au fost domnul BĂCANU VALENTIN - viceprimarul Sloboziei și Manager de proiect și TEACĂ E. ADRIAN - șeful serviciului informatic. Dovezi găsite - Pagina FonduriAdministratie: http://www.fonduriadministratie.ro/wp-content/uploads/2013/01/fise-proiect.xlsx Pagina Linkedin a domnului Teacă E. Adrian: https://ro.linkedin.com/in/adrianteaca1959 Pagina de internet a primăriei: http://sloboziail.ro/fonduri/11326/11326.html 3. Funcționează arhivarea primăriei? R: Nu știm cu exactitate. Ce știm însă e că întregul proiect dezvoltat cu fonduri structurale a fost un real eșec iar la momentul respectiv datorită acestui eșec s-au cerut și niște demisii: https://ziarulstirea.ro/pd-l-ialomita-solicita-si-demisia/ și https://www.guraialomitei.com/stiri/reactie-pd-l/ 4. Cine a mai fost implicat în acest proiect? R: Aici trebuie să dau dreptate persoanei care a comentat. Se pare că din aceste imagini găsite pe pagina de internet a primăriei reiese că și doamna Adam dar și alte persoane au fost implicate în acest proiect. Nu știm însă care a fost
CAMELIA:
(16 Decembrie 2020, 17:25)
Functionarule sa ma ierti dar esti un pupincuriat  al directorilor amintiti ,arhivarea s-a facut in bataie de jocsi este nefunctionala in proportie de peste 60% ,nu mai duce populatia in eroare si lasal pe Soare sa se convinga de incapacitatea acestor directori .
La iveala:
(16 Decembrie 2020, 16:47)
Ies la iveala detalii foarte importante din comentariile de mai sus: “Nu Verginica si Adisor sunt vinovati se asta”. Daca nu ei atunci cine? Hai sa dam detalii sa aflam toti! Cineva a obligat niste functionari sa faca receptie la programe fictive? Cine a obligat si pe cine? Nu dati comentarii cu jumate de masura. Daca stiti dati detalii ca asa ajutati presa si opinia publica corecta!!!!! Doamna functionar care iti iei singura apararea eu incerc de 2 saptamanai sa intru pe sait si nu merge. Am sunat la tine la primarie si cineva foarte scartan mi-a zis ca nu merge ca am net de la Digi. Pai saitu asta nu ar trebui sa mearga la toti? Vorbesti tu prostii fara sa stii. Iti iei apararea singura. De cetatenii prosti te doare la usa din spate. Chiar ma gandesc sa fac o reclamatie administrativa.
Functionar:
(16 Decembrie 2020, 15:30)
Nu stiu cu cine ati discutat cand ati scris acest articol dar nu sunteti informat corect. Probabil ca discutati cu persoane care nu cunosc situatia reala sau sunt rau intentionati, Folosesc aproape zilnic 
acest soft - Elo- si este chiar functional. Dar cum romanul se pricepe la orice si ii place sa critice..., o asemenea informatie lansata in media  le da apa la moara "priceputilor". Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar uneori nu mai pot suporta cand vad ca toata lumea arunca cu noroi {parca toti am fi usi de biserica} fara sa stea un pic sa gandeasca. Sa stiti ca se pot plati taxele si impozitele online pe site-ul primariei.
@alegator:
(16 Decembrie 2020, 15:17)
In spatele acestei achizitii nu sta nici directorul economic si nci directoarea de la impozite, Se vede treaba ca esti mai nou in primarie si nu cunosti situatia, 
conducere:
(16 Decembrie 2020, 09:43)
Ce aveti oameni rai de sinteti cu Verginica si Adisor? V-ati prins si voi ca conduc primaria din umbra si sariti pe ei. Rusinicaaaaaaa cum zice huidu si gainusa. Verginica canta cum zic altii si Adisor a trait de pe urma abonamentelor de telefoane. Parandarat cum ar spune postdecembristii. Bine ca avem informatizare ca saitu primariei merge o zi da una nu oricum nu merge sa platesti taxele pe sait. Vii la ghiseu stai cu turma si in pandemie ca nu e nimic. Arhivarea asta cine trebuia sa o faca? I s-a cerut un punct de vedere si responsabilului? Poate nu functioneaza cu motiv intemeiat nu dati cu pietre fara cercetare. Daca auditul de care pomineati nu s-a mai tinut poate ca a considerat ca nu e necesar si nu are ce controla. Hai sa vedem lucrurile si fara ochelari de cal
mirel:
(16 Decembrie 2020, 09:25)
Omerta (...) a fost cel mai prost primar din citi a avut orasu pe el il interesau decit femeile , primaria era condusa de directorul economic si inca citva directori.lunea si martea era obosit dupa uichend iar miercuri si joi se pregatea de uichend ,vici numit ''doi in unu ''stateau la birou sub fusta lui (...).
alegator:
(16 Decembrie 2020, 08:39)
In spatele acestui program sta directorul economic si directoarea de la impozite care a emis o serie de documente prin care au obligat o serie de salariati sa receptioneze fictiv aceste programe .Au incasat parandarat ,rusine sa le fie si sa plateasca cu functiile aceste ilegalitati si sa fie recuperate prejudiciile din averea lor.STOICA si mocioniu nu au inteles despre ce a fost vorba mai ales ca la mijloc se aflau acesti directori enumerati mai sus .Soare sa investigezi cu atentie toate programele cumparete de primarie ca vei avea mari surprize in special la directiile acestor directori .
omerta:
(16 Decembrie 2020, 08:37)
nu stiu cum se face dar cum a plecat Mocioniu au inceput sa apara niste informatii destul de seriose in ziar. oare la fostul primar nu i-a pasat deloc sau a preferat omerta legea tacerii. se pare ca doar la 4 ani cand se mai schimba primaru apar informatii. cine se ocupa de arhivarea asta? de atati ani nimeni nu i-a pasat ca nu merge? softurile alea nu au garantii nu raspunde nimeni?

mai vedem un articol peste 4 ani cum ca nu s-a facut nimic si nu se va face nimic pentru ca traim in Romania
Caloian :
(16 Decembrie 2020, 08:35)
A lucrat fostul primar si gasca de consilierii,nu gluma.Parca a fost votat sa unelteasca impotriva orasului!Intrebarea fireasca ar fi daca si cum se pot recupera prejudiciile.Este clar si vizibil ca incepand cu psdistii mustaciosi,cu banii urbei s-au lansat proiecte aberante,neterminate sau prost executate(statuia voievodului) dar toate fiind platite cu sume mari.Azi,reprezentand alte partide,pozeaza in cinstiti,minimizand aberatiile executate,salutand veseli,de zici ca cine stie ce au facut.Ultimii trei fosti edili au devalizat bugetul si au uratit intreg orasul.Angajari,infrastructura,peisagistica,amenajari,totul este nefunctional si in detrimentul bunei functionari.Cum a fost posibil?