Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Remiza dinților rupți

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-ASU Poli Timișoara 0-0

Remiza dinților rupți

Unirea Slobozia a dat o replică foarte bună Politehnicii Timișoara. Atât de bună încât a iscat nervi serioși în tabăra bănățeană. Jocul dur al oaspeților a fost tolerat, peste limita bunului simț, de arbitrul Sergiu Mavriche. Fost fundaș la Bacău, acesta a ezitat să-l elimine pe Ioan Mera la intrarea de K1 asupra lui Gabriel Lazăr, cu toate că apărătorul Unirii avea fața însângerată. «Un incisiv dentar rupt pe jumătate, un al doilea incisiv fracturat, pe lângă sângerarea abundentă a ambelor buze... Asta, după multiple coate în figură, aplicate jucătorilor Unirii. Un joc scăpat total de sub control de arbitru!» povestește, pe o rețea de socializare, Adrian Motoacă, medicul Unirii Slobozia. Așadar, punct important scos cu sacrificii fi­zice de elevii lui Adrian Mihalcea, după un meci spectaculos, încheiat cu un rezultat echitabil.

De la egal, la egal Poli Timișoara a venit la Slobozia cu intenția declarată de a lua toate cele 3 puncte. Dovadă stau cei 50 de suporteri care i-au însoțit pe alb-violeți, făcându-se foarte bine auziți din afara stadionului. Adrian Mihalcea a abordat jocul cu același 11 din victoria cu Bacăul: Gurău Ghiță, Lazăr, Ibrian, Toma-Danciu (Adăscăliței ’78), Suciu, Trașcu (Vasile ’61), Trucă-Moldovan (Afalna ’56), Diarra (Răduca ’78). Prima repriză a adus faze periculoase la ambele porți și câte un penalty refuzat fiecărei echipe: la duelul dintre Lazăr și Plazonja, respectiv la cel dintre Scutaru și Diarra. Poli și-a manifestat din start intențiile ofensive, iar în minutul 5, lovitura de cap a spaniolului Casado l-a pus la treabă, în premieră, pe Gurău. 10 minute mai târziu, Gurău respinge mingea trimisă din 25 m de Ivanovici, aceasta ajunge la Plazonja care, din poziție foarte bună, reia peste poartă. Peste alte 10 minute este rândul lui Diarra să se remarce, dar foarfeca din 9 metri a africanului este scoasă, cu mare dificultate, de tânărul portar al Timi­șoarei, Otto Hindrich. Apoi, oaspeții încep să joace dur, așa cum o făcea pe vremuri antrenorul lor, Dan Alexa. Cum spuneam, Lazăr a ieșit șifonat rău din duelul cu Mera, iar arbitrul s-a mărginit să scoată, răzleț, câte un galben. În finalul primei părți, unul dintre cei mai buni jucători ai Unirii, Vlad Suciu, a expediat un șut frumos, de la 25 metri, care a trecut la o palmă pe deasupra porții bănățene.

Lazăr, eliminare exagerată Unirea are prima ocazie a reprizei secunde, la 10 minute de la reluare. Mingea centrată de Toma este ștearsă cu capul de Diarra și trece pe lângă poartă. Nou intratul Bogdan Vasile execută superficial o lovitură liberă de la 18 metri, iar apoi, bănățenii dau ultimele asalturi pentru victorie. Este momentul în care Gurău răsplătește încrederea investită în el de Mihalcea. În minutul 67, reține în doi timpi șutul năprasnic al lui Ivanovici, iar apoi reține cu siguranță mingea expediată de Cioinac din lovitură liberă de la 30 metri. Urmează câteva ieșiri sigure pe centrare, care contribuie la înghețarea tabelei. În minutul 87, arbitrul Mavriche își desăvârșește opera, dictând ușor fault în favoarea oaspeților. Mai mult, îl gratulează pe prezumtivul autor al «infracțiunii», Lazăr, cu al doilea cartonaș galben și, implicit, cu cel roșu. Cu siguranță, a fost un meci pe care Gabi Lazăr nu-l va uita niciodată. Un meci terminat la egalitate, 0-0, iar punctul obținut menține Unirea pe locul 17 și o apropie de pozițiile salvatoare.

Daune în apărare «Am întâlnit o echipă cu experiență foarte mare și talie foarte bună! Rezultatul este echitabil și, din nou, favorabil nouă, ceea ce nu poate decât să mă bucure... Orice punct este important și trebuie să căutăm să obținem puncte meci de meci, indiferent de adversar. Asta vom face și în etapa viitoare, la Buzău!» a declarat Adrian Mihalcea, antrenorul Unirii Slobozia, la finalul meciului cu Poli. Din păcate, în duelul cu Gloria, programat sâmbătă, 6 martie 2021, de la orele 11,00, Mihalcea nu se va putea baza, în apărare, pe expe­rimentații Lazăr și Toma, suspendați. Dacă în locul lui Lazăr ar putea intra Dinu sau Ozkara, va fi interesant de aflat cine va suplini absența căpitanului Toma. Pe postul de fundaș stânga au mai fost utilizați în amicale tinerii Florin Bălan și Andrei Comșa.

2 Martie 2021, 13:50 (955 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Două puncte pierdute
Se-încinge lupta pentru salvare!
Risipitorii

Comentariile cititorilor:


Viorel:
(3 Martie 2021, 09:10)
Un arbitru de tot c.catul,o echipă solidă a celor din timișoara, un spirit puternic alor noștri .se vede mâna antrenorului,se simte încrederea jucătorilor.pas cu pas vom ieși din zona fierbinte.respect Adi Mihalcea!!!hai unirea!!!
Nelu:
(2 Martie 2021, 20:15)
Cu,Rapidul!când,se joacă?