Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primele decizii ale administrației Pavel

Nu aduce mandatul ce aduce sfârșitul de an

Primele decizii ale administrației Pavel

Vineri, 18 decembrie 2020, s-a desfășurat prima ședință extraordinară a Consiliului Județean Ialomița. Președintele Marian Pavel a prezidat ședința on-line, din cauza infectării cu virusul COVID-19. În cadrul ședinței au fost adoptate o serie de proiecte de hotărâri de interes pentru opinia publică din Ialomița. Cel mai important dintre acestea rămâne cel privind asocierea județului Ialomița cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia în vederea realizării unor proiecte de investiții în valoare de 26,8 milioane de lei.

Unde se duc banii publici când se duc...
Cei 31 de consilieri județeni au aprobat câteva proiecte de hotărâri cu impact la nivelul bugetului județean. Primul dintre acestea este cel privind majorarea salariilor unora dintre angajații instituțiilor subordonate Consiliului Județean Ialomi'a. Majorarea salarială reprezintă un sfert din salariul de bază al angajaților și vizează anumite categorii de salariați. Un alt proiect de hotărâre aprobat în unanimitate a vizat aprobarea organigramei și statului de funcții din cadrul Spitalului Județean Slobozia. Potrivit noii organigrame, numărul total de posturi care pot fi ocupate în cadrul acestei instituții se ridică la 1018. Și, în sfârșit, un al treilea proiect de hotărâre care ar putea interesa opinia publică este cel privind stabilirea costurilor de întreținere pentru persoanele vârstnice din căminele de bătrâni din județ. Conform proiectului de hotărâre, plata lunară pentru întreținerea unui bătrân pleacă de la 2840 de lei și ajunge până la 4415 de lei, în funcție de problemele de sănătate ale acestuia. Conform legii, costurile sunt suportate de beneficiari și familiile acestora, iar în cazul în care acest aspect nu este posibil, din bugetul județean.

Noi investiții edilitare
Cel mai important dintre proiectele de hotărâri aprobate în cadrul acestei ședințe extraordinare rămâne însă cel privind asocierea județului Ialomița cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia în vederea realizării unor proiecte de investiții in valoare de 26,8 milioane de lei. Investițiile vizează modernizarea drumului județean DJ213A-limita cu județul Călărași-Mărculești-Bucu-Scânteia-intersecția cu DN 21, precum și consolidarea și reamenajarea Muzeului Național al Agriculturii. Partea de cofinanțare a Consiliului Județean Ialomița este de 2%. Proiectul aprobat este primul proiect investițional aflat în responsabilitatea directă a noului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Reamintim că domnia sa a declarat recent că intenționează să susțină toate proiectele investiționale inițiate de administrația precedentă și că ia în calcul, pentru asigurarea cofinanțării acestora, contractarea unui împrumut de 50 milioane de lei. Marian Pavel a mai susținut că investițiile în infrastructura rutieră a județului reprezintă o prioritate administrativă de-a lungul întregului său mandat.

Administratori noi la Infrastructură Drumuri și Poduri
O decizie îndelung așteptată a fost adoptată și în privința Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Consilierii județeni au aprobat în unanimitate și un proiect de hotărâre privind numirea a doi administratori noi în cadrul Consiliului de Administrație al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Procedura a fost posibilă ca urmare a demisiei lui Liviu Patrichi și Alexandru Stoica. Reamintim că Infrastructură Drumuri și Poduri SA este o societate înființată la solicitarea expresă a ex-președintelui Victor Moraru, cu scopul declarat de a asigura reabilitarea infrastructurii rutiere județene. În cei peste 3 ani de funcționare, firma a primit alocări bugetare de peste 7 milioane de lei, dar nu a turnat un metru de asfalt pe drumurile județului. Ziarul nostru a publicat în repetate rânduri articole care dezvăluiau erori manageriale grave ale directorului Dan Anton, principalul «artizan» al destabilizării economice a acestei societăți. În pofida realității, Dan Anton a fost reconfirmat în funcție pentru o perioadă de 4 ani, în luna iulie a anului 2020. În condițiile schimbării structurii Consiliului de Administrație, este de așteptat ca implicarea Consiliului Județean Ialomița să crească, iar firma să devină rentabilă.

18 Decembrie 2020, 15:15 (3581 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița a sesizat Guvernul României cu privire la plata transportului elevilor
Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor
Cristi Stan își ia adio de la Drumuri și Poduri SA
Spitalul Slobozia va cheltui 13,9 milioane de lei pentru «creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19»

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(28 Decembrie 2020, 09:11)
ce pensii au oamenii ? 8-9 mil. ....cum sa plateasca atatea bani? familia in loc sa duca copiii la scoala se impovareaza cu alte datorii?! casele sunt platite o viata?! pai cum sa procedam sa mai si mancam? azilele ar trebui gratis sau fiecare cat are pensie (fara plata in plus).
D-le Pavel ?! cum stati cu promisiunile din campanie? Va mai vedem peste 4 ani? 
Nae:
(22 Decembrie 2020, 09:58)
Nenea Pavel, maresti salarii cui ? dar de stimulent de insertie ai auzit domnul ? Stii cumva cum este sa stai intr-un centru de bolnavi izolat de familia ta ? Iti doresc sa i parte de asa ceva. Rusine domnule sa nu ai grija de oameni  care pina in alegeri nataraule faceai de toate. 
spartacus:
(20 Decembrie 2020, 09:47)
Costel....nota 10!!
plătitor de taxe:
(20 Decembrie 2020, 07:39)
câtă "echitabilitate"...ce dezvoltare va avea infrastructura rutiera...cu centimetri minus la asfalt...
Curiosul:
(19 Decembrie 2020, 14:43)
Costel,nu doar conducerea spitalului e neagră si înghite banii ci si angajații care spre exemplu au sabotat monitorizarea pacientului de la UPU,monitorizare care era utila pe circuitul pacientului ,utila pentru apartinatori sau mai bine zis pentru cotizantii CNAS.
Costel:
(18 Decembrie 2020, 22:57)
Aceleasi prostii ca si cele facute de Moraru. Se vede ca sunt copiii PSD-ului. Maresc salariile slugilor ca sa ii serveasca mai bine. Bani aruncati degeaba in spitalul ala care pare un sac fara fund. Anual inghite miliarde si nu se vede nici o schimbare. A plecat un drac si l-a inlocuit altul.