Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Dragoni» pe kerosen

Fotbal, Liga a II-a, Aerostar Bacău-Unirea Slobozia 0-2

«Dragoni» pe kerosen

Stadionul de lângă aeroportul din Bacău, pe care s-a jucat meciul dintre Aerostar și Unirea Slobozia, a fost prietenos cu echipa noastră. Este vopsit în culorile galben-albastre și înconjurat de avioane din al căror carburant se pare că au împrumutat «dragonii» ialomițeni care au avut o evoluție impecabilă. Desenul tactic al «italia­nului» Mihalcea a dus la închiderea multor spații prin care se putea pătrunde spre poarta lui Gurău, dar nu s-a neglijat nici partea ofensivă, unde s-au creat multe situații de gol. Unirea a câștigat cu 2-0, dar victoria putea fi mult mai clară. Am câștigat 3 puncte foarte im­portante, dar emoțiile supra­viețuirii în liga secundă ne vor însoți meci de meci, pe tot parcursul acestui sezon.

Colecție de ocazii Eroii Sloboziei în cele 90 de minute au fost Gurău-Ghiță, Ibrian, Lazăr, Toma-Danciu, Suciu, Trașcu (Adăscăliței ’54), Trucă (Ciobanu ’63)-Moldovan (Afalna ’63) și Diarra (Dinu ’87). Meciul a început sub amprenta Sloboziei care era cât pe ce să muște decisiv încă din minutul 2. Diarra l-a lansat excelent pe Adrian Moldovan, care rămas singur cu portarul advers nu a reușit să-l învingă, iar Unirea s-a ales doar cu un corner fără rezultat. Singurul moment în care gazdele contează în atac este un gol anulat pe motiv de ofsaid, în minutul 10. Tot Moldovan, din poziție centrală, în buza careului mare, șutează frumos, dar tot ce reușește este să-l remarce pe portarul gazdelor Lucian Cebotari. Pe finalul primei reprize, Diarra centrează pentru Bogdan Danciu. Lovitura de cap a acestuia îl depășește pe Cebotari, dar este deturnată din drumul spre gol de fundașul băcăoan Chirilă. În ciuda acestor ratări, Unirea intră la pauză în avantaj. Centrarea căpitanului Toma este reluată în gol din careul mic de unul dintre titularii indiscutabili ai Unirii, Florinel Ibrian. «Bine, Ibri!» s-a auzit din tabăra noastră, iar la pauză s-a intrat în avantaj.

Diarra e altceva! Omul meciului a fost Sory Ibrahim Diarra. Jucătorul de 22 de ani, originar din Mali, a surprins nu numai prin pasele sale, ci mai ales prin atitudine. Diarra a cerut în permanență mingea, atât în margine cât și în centru, și a creat de fiecare dată panică în apărarea adversă. Cu siguranță inimosul atacant african este o achiziție inspirată a Unirii Slobozia. Un alt punct forte a fost Gabriel Lazăr, de care au trecut foarte puține mingi. Astfel, cu excepția primelor minute din partea secundă, Unirea nu a avut prea multe emoții cu privire la conservarea rezultatului. Golul de 2-0, care spulberă toate îndoielile, vine în minutul 76. Noul intrat Aflana pătrunde în careu și îi pasează ideal lui Diarra, iar acesta înscrie încununându-și astfel evoluția foarte bună. Debut cum nu se poate mai bun pentru antrenorul Adrian Mihalcea, care prin această victorie duce Unirea pe locul 17, la doar un punct de zona salvatoare. Desigur, discuții mai ample pe această temă vom putea avea în momentul stabilirii grupelor pentru play-out. Până atunci, ne continuăm programul din sezonul regulat, care nu va fi deloc ușor.

Ne vizitează Poli Timișoara
Ne așteaptă o confruntare în premieră pe «1 Mai». Sâmbătă, 27 februa­rie 2021, orele 11,00, la Slobozia vine ASU Poli Timișoara, echipă susținută de suporterii alb-violeți și antrenată de expertul promovărilor Dan Alexa. Adrian Mihalcea se va putea baza în acest joc pe Bogdan Vasile, venit chiar de la Poli, și pe Adrian Răduca, ambii accidentați în meciul de la Bacău. Din păcate, Trașcu și Ciobanu s-au accidentat serios în deplasarea din Moldova și nu se știe dacă vor putea fi recuperați până la ora meciului cu Poli. Va fi a treia confruntare stagională ialomițeano-bănățeană. În celelalte două, Unirea s-a impus: 3-0 în deplasarea de la CSM Reșița și 2-0 acasă cu Ripensia Timișoara. Și pe Dan Alexa Unirea l-a învins în ultima confruntare oficială: 2-1 cu Dunărea Călărași în Cupa României.

23 Februarie 2021, 13:50 (763 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Remiza dinților rupți
Victorie amicală la Modelu
Din nou în competiție

Comentariile cititorilor:


Suporter,fără,stadion!:
(1 Martie 2021, 13:27)
A venit,Poli...o să vină,și Rapidul,și noi...tot afară că prostii...
Alexa:
(25 Februarie 2021, 20:53)
Ce de pupături în dos!!! Vine Poli!!
Ali:
(25 Februarie 2021, 10:51)
Au început membri de partid sa scrie p acilea!
Suporter:
(24 Februarie 2021, 23:19)
Mana lui Mihalcea se vede! Schimbare totala atat în joc cât și ca atitudine a jucătorilor.Sa speram ca va rămâne la echipa și sezonul următor.
Viorel:
(23 Februarie 2021, 19:24)
Forta Unirea!!!in sfarsit se vede o idee de joc,la cârma echipei fiind un profesionist!am văzut meciul pe youtube si am ramas surprins si de evolutia celor noi veniti in special de Sorry Diara. Se pare ca e un jucător cu n am mai avut noi demult.asteptam implicare,devotament.respect:Adi Mihalcea!!