Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru o pasează pe Sara în grija Primăriei

Tupeu ex-prezidențial

Moraru o pasează pe Sara în grija Primăriei

Sara, iapa legendară a ex-președintelui Mo­raru, a devenit obiectul unei dispute administrative. Firma Miro Impex SRL, al cărei acționar este Victor Moraru, a cerut printr-o adresă oficială Primăriei Amara să preia cabalina în termen de 3 zile. Adresa a fost dezbătută public în cadrul ședinței Consiliului Local Amara de săptămâna trecută.

Lepădarea de Sara O mai țineți minte pe Sara? Iapa aceea falnică cu care ex-președinteleVictor Moraru se prezenta ceas, Bobotează de Bobotează, în crucea drumului din Amara, pentru a o uda cu apă sfințită? Ei, bine, săptămâna trecută Primăria Amara a primit o adresă de la Miro Impex SRL, firma în care Victor Moraru este acționar, prin care i se cere ca în termen de 3 zile să preia cabalina aflată pe inventarul instituției. Nu insistăm asupra scandalului și nici nu facem caz de prestația jenantă a lui Valentin Moraru în rol de avocat al tatălui său. Toți avem copii! Și nici nu-l condamnăm pe ex-președintele Moraru pentru că a decis să spună «Nu cunosc iapa aceasta!» înainte să cânte cocoșul Primăriei, mai dihai ca Sfântul Petru, iertată fie-ne analogia. Ce este însă inexplicabil e faptul că iapa Sara, după cum declară primarul Alin Sandu, nu se află pe inventarul instituției. «Nu putem prelua calul pentru că nu am găsit niciun document în Primărie care să facă dovada că o avem pe inventar. Aștept o dovadă care să justifice o astfel de decizie...» susține primarul Alin Sandu. În aceste condiții, după cum ne este obiceiul, ne permitem să oferim noi o soluție de dezamorsare a conflictului. Haideți să semnăm toți o cerere către Rodica Boancă prin care să îi cerem să o facă pe Sara senator. Că, dacă a putut Caligula, pentru doamna Boancă ar fi floare la ureche. Iar Sara a suferit destul în anii din urmă din cauza mediatizării excesive și nu merită să ajungă salam de Sibiu acum la bătrânețe. Ce ziceți?

16 Februarie 2021, 18:05 (3245 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Administrație pe Facebook la Amara
Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc
Noul sediu al Primăriei orașului Amara, inaugurat

Comentariile cititorilor:


Viorel:
(22 Februarie 2021, 09:23)
(...), ai cam intrat la apa, nu mai stai bine cu calaritul? (...) a ramas cea din urma care mai rezista la calarit. Dar poate ne spune (...) cum apare in evidenta contabila Sara....Nu ca ia era administratorul public ai orasului nostru...? Nu credeti ca (...) trebuie trasa de urechi si apoi calarita ?
Amara:
(21 Februarie 2021, 16:50)
ai calarit-o ingamfatule....si acum o arunci primariei...de ce nu a stat la primarie pana acum...si a stat in ferma ta ilegala ???
co incidentza:
(19 Februarie 2021, 08:31)
De ce ar cumpara o primarie din bani publici un cal de rasa??? Se presupune ca toate investitiile publice facute de autoritatile locale ar trebui sa profite locuitorilor acestora. Cum le-a crescut nivelul de trai/cum s-a imbunatatit viata cetatenilor din Amara dupa ce Primaria ar fi cumparat un cal de rasa? Ce articol de lege, ce hotarare de consiliu local a stat la baza achizitiei unui cal de rasa? Cum s-a fundamentat acea decizie? Minciuni! Singura ratiune pentru care s-ar fi achizitionat acel cal, ar fi doar cultul personalitatii fostului edil(iu) si fostului presh al judetului, probabil inca de pe vremea cand era primar si posibil sa fi fost doar ordinul lui care "nu s-a discutat, s-a executat".
Scria cineva mai jos de astfel de "investitii" caracteristice megalomanului...are sens; la un moment dat, intaiul luminat al judetului voia sa cumpere din bani publici tot sediul fostului BCR din Slobozia (un mastodont, un fel de casa poporului la scara mai mica) si deasemeni, era in planurile lui sa construiasca o vila luxoasa la Amara - chipurile pentru angajatii CJ, ca sa se experimenteze. In ce sa se experimenteze? daca vila ar fi avut mai mult dormitoare decat sali de cursuri? deci...ceea ce trebuia demonstrat. Pacat ca unii l-au ales si altii l-au mentinut in functii si au jucat cum le-a cantat el...pe banii nostri.
@Roman:
(18 Februarie 2021, 11:39)
Bravo Valentine, nu te lasa tata!!!! Ai dreptate tu. Taicatu i-a dat sa manance, a ingrijit-o si n-a calarito niciodata. Asta-i Sara, nu-i Contesa / Doar Larisa rupe lesa / Victoras baiat gentil, a-ntretinuto subtil / Dar acum a-ntarcat balaia si-a pasat-o lui Alin!!!! Ce fuma-si Valica, tata!
Gigel:
(18 Februarie 2021, 10:32)
@Roman - stii tu sigur ca Victor Moraru a dat bani din propriul buzunar sa o intretina pe Sara? Nici noi nu stim, cum nu stii nici tu. Dar putem face niste analogii cu alte lucruri facute de el, precum si cu alte lucruri facute de alti oameni care au ajuns in situatia lui (adica pe o functie mare). Stim ca acesti oameni fac orice sa isi intretina capriciile pe banii altora (de obicei, ai prostimii). Acum, nemaiavand functie, nu mai are nimeni obligatia sa ii intretina iapa, de aceea vrea sa o "doneze". Asa vad eu lucrurile, si mi se pare o situatie extrem de plauzibila. Ceea ce spui tu, ca a dat 200 de euro pe luna sa o intretina, mi se pare extrem de neplauzibil. Stii de ce? Sunt 2 motive: 1) momentul coincide cu plecarea dansului din functiile publice (e la cateva luni dupa detronizarea sa) si 2) a cheltuit aiurea cateva milioane de lei din fonduri publice pentru a-si construi un cult al personalitatii (a se citi: a cheltuit banii acestia AI NOSTRI, nu AI LUI!). Acum, doreste sa scape de cheltuiala intretinerii calului. Acum de ce nu mai da 200 de euro pe luna sa o intretina? Pentru ca de fapt nu a dat niciodata, este o cheltuiala mare chiar si pentru cineva ca el.
Ion ionut:
(17 Februarie 2021, 19:02)
Inteleg ca acest cal a fost cumparat din bani publici...rog pe noul si tanarul primar sa faca public un raport despre achizitia acestui cal care cred ca a costat destul de mult. Nu inteleg cum un asemenea om cheltuie banul public in interesul sau personal si un oras mic precum Amara mai are inca strazi de pamant. Mai mult, inteleg ca adrasla face valuri prin Consiliul Local cu diverse initiative de tot rasul.. rusine sa va fie...ati adus acest oras in urma cu 20 de ani...numai lucruri de mantuiala si lucrari de tot rasul facute pe mandatul a doi impostori
Roman:
(17 Februarie 2021, 18:13)
Cine sunteți voi cei care va dati cu părerea fără sa cunoașteți realitatea? Ce rușine! Nimic nu este adevărat din ceea ce spuneți aici! Ar fi frumos ca prostiile pe care le debitati sa le si susțineți. Știe cineva cât costa sa întreții un cal pe luna? Verificați cat a cheltuit primăria Amara în ultimii 5 ani cu iapa. Va spun eu, nici un leu!! Pe Moraru il costa minim 200 de euro pe luna întreținerea calului primăriei! Calculați si vedeti ca în 5 ani se aduna în jur de 15.000 de euro. Stiu, este greu de crezut ca sunt și oameni care iubesc animalele și se sacrifica pentru aceasta pasiune. Tot pentru cei care bârfiți aici, Sara ( iapa din poza) nu este a primăriei, iapa primăriei este Contesa. Va rog sa cereți primăriei ce cheltuieli a avut cu iapa în ultimii 5 ani!!!!Moraru niciodata nu a călărit iapa primăriei, ci doar a intretinut-o!!!
vasile:
(17 Februarie 2021, 16:40)
Salamul de Sibiu nu se face din carne de cal. E un mit din perioada comunista care persista si destui oameni inca cred asta.
Sara-men:
(17 Februarie 2021, 15:51)
Cum adica nu este in inventarul primariei? Dar exista documentele prin care a fost cumparata...achizitia directa de mii de euro...platile pentru ingrijitori, achizitia de furaje si servicii veterinare...mai cauta Alin sau....cineva a palmat niste hartii. (...) stii ceva?
un cetatean:
(17 Februarie 2021, 15:25)
Coana (...) si Iapa Sara ...doua Iepe cucuiete
Privitor:
(17 Februarie 2021, 11:34)
DNA-ul sa se sesizeze ca si in cazul lui Dragnea . Angajatii primariei aveau grija de iapa la ferma lui privata. Te asteapta taticul tau la beciul domnesc.
Marcu:
(17 Februarie 2021, 10:44)
Toata Amara ii cunoastem d-lui Moraru felul de a se comporta in societate.Acest comportament a fost aplicat tuturor celor care nu-i mai sunt de folos. Omul este pragmatic lucru care-l plaseaza in randul europenilor.Aceiasi soarta o va avea si fosta managera de la spital si actuala concubina . Felicitari  Independent pt. asemenea articole care fac lumina si arata adevarata fata a unor Parveniti, Inculti si Impostori. Iapa o poate vinde primaria lui Nutu Camataru si cu banii luati poate repara aleile si parcul Mircesti.
Mira:
(17 Februarie 2021, 09:34)
Este penibil! Așa se vede caracterul acestui om politic, nivelul insignifiant la care se situează! Să ne ferească Dumnezeu de astfel de conducători!
Gigel:
(17 Februarie 2021, 08:39)
Oamenii politici, ajunsi pe functii, nu mai cheltuie bani din buzunar pentru diverse capricii. Sunt convins ca Sara nu era hranita din buzunarul personal al domnului Moraru. Un cal de rasa necesita cheltuieli mari (altfel toata lumea ar avea la tara cai de rasa). Necesita hrana scumpa, ingrijitor si veterinar. Cum domnul Moraru nu a platit niciodata aceste servicii (presupun), acum, ca nu mai are functie, simte ca are o cheltuiala in carca, si vrea sa scape de ea. De ce sa o preia Primaria Amara pe Sara? Probabil ca in trecut a fost intretinuta tot de catre Primaria Amara, doar ca neoficial...
martoaga:
(17 Februarie 2021, 07:41)
Mare om, mare caracter! Adica pana acum s-a folosit de acel cal pentru imagine/publicitate, posibil si pt agrement, iar dupa ce nu i-a mai servit o arunca asa ca pe un gunoi! Tot se infiinteaza politia animalelor, poate ca ar trebui sa se investigheze cine este de fapt inregistrat ca proprietar si cum o intretine. M-as mira ca o institutie (ca Primaria Amara) sa fi cumparat un cal in mod legal pentru un scop acoperit de lege. Daca totusi a facut aceasta achizitie pentru mofturile unui megaloman, cred ca ar trebui facut totul public, iar alte structuri abilitate, sa ia masurile care se impun. Daca respectivul ar fi cumparat din bani publici un avion, pentru satisfacerea cultului personalitatii? Medicamenteee si tratamente la racoare!