Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor

Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor

Vi-l mai amintiți pe Napoleon spunând că fiecare soldat poartă în raniță bastonul de mareșal?! Ei bine, noul administrator public al județului Alexandru Potor a înțeles greșit sensul acestei afirmații... im­periale. Și, încă frustrat că a pierdut Primăria Slobozia pentru 100 de voturi neno­rocite (despre care po­vestește cui stă să îl asculte că i-ar fi fost furate!), caută cu disperare soluții pentru a-și relansa cariera politico-administrativă.

Atribuții administrative extinse Planul lui Potor este liniar, că funcțiile de secretar de stat prin mi­nisterele patriei nu te fac mai deștept. Întâi a promis că va salva toate pro­iectele europene ale defunctei admi­nistrații. Și Marian Pavel l-a crezut, că e și el om. Apoi a cerut atri­buții administrative extinse, în ton cu biroul moștenit de la Larisa. Și le-a primit și pe-alea, că lui Marian Pavel i s-a făcut milă de frustrările lui post-electorale. Ajuns în acest punct, Potor și-a amintit brusc de ziua când se lăuda că funcția de senator (aia pe care ați ratat-o printr-un singur telefon, domnule Potor!) e doar un minuscul pas al viitoarei sale cariere politice grandioase. Și și-a spus în barba proaspăt bărbierită: «Pot mai mult!». Numai că vorba ceea... dacă nema putirința, geaba chichirez gâlceava!

Programul «Elena», varianta Potor Închipuindu-și că «atribuțiile extinse» permit și ingerința în siste­mul de învățământ județean, Alexandru Potor a convocat directorii de școli pentru a le ex­plica be­neficiile Programului «Elena», care presupune accesarea de fonduri europene pentru anveloparea școlilor și grădinițelor. Veți spune că suntem obtuzi și euro-sceptici. Și că administratorul public al județului arde ca o lumânare de grija binelui public. Poate că suntem... Dar vă rugăm să nomi­na­lizați o singură școală din Ialomița care are capacitatea de a gestiona investiții de această anvergură și ne facem «mea culpa». A, nu există?! Iar domnul Potor și-a depășit atribuțiile extinse? Mulțumim, asta e drama. Că avem toți dreptate!

Pavele, dă «aport!» Goana domnului Potor după bastonul de mareșal nu se oprește însă aici. Un expert al redacției noastre, specializat în social-media și poze cu nași pe FB, susține cu dovezi irefu­tabile că obiectivul final al administratorului public ar fi preluarea Orga­nizației PSD Ialomița. Primul pas pentru atingerea acestui obiectiv ar fi controlul asupra Organizației PSD Slobozia... Potor a înțeles asta de la ex-primarul Stoica (întrebați-l, dacă nu ne credeți!) și a făcut prima mișcare, pe Facebook. Apoi, ca și în cazul Programului «Elena», a înțeles că greșește și a dat un pas înapoi. Doar că acum e prea târziu... Că, dacă am aflat noi, știe tot pesedeul! Iar preșe­dintele Pavel, la cum îl știm, o să-i îndese bastonul de mareșal în... pardon de expresie. Hai, la bună vedere și să nu spuneți că nu v-am informat pe toți!

25 Ianuarie 2021, 08:50 (3249 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița a sesizat Guvernul României cu privire la plata transportului elevilor
Cristi Stan își ia adio de la Drumuri și Poduri SA
Primele decizii ale administrației Pavel

Comentariile cititorilor:


karate kix:
(29 Ianuarie 2021, 11:01)
Alo, bruzli, ai legatura! au ramas pe afara combinatorii pesedei si au nevoie de lucrari supraevaluate cu statul? asta pare sa fie. Mai facem un wc de 50 de mii de euro? Probabil ca anveloparea peretilor unei scoli ar fi supraevaluata la 500 de mii euro/scoala. Bani negri pentru partid. In campanie cu cine era la brat topor? fix cu bruzli. qed
Mar:
(26 Ianuarie 2021, 12:47)
Bre, e ceva poate ce nu știm noi, ăștia mulții, fiindcă ideea lui cu anvelopares e buna. Dacă a cerut școlilor sa se descurce, e greșit. Insa daca a vrut sa vadă dacă sunt de acord cu un astfel de program, atunci e în regula. Sigur, ideal ar fi fost sa treacă peste orgoliu și sa vorbească cu primarul Sloboziei, ca acesta din urma sa se ocupe de proiect, pentru tot orașul, nu doar pentru scoli și grădinițe. Apoi, pare a-l critica pe Potor fata de Pavel. Ori cu toții știm ca Potor are mai multa educație decât Pavel, nu are însă și smen politic. În plus, dacă ați considera vreodată ca pe Pavel îl interesează de binele județului, sunteți naiv. Deși eu cred ca îl cunoașteți bine pe Pavel. I le-ar da toate lui Potor, obligațiile, păstrând doar leafa și alte avantaje ale funcție de președinte CJ.
@ Agora :
(26 Ianuarie 2021, 10:06)
Din bătrâni se povestește ca in cartierul tinerilor sunt 3 persoane jucătoare de poker cu loturi alăturate: Țintex, Bruzlix si Lachix. Așadar suprafața exista, dar e trista și abandonată. Dacă se joaca poker, doar pentru ca cel ce primeste lucrări, sa de-a șpagă sub forma pierderii la poker celor mai sus puși, respectiv celor aleși?
@Agora:
(25 Ianuarie 2021, 14:43)
hotel? la noi în oraș? T? asta ne lipseste
Agora:
(25 Ianuarie 2021, 13:56)
Hotelul se face...Il ridica T in Cartierul de Tineri! Sa vezi atunci ca isi gaseste utilitatea si Centrul de Informare turistica! 2 iepuri dintr-o lovitura (merge mintea la baiatul)!
Gigel:
(25 Ianuarie 2021, 13:49)
Ma uit si ma minunez cum toti oamenii acestia pusi in fruntea diverselor institutii se viseaza mari strategi, mari arhitecti ai zonelor pastorite, mari conducatori ai populatiei. Ceausescu se vedea la fel, el dadea indicatii inginerilor, el stabilea traseele soselelor si ale cailor ferate, el le stia pe toate. Dar pe el il iertam, pentru ca macar era presedintele tarii. Dar la nivel local, oameni buni, avem alte probleme punctuale care trebuie rezolvate. Fiecare problema se ia in parte si se rezolva, nu suntem in situatia de a visa la cai verzi pe pereti. Avem sosele cu gropi, avem scoli care inca au WC in curte, avem apa nepotabila, avem un mediu de afaceri inca slab dezvoltat si institutii publice ostile mediului de afaceri, acestea sunt problemele urgente pe care le avem. Sunt urgente de mai multi ani, si ne-am cam obisnuit cu ele. Dar tot urgente au ramas.
Gogu de la borduri:
(25 Ianuarie 2021, 13:49)
Da, refuzatule de Urziceni!  Ai dreptate, dar blana ursului din padure a fost vanduta de vanatorul marean la o masa de patru. Cand sti ca ai primit promisiunea de la senatorul melcilor ca vei fi senator si asculti mesajul sau de suflet :( eu ma retrag la CI, vreau sa fiu alaturi de ai mei, va las voua bucurestiul, eu raman la lopata sa razui tot ce a facut amicul meu venetic de la amara) atunci prinzi aripi.  Si Potor ca pasarea mitica a prins aripi, dar fiind doi pe aceeasi traiect de zbor, el cu aripi artificiale, leonida cu aripi naturale, normal ca a picat contrafacutu. Pai bai potor, de unde bani si pentru tine si pentru partida lor ca dna-ul nu mai este al vostru, este al lui barna si va asteapta la iesirea de la poker sa vada daca ati platit intrarea. Fi cu ochi pe butelie ca tio fura puradei de romani.
cetatean:
(25 Ianuarie 2021, 13:06)
Bun articolul si foarte adevarat! Potor este un frustat slab pregatit, numai bun de vorba lunga. Va fi mai rau decat cu Larisa. Aia barem si se baga. Asta, vorba prverbului> prostul pina nu-i fudul nu-i prost destul!
N.S. Mai bine initia programul de atragere "Carmencita" ca poate avea mai mult succes.
refuzat si de Urziceni:
(25 Ianuarie 2021, 11:51)
Tipul asta a fost refuzat de locuitorii din Slobozia ca fiind nevrednic iar partidul celor 3 trandafiri il pune administrator public al județului Ialomița !!! 
Mare valoare de judet ce o sa avem in continuare !
Mai bine ne era cand apartineam de Ilfov !
Maresal, nu:
(25 Ianuarie 2021, 11:49)
Dar general ar putea ajunge. Omul are tinuta dreapta, morga de general; costum ii mai trebuie(cu fierturi aurii si epoleti) si un hotel de 5 stele care sa-l angajeze..