Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Angajații care nu fac parte din corpul cadrelor medicale de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au organizat luni, 4 ianuarie 2021, un protest spontan. Potrivit reprezentanților unității medicale, aceștia au fost nemulțumiți de faptul că nu au beneficiat de sporurile acordate de stat angajaților din sistemul medical care au îngrijit pacienți bolnavi de COVID-19.

Revendicări transmise conducerii Angajații TESA ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, alături de cei care își desfășoară activitatea în Blocul Alimentar și-au manifestat nemulțumirea față de faptul că nu au fost incluși pe lista beneficiarilor de sporuri salariale aferente personalului din cadrul sistemului public de sănătate angrenat în lupta împotriva pandemiei de COVID-19. Oficialii Spitalului Slobozia susțin faptul că nemulțumirea ar fi nejustificată în condițiile în care aceste sporuri salariale li se cuvin doar medicilor și cadrelor medicale auxiliare care au intrat în contact efectiv cu pacienți diagnosticați cu COVID-19. Miercuri, 6 ianuarie 2021, reprezentanții conducerii unității medicale vor avea o întâlnire cu salariații nemulțumiți. «Am stabilit faptul că ne vom întâlni în cursul zilei de miercuri... În prezent suntem angrnați în debutul campaniei de vaccinare anti-COVID-19, care se va desfășura în Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Avem toate deschiderea de a discuta cu angajații!» a precizat Liviu Patrichi, managerul interimar al Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

4 Ianuarie 2021, 09:20 (2988 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


FLORICICA DANSATOAREA:
(5 Ianuarie 2021, 09:42)
joaco pasta LIVULE ...!!!!
Dobrica:
(5 Ianuarie 2021, 09:32)
Si lui Ionel de la magazie sa-i dea spor ca vine ziua lui si n-are bani sa faca cinste. Si vecinilor de la garsoniere si blocuri de langa spital ca mai intra angajatii pe la ei si paznicilor de la poarta ca pe laei trec angajatii si hartiile de 1 leu de la apartinatori.
Spontanul cotidian :
(5 Ianuarie 2021, 09:08)
Propun ca celor ce solicita sporul sa li se acorde dupa vaccinare,pentru a se mari numarul de angajati ai spitalului in datele oficiale.In plus,nu va mai exista pericolul pozitivarii lor.Zambet,foto,degetele raschirate in" V",este la moda!
smecherii sindicale:
(4 Ianuarie 2021, 20:56)
cum se face ca atunci cand cadrele medicale protesteaza nemultumite nu se rezolva nimic, dar cand personalul de prin birouri (si nu e deloc putin) tipa imediat toata lumea sare in sus si vor sa le rezolve cat mai multe revendicari - mai ales salariale.
trebuie sa se afle ca banii suplimentari promisi in toata perioada asta de pandemie NU au fost inca platiti, dar pe statele de plata se regasesc si cei de la biriuri care au stat acasa si nu au calcat prin sectiile cu bolnavi !
XYZ:
(4 Ianuarie 2021, 17:30)
Întărâta-i drace că și mie îmi place.
Doru:
(4 Ianuarie 2021, 16:23)
De unde până unde ar trebui incluși cei de la TESA ori Blocul Alimentar ? Să fim serioși există vreo comparație cu cei care lucrează în mod efectiv cu pacienții ? Normal că cu, dar aici intră și șefimea, deci ...... .
Anonim:
(4 Ianuarie 2021, 14:05)
Nu este vorba despre birouri,ci despre muncitorii care au lucrat cu,covid:.instalației,electricieni,care ai intrat in saloanele cu pacienți covid.Este vorba despre spalatorese,care au cărat sute de kg de rufe de pe secția ATI si secția DV,care acum este secție covid,plus ca au luat contact si cu,colegele pozitive si suspecte,acestea venind cu lenjerie la spalatorie.Nu cerem nimic ilegal.Sa nu se înțeleagă greșit,nu este vorba de birourile TE SA,ci de muncitori.
Hai, nu zau !:
(4 Ianuarie 2021, 11:22)
 Adica alea de pe la contabilitate si cu alde nea Ispas de pe la cazane au mirosit ca e loc de o mangleala si fleosc o pun de un spontan ca sa-l ingandureze pe livu. Negocierile se anunta foarte dure din moment ce reprezentantii spitalului sunt potentiali beneficiari. 
Vasile:
(4 Ianuarie 2021, 11:21)
-E cum domle' ,adica se da ,pai daca se da sa ne dea si noua . Ce noi de ce nu primim ? 
Si noi suntem oameni, vrem si noi sporuri dalea ,cum le zice de covid, da de covid si noi suntem eroi. (vocile angajatilor spontan deranjati ) 
Maricica(spalatoarea) -"Gica zi mah si tu ca vrei ! 
-Vreau cum sa nu vreau,pai nu am facut eu apa sa mearga ? ( instalatoru' spitalului)
Sa dea domle ca sunt hoti, fir-ar mama lor de hoti ,ce numai ei sa manance (un paznic oarecare).
-Hai gata cu gargara,ce nici noua nu ne-au venit sporurile ,la munca ca avem treaba. (un medic turmentat)
-Domn doctor,haideti ca au venit astia iar sa se testeze,cica au Covid . (o asistenta tanara)
Nu stiu ,sa se duca si ei la privat nu pot ai naibii pacienti.( o asistenta deranjata,cam ne...dormita)

Continuarea o puteti face voi  :).