Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fratele viceprimarului Gigi Manea s-a angajat la Urban SA

Fratele viceprimarului Gigi Manea s-a angajat la Urban SA

Fratele viceprimarului Sloboziei, Gigi Manea, s-a angajat la Urban SA, surse administrative confirmând faptul că fratele nu este singura «rudă» a lui Gigi Manea angajată la această firmă. Viceprimarul Gigi Manea susține că nu a făcut nicio intervenție pentru această angajare. «Nu puteți lua unui om dreptul de a munci...» ne-a declarat el.

Viceprimarul se jură că nu La începutul acestui an, la presiunile administrației locale, Urban SA a renunțat la 20 de angajați. Însă nici nu s-a uscat bine pixul de pe deciziile de «încetare a raporturilor de muncă» și firma a făcut noi angajări. Printre cei care au beneficiat de acestea se numără fra­tele viceprimarului Sloboziei, Gigi Manea. Contactat telefonic, acesta se jură că n-a făcut în viața lui trafic de influență pentru angajarea cuiva. «N-am angajat pe nimeni! Eu nu sunt angajator... Fratele meu nu e director acolo, e un muncitor plătit cu 1400 de lei! Nu puteți lua dreptul la muncă al cuiva doar pentru că e rudă cu mine... Eu niciodată nu am cerut nimănui să îmi angajeze rudele!» a declarat viceprimarul Gigi Manea. Surse din cadrul Urban SA susțin că firma l-a mai angajat și pe viitorul «ginere» al viceprimarului Gigi Manea, precum și un unchi al acestuia. Gigi Manea a refuzat însă să comenteze aceste informații...

Gânduri «deflorabile» Suntem de acord că nimeni nu poate lua unui om dreptul de a munci. Și putem admite că Gigi Manea nu are niciun amestec în angajarea fratelui său la Urban SA. Și chiar credem că nu avem dreptul să aruncăm primii piatra... Însă, parafrazând o sintagmă juridică, există suspiciunea rezonabilă că situația prezentată mai sus nu este circumstanțială, iar Gigi Manea pozează în «victimă a presei» gratuit. Dacă nu e gratuit, atunci îl rugăm pe viceprimarul Gigi Manea să explice public cum a ajuns soția sa prefect de Ialomița, cum a ocupat el postul de director la ANIF Ialomița, cum a fost ales viceprimar, cum au ajuns pe liste unii dintre consilierii locali al PNL... Și, mai ales, de ce țiganul când ajunge împărat se repede prima oară în gâtul lui taică-său, făcând ce-a făcut PSD de când se știe și PNL de câte ori a avut ocazia. Iar când se va întâmpla asta, iar oficialii locali și «frățiorii lor» nu vor mai poza în fete mari ale admi­nistrației, o să îi cerem Marelui Alb iertare și o să ne căim public. Până atunci însă, rămâne cum am scris.

2 Martie 2021, 12:20 (3183 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@ Gutza:
(4 Martie 2021, 15:10)
D-nul Gigi Manea e obisnuit cu combinatiile (unele politice ) , nu cu munca ! El viceprimar, sotia subprefect , ginerele ... Firma privata care face canalizari si aductiuni de apa... E "urmasul" lui Bratianu ?
Gutza :
(3 Martie 2021, 22:39)
De ce nu este și domnul Gigi Manea muncitor la URBAN pe 1400 Lei ?
@cetateni:
(3 Martie 2021, 13:56)
pe ala pesedistu care sta degeaba, finu lu senatoru premier nu-l vedeti? ala nu e lenes cu diploma?
cetateni:
(3 Martie 2021, 08:12)
a se vedea si consilierul vicepresedintelui PNL de la CJ, numitul (...), fost primar 12 ani "lenes cu diploma" la Ion Roata, care este var primar cu sotia domnului (...). Pe ce criterii e numit ala consilier la CJ, competenta???? 
Sosaca:
(3 Martie 2021, 06:02)
(...) Ialomița este a clanurilor și neamurilor. Va meritati soarta 95%dintre voi sunteți cu 2 fete și numai cu gândul de a face rău. Oameni rai și barfitori în tot județul. Nu va mai satura Dumnezeu de venin și de hoție. 
Cetatean:
(2 Martie 2021, 19:51)
Cum ? Dl din fotografie este viceprimar? Fereasca dumnezeu!
Țuțu. :
(2 Martie 2021, 17:03)
Sa se verifice pe ce criterii au fost angajați. Ce studii au, calificare, posturile au fost scoase la concurs. Alo DNA,DGA, nu se aude nimic.
ne florabilul:
(2 Martie 2021, 15:50)
si uite asa isi intra in mana.
si abia a trecut jumatate de an......
mai vedem ce bilant facem peste vreo 3 ani.....
Gigel:
(2 Martie 2021, 12:59)
Uite asa, inca niste oameni platiti din banii nostri, doar ca sa aiba rubedeniile unor smecheri ce sa duca acasa. Iar oamenii buni si capabili nu au loc, si multi pleaca din oras. Vina apartine si presei, care a aratat mereu cu degetul doar spre PSD care a facut angajari pe PCR (pile, cunostinte, relatii), cand de fapt toti cei care ajung la butoane asta fac. Isi aranjeaza rudele, amantele, amantii amantelor (pe post de prieteni buni) si uita de orice principii pe care le trambiteaza in campaniile electorale (campanii in care NU isi asuma nimic, decat arata cu degetul spre ceilalti hoti). Hotii striga hotii. Minciuna este reciproca: amantele se fac ca ii iubesc, rudele se fac ca isi merita posturile ocupate pe PCR, iar tovarasii de la butoane se fac ca lucreaza si poate in sinea lor chiar se cred oameni de buna credinta, cand de fapt sunt scursuri.