Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Start investițional nou la Țăndărei

Administrația Roman promite

Start investițional nou la Țăndărei

Revenit în funcție după 4 ani, primarul orașului Țăndărei, Cristi Roman, promite să ofere orașului un nou start investițional. Printre proiectele care vor fi finanțate se numără Ambulatoriul Spitalului Municipal, Secția de Psihiatrie, reabilitarea în cadrul unui program multianual a 29 de străzi din oraș și un parc industrial. «Vorbim de o prioritizare a investițiilor la Țăndărei. Pentru o parte dintre acestea există deja banii și așteptăm semnarea contractelor de execuție. Pentru altele, căutăm surse de finanțare și soluții de implementare rapidă a acestora!» declară Cristi Roman.

Țăndărei are bani la buget Administrația orașului Țăndărei pariază în 2021 pe investiții. Conform datelor oficiale, la acest moment orașul dispune de 9,4 milioane de lei, bani care vor fi utilizați pentru finan­țarea investițiilor multianuale sau pentru cofinanțarea investițiilor demarate în mandatul trecut. «Avem bani la buget, avem un proiect de buget solid pentru anul în curs, așteptăm aprobarea acestuia în Consiliul local...» susține optimist primarul Cristi Roman. Una dintre in­vestițiile prioritare ale administrației locale o reprezintă reabilitarea a 29 de străzi din oraș. «Proiectul este de aproape 10 mi­lioane de lei... Cu acești bani ne-am propus să asfaltăm 12 kilometri de drum pe 29 de străzi din oraș. Dar este o investiție multianuală. Vom gestiona atent banii și vom asigura surse de finanțare pentru toate proiectele de investiții în derulare!» promite Cristi Roman.

Investiții vechi, termene noi Străzile orașului nu sunt singura prioritate administrativă a orașului. O altă investiție care va fi demarată în acest an este construcția Ambulatoriului, investiție finanțată din fonduri europene, prin Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia. Potrivit datelor oficiale, va­loarea acestei investiții este de 11 milioane de lei. Acesteia i se va adăuga Secția de Psihiatrie, investiție așteptată de mai mulți ani, a cărei valoare a fost estimată la 2,3 mi­lioane de lei. De asemenea, administrația locală speră să acceseze, în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare, fondurile necesare construirii Parcului Industrial Țăndărei, un proiect mai vechi al administrației pentru care până la acest moment nu a fost identificată o sursă de finanțare. Pe lângă aceste investiții de anvergură, administrația locală are și două proiecte de regenerare urbană care vor schimba ima­ginea orașului. «Zona din centrul orașului va fi reamenajată, iar parcul din zona râului Ialomița va fi construit în întregime. Suntem optimiști și vrem să ne ținem de cuvânt!» a mai declarat Cristi Roman.

21 Februarie 2021, 15:20 (1994 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei
Planurile administrației locale din Țăndărei pentru anul viitor
Învestirea în funcție a primarului ales al Țăndăreiului, blocată de procese

Comentariile cititorilor:


Vali:
(23 Februarie 2021, 08:48)
Țăndăreiul un oraș fantomă! Dezolant! Oamenii orașului ar merita ceva mai bun, un primar muncitor,dedicat urbei sale, proiecte care să scoată la propriul oamenii din noroi! Imposibil de intrat pe anumite străzi când plouă, cele ,,n ,, taxiuri ocupă toate locurile de parcare. În zadar iși strigă lumea nemulțumirile,biroul primarului este mult prea departe,domnul primar este mult prea sus să-i mai audă!
Nimic:
(22 Februarie 2021, 17:59)
Despre : lipsa curateniei de pe străzile orașului, lipsa disciplinei în construcții, haosul lăsat de Raja în urma introducerii sistemului de canalizare , lipsa unui iluminat public modern și mai ales economic , invazia câinilor vagabonzi , infracționalitatea crescută ???
Lili:
(22 Februarie 2021, 16:37)
Doamne ajută!
Vaska:
(21 Februarie 2021, 17:09)
Secția Psihiatrie este așteptată de tot județul, dar birocrația distruge România !!!