Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Voluntari la «LOGO-PICI»

Voluntari la «LOGO-PICI»

De mai bine de 5 ani, într-un cvasi-anonimat administrativ, Centrul «LOGO-PICI» Ialomița ajută sute de părinți ai căror copii au fost diagnosticați cu Autism sau Sindrom Down. Centrul a fost deschis în 2015 și este susținut financiar aproape exclusiv prin grija părinților. Cristina Alistar, inițiatorul acestui proiect, speră că anul 2021 va fi anul în care Centrul «LOGO-PICI» Ialomița își va diversifica gama de servicii sociale. Are alături zeci de voluntari pe care îi formează an de an. Iar copiii reintegrați în societate sunt cea mai frumoasă răsplată pe care o poate primi...

Oameni care ne sfințesc pe noi Centrul «LOGO-PICI» e undeva pe strada Ialomiței, într-un apartament de la etajul 4, repartizat de către administrația locală în urmă cu 5 ani. La ușa lui, o mămică așteaptă răbdătoare sfârșitul orei. Dintr-una dintre camere se aude un glas de copil... Centrul are la acest moment 8 voluntari și susține peste 35 de copii cu Autism și Sindrom Down. N-a fost întotdeauna așa. Cristina Alistar, profesor de psihopedagogie specială la Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia își amintește că ideea de a deschide acest Centru s-a născut dintr-o nevoie reală a părinților. A primit apartamentul de la Primărie, a investit banii proprii în amenajarea și dotarea lui, iar în prima zi când a deschis Centrul erau deja 11 copii... De-atunci i-au trecut pragul peste 100, majoritatea integrați acum în mediul școlar sau în societate: «Cel mai mic a avut un an și jumătate, iar cel mai mare 20 de ani... Și suntem mândri, evident, că reușim să integrăm acești copii în societate! Dar cei care merită cu adevărat lăudați sunt părinții. Avem părinți care bat, zilnic, 120 de kilometri pentru o oră sau două de terapie... Pentru a oferi copiilor lor șansa de deveni utili societății. Ei sunt eroii despre care ar trebui să scrieți. Și lor le datorăm toate rea­lizările din acest moment!».

O gamă extinsă de servicii Evident, nu toate în Centrul «LOGO-PICI» Ialomița sunt roze. Întreținerea costă, terapia costă, materialele didactice înseamnă bani... Costurile pentru susținerea unui copil instituit în Centru se ridică lunar la 1000 de lei. Banii sunt asigurați de părinți sau din sponsorizări sau din finanțări accesate de către Cristina Alistar: «Este o luptă permanentă, un efort care nu se oprește niciodată... Și, evident, mereu avem nevoie de fonduri. Dar nu ne-a părut rău niciodată. Iar determinarea cu care luptă părinții pentru recuperarea copilului lor ne motivează. Avem datoria morală să susținem acești părinți pentru a le ușura eforturile. Integrarea acestor copii în societate nu este doar o problemă a lor. Este o pro­blemă a noastră, a tuturor...». În așteptarea unui sprijin permanent din partea autorităților, Cristina Alistar găsește singură soluții. Una dintre ele a fost să diversifice gama de servicii pe care Centrul le oferă copiilor: «Desfășurăm acti­vități de terapie comportamentală, logopedie, kinetoterapie, pe care o vom oferi începând cu acest an, și terapie 3C (n.red.: coordonare, concentrare, coope­rare) care este o premieră în Slobozia. Și avem convingerea că nu ne vom opri aici!». Cristina Alistar își dorește ca anul 2021 să fie anul în care activitatea Centrului «LOGO-PICI» Ialomița să crească, iar nivelul de adresabilitate să fie extins. Pentru că știe că dincolo de ușile fiecărui Centru de te­rapie din Ialomița sunt sute de părinți care așteaptă o șansă.

Voluntarii care fac diferența
Arma secretă a succesului de care se bucură Centrul «LOGO-PICI» Ialomița o reprezintă voluntarii. Cristina Alistar a reușit de-a lungul acestor 5 ani de muncă permanentă să formeze zeci de voluntari capabili să ofere apoi independent serviciile pe care părinții le caută: «Primul meu voluntar a fost sora mea... Iar în lung de linie au fost zeci. Fiecare a fost instruit în cadrul Centrului, apoi format aici, prin cursuri acreditate... A fost un efort finan­ciar important pentru că toate acreditările costă... Dar acum avem 8 voluntari, dintre care 3, printre care mă număr și eu, sunt specialiști. Iar anul acesta mi-am convins soțul să urmeze cursuri de kinetoterapie și să se specializeze în acest domeniu. Pentru că nevoile Centrului sunt mari și orice sumă econo­misită prin voluntariat înseamnă bani mai mulți pentru susți­nerea copiilor. La rândul meu m-am specializat în formarea specialiștilor în terapie comportamentală pentru a oferi rezultatele de care părinții au nevoie. Iar bucuria acestor părinți care reușesc să își integreze copiii în societate este cea mai mare răsplată pe care o primim. Merită orice efort!». Mihaela Vulcan are 22 de ani și este la Centru de 2 ani: «A fost o șansă pe care am primit-o în facultate... Și am rămas pentru că iubesc ceea ce fac. Cristina e un lider care ne susține și ne formează. În plus, cred că într-o bună zi situația acestor copii se va normaliza, iar societatea va înțelege că susținerea lor nu este o povară, ci un sprijin real pentru noi toți!».

20 Februarie 2021, 09:40 (901 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ionela Aneta C:
(22 Februarie 2021, 17:18)
Felicitări tuturor din acel centru care își dau tot interesul și tot ce au mai bun ptr ca și copiii noștri să fie cât mai bine și să le ușureze lupta continua cu societatea.
Mirela Neagu:
(21 Februarie 2021, 17:58)
Felicitări doamnei Alistar! Munca depusă este colosală, iar pasiunea cu care faceți lucrurile este pe măsură. Aveți har în ceea ce faceți, aducând bucurie celor cu care lucrați. Perseverența părinților și munca depusă de dumneavoastră rezultă în fapte concrete: copii cu probleme remediate. Mult succes și să aduceți fericire pe chipul oricărui pui care vă trece pragul și speranță în inimile părinților lor! Chiar puteți!