Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația ialomițeană s-a mutat la Sâmbăta de Sus

Administrația ialomițeană s-a mutat la Sâmbăta de Sus

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a organizat la sfârșitul săptămânii precedente o întâlnire de lucru la Sâmbăta de Sus, în județul Brașov. La întâlnire au participat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, alături de majoritatea primarilor din județ. În cadrul întâlnirii, Marian Pavel a anunțat că va dubla suma alocată ADI Ialomița pentru proiectele de investiții din mediul rural.

Risc de pandemie la Sâmbăta de Sus ADI Ialomița a organizat, în perioada 15-17 ianuarie 2021, o întâlnire a Asociației Generale a Acționarilor ADI Ialomița la Sâmbăta de Sus. Este a doua oară când directorul ADI Ialomița, Daniel Ganea, alege o locație turistică pentru stabilirea obiectivelor anuale ale Asociației. Reamintim că anul trecut întâlnirea s-a desfășurat la Predeal. «A fost o ofertă bună, nu am putut-o refuza...» a explicat Daniel Ganea decizia. La întâlnire au participat aproximativ 40 de edili din Ialomița, membri ai Asociației. Reamintim că, la acest moment, în cadrul Asociației sunt incluse toate administrațiile locale din Ialomița, mai puțin cea de la Urziceni.

Unul este președintele În cadrul întâlnirii a fost stabilit noul Consiliul Director al Asociației. Astfel, Marian Pavel a fost ales președinte, primarul comunei Moldoveni, Victor Dumitru, viepreședinte, iar primarii Nuți Roșu (Făcăeni), Stelică Gheorghe (Ciulnița) și Nicolae Mihăilă (Buești) au fost aleși membri ai Consiliului. În cadrul întâlnirii, Marian Pavel a promis că va dubla suma alocată proiectelor de dezvoltare locală derulate prin ADI Ialomița, de la 5 la 10 milioane de lei. Reamintim că aceste proiecte sunt destinate unor investiții administrative punctuale, iar accesarea lor se face conform unui meca­nism administrativ similar celui prin care se accesează fonduri europene.

35000 de lei pentru o noapte Costurile întâlnirii de la Sâmbăta de Sus se ridică la aproximativ 35000 de lei. Bugetul care a permis aceste cheltuieli este asigurat din cotizațiile fiecărei localități. Conform statutului Asociației, fiecare administrație plătește anual 1,5 lei per locuitor, cheltuielile anuale de funcționare ridicându-se la aproximativ 500000 de lei. Sumele care pot fi accesate de administrațiile din mediul rural au fost majorate în 2021 la 300000 de lei, iar cele care pot fi accesate de administrațiile din mediul urban la 400000 de lei. Conform declarațiilor lui Daniel Ganea, directorul Asociației, în următorii ani ar putea fi finanțate și investiții orientate către crearea unor locuri de muncă la nivelul comuni­tăților din Ialomița.

24 Ianuarie 2021, 09:50 (4188 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
AGA(pă) la Predeal cu ADI Ialomița
Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița

Comentariile cititorilor:


Ialomitean:
(30 Ianuarie 2021, 21:11)
Pt USL-ist:Tu cand aduci lingurita de aur?
USL-ist:
(29 Ianuarie 2021, 19:15)
Consultanta la PSD,iar cazarea la PNL.Gurile rele spun ca pana nu demult pesedeii grei aveau fieful la Moeciiu la pensiunea  lui.........se stie.Acu la Sambata de Sus  la pensiunea lui..........se stie.La vara se pare ca vor merge la Mahmudia  sau 2 Mai.E de urmarit.Politia  sa urmareaca ale cui  sunt pensiunile?Interpusii verificati de unde au avut banii de pensiuni.
Volodea:
(28 Ianuarie 2021, 19:49)
Directorul Ganea "recomandă" primarilor un anume consultant , garantindu-le finanțarea . Oare cit o fi  para-ul îndărăt? Se poate vedea in dividentele in numerar ridicate de respectivul consultant in decembrie 2020! D-ul Pavel STIE ?  

Just me:
(26 Ianuarie 2021, 15:16)
Interesant e pt plătitorii de taxe sa vada cine deține vila aia acolo!Unii stiu
Mar:
(26 Ianuarie 2021, 12:51)
Cât veți mai suporta golaniile ăstora? Cred ca mult și bine. Bravo lor, ca sunteți proști.
Ion:
(25 Ianuarie 2021, 21:46)
Poate vă ındurați, printe chefuri să reparati și drumul județean între Ivănești și Poiana, pe care l-ati stricat tot voi astă toamnă când ați dirijat tirurile care nu trebuia să treacă pe podul de la Bora, pe care l-ati ținut în reparație trei luni.
Cetatean:
(25 Ianuarie 2021, 19:45)
Ei au avut voie sa se intalneasca la vila la Sambata, cu restrictiile de azi? AU mancat si baut cu masca? Distanta sociala?
Un cetățean ușor turmentat:
(25 Ianuarie 2021, 16:39)
Mda... miroase a golanie. Oare se va putea vreodată ca astfel de întâlniri să aibă loc doar în on-line? Sper macar că au păstrat distanta socială
Narcis:
(25 Ianuarie 2021, 14:38)
Am o nedumerire:Ganea s-a deplasat la Sambata cu SUV-ul asociației?Marca aceasta de mașină costa pe site-urile de specialitate peste 20.000 euro,adică aproape 100.000 lei.Cu acești bani nu se putea cumpăra doua LOGAN- urî?Suferă Ganea de sindromul parvenitului?Este cumva un lup pus de paza la stana de oi?
oare ?:
(25 Ianuarie 2021, 14:09)
deci " bugetul care a permis aceste cheltuieli, este asigurat din cotizatiile fiecarei localitati" ?
iar aceste cotizatii, din care se platesc excursii, cazari prin statiuni,  presupun ca  sunt platite din buzunarul propriu al participantilor.  ca daca toti participantii sunt din ialomita, nu era firesc sa se intruneasca tot in .....ialomita ? zic si eu.......
sau sunt  platite din bugetul primariei, fundamentat pe taxele si impozitele platite de contribuabili, ceea ce ar impune o responsabilitate si o seriozitate din partea lor ?
a, ma scuzati, " a fost o oferta buna, nu a putut-o refuza ".
Gigel:
(25 Ianuarie 2021, 12:36)
Sa nu fim rai... i s-a facut o oferta pe care n-a putut sa o refuze. De aceea pleaca in concediu... pardon, la intalniri de serviciu, pe banii ialomitenilor (adica ai nostri). Daca faceau intalnirea la Slobozia sau la Amara tuseau...
De ce, PSD?:
(25 Ianuarie 2021, 11:54)
Se intreaba ialomitenii de ce a cheltuit psd atatia bani si timp in constructia si renovarea salii cu geometrie variabila daca nu e utila pt astfel de intalniri?