Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Rodica Boancă pentru noi/a ajuns Șoșoacă doi

Rodica Boancă pentru noi/a ajuns Șoșoacă doi

Nici nu s-au uscat bine pixelii de pe postările vituperate ale senatorului Rodica Boancă despre «ziariștii plătiți să o denigreze pe ea, senatorul ales de oameni» și un nou scandal se profilează la orizont. Dornică să ardă etapele afirmării politice, senatoarea Rodica Boancă o atacă frontal pe fosta exponentă AUR Diana Șoșoacă, refugiată acum între sânii PSD. Iar acesta e doar o etapă, după cum veți vedea, dacă veți avea răbdare.

Ferește-ne, Doamne, de senatori Un cititor vigilent ne-a transmis zilele trecute link-ul unei postări pe Facebook în care senatoarea Rodica Boancă mușcă public din port-drapelul de până mai ieri al AUR, senatoarea Diana Șoșoacă. Și iarăși vă jurăm că nu v-am fi irosit timpul cu rufele murdare ale AUR dacă, dincolo de disputa sterilă nu am fi descoperit derapaje de discurs intolerabile și falsuri în declarații greu de digerat. Dar să le luăm pe rând. Doamna Boancă susține, încercând să își legitimeze ascensiunea politică în partid, că, tot ceea ce a obținut, cităm «am obținut prin votul oamenilor, iar colegii din partid sunt martori!». Nu știm la ce au fost martori colegii ei de partid, dar știm, negreșit, că numărul de voturi obținut de Rodica Boancă la Alegerile Parlamentare a fost de 7389 de voturi! Restul a ținut de sistemul redistribuirii de voturi. O altă afirmație care l-ar jena până și pe Zuckerberg e: «Am Facultate și Master și o vastă experiență în presă și chiar admi­nistrație». Îi reamintim Rodicăi Boancă, în treacăt, că «vasta experiență în presă» s-a redus la statutul de purtător de microfon al unei televiziuni de provincie aservite Pu­terii politice, domnia sa impresionând prin imnuri de slavă adresate potentaților zilei și verificate din 3 surse. Probabil de aici și convingerea că «ziariștii sunt plătiți...», căci fiecare judecă prin prisma propriilor experiențe.

Imunitatea naște monștri Și, în sfârșit, un derapaj discursiv impardonabil care ne-a atras atenția ar fi acesta: «Pentru că nu ai ce spune, urli! Fiind USR-istă la origini, normal că te ridici pe cadavre și profiți de amărăciunea oamenilor!». Comentariul îi este adresat Dianei Șoșoacă, evident. Însă el ascunde o violență de limbaj îngrijorătoare. Din câte remarcați, doamna Rodica Boancă are un dispreț suveran față de colegii USR, alături de care se presupune că va face legi în folosul oamenilor care au votat-o. De asemenea, susține public că toți membrii USR «s-au ridicat pe cadavre» profitând de amărăciunea oamenilor. Amărăciune alimentată de PSD, presupunem logic. Un PSD al cărui premier a fost, în 2012, Victor Ponta. Și pe care Rodica Boancă nu s-a sfiit să îl felicite, după cum urmează: «Felicitări, d-le Prim-Ministru! Sperăm doar atât: să nu ne dezamăgiți, să nu lăsați turma pe care o conduceți, care nu este fără uscături, să se bucure prea tare și să îi puneți la muncă! În rest, să vă dea Dumnezeu PUTERE, dar de MUNCĂ, și minte luminată pentru a scoate acest popor la liman!».
Evident, exemplele ar putea continua, căci senatoarea AUR Rodica Boancă e un izvor inepuizabil de declarații surprinzătoare...

22 Februarie 2021, 13:10 (3488 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Stoian Alexandru :
(8 Martie 2021, 00:58)
Eu tot nu pot să cred ce poate afirma această doamnă și cum poate să nui fie rușine,auzi tu la ia ca Șoșoacă Diana nu a contribuit la faima partidului auzi tu păi dacă nu iera ia voi nu mai erați unde sunteți acum să vă fie rușine doamnă la ceia ce afirmați. Pe tine nu te știe nimeni în județul acesta cum poți să te lauzi atât.
* Nimeni Altu ' :
(26 Februarie 2021, 17:31)
Crezi că ea știe ce a votat?? Nu știe ea să scrie corect...
Nimeni Altu':
(26 Februarie 2021, 10:38)
Ne poate spune d.na Boanca de ce a votat impotriva proiectul inițiat de Guvern privind desființarea Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989?!  în 2019, peste 70% din sumele alocate pentru funcționarea institutului au fost cheltuite pe salariile și sporurile personalului. Este incredibila aceasta senatoare de la Aur. In schimb, pot sa il felicit pe colegul dansei de la Aur, Costea.   
https://www.senat.ro/VoturiPlenDetaliu.aspx?AppID=c3fd7313-44e0-423b-8084-fcf7787d424d
Nimeni Altu':
(24 Februarie 2021, 15:39)
Senatoarea Boanca,fie ca ne place sau nu, reprezinta cu brio o parte a societatii din Ialomita.
Ea reprezinta circul si mahalaua acestui judet.
529:
(23 Februarie 2021, 18:59)
Succes!
Costel:
(23 Februarie 2021, 04:28)
E româncă,ce-ati vrea să facă?....
Maximus:
(22 Februarie 2021, 17:43)
Shorica ar fi amuzanta, daca nu ar fi platita din bani publici. Doamna Shorica decat sa faca scandal mai bine ar propune si demara urgent niste proiecte de lege in parlament, acum ca e si mare presedinte de Comisie. Bineinteles, o functie meritata, Shorcia are doctorat in Drept si se pricepe si la agricultura, medicina, economie. inginirie etc Va puteti imagina ce non-valori sunt in Aur daca propunerea la respectiva comisie a fost Boanca. De scandaluri mediatice și mahalagisme suntem satui de 30 de ani din partea clasei politice. Tanti asta este membra al unui partid cladit din scandal...la inceput părea amuzanta, acum, cu mult prea desele iesiri ,,dezaxate", cred că este o rusine pentru acest judet, sa fim condusi de astfel de oameni. 
Marcel:
(22 Februarie 2021, 13:47)
Mai faceti voi misto de Sosoaca; va faceti ca nu vedeti cat de mult creste in popularitate, deoarece vorbeste pe intelesul oamenilor simpli.
gelu:
(22 Februarie 2021, 13:25)
asta-i senatoare???? ce stie sa faca???
A VRUT LUMEA PROSTI... AVEM PROSTI