Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează îngrijitor pentru spațiile verzi

În locul medicilor specialiști

Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează îngrijitor pentru spațiile verzi

Fără un management eficient în privința resurselor umane pentru a putea umple golurile din cabinetele medicilor specialiști, Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează forță de muncă pentru departamente mai puțin esențiale. Așa se face că deși are nevoie de medici, cel mai mare spital din Ialomița angajează personal pentru îngrijirea spațiilor verzi. Conducerea unității medicale a motivat faptul că cele 5 hectare de spațiu verde din curtea interioară a spitalului sunt greu de întreținut de un singur angajat. În schimb, despre lipsa acută de medici cu care Spitalul Slobozia se confruntă reprezentanții instituției pare că nu au soluții.

Locuri de muncă pentru personal neesențial
Spitalul Județean de Urgență Slobozia a devenit în ultimii ani cel mai mare angajator al județului Ialomița, întrecând chiar și marile firme din mediul privat. În prezent, actuala conducere a Spitalului Slobozia a refăcut planul de management al resurselor umane și a ajuns la concluzia că numărul de posturi trebuie suplimentat cu încă 11. Astfel, de la 1018 cât era până luna trecută, ștatul de funcții al Spitalului Slobozia include în prezent 1029 de posturi. Pe lista scurtă a celor 11 posturi s-a strecurat și cel de îngrijitor al curții interioare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, despre care reprezentanții unității medicale susțin că are o suprafață prea mare pentru a fi între­ținută doar de o singură persoană. «Curtea interioară a spitalului are 5 hectare... Un singur om nu poate face față unei suprafețe atât de întinsă, tocmai de aceea am decis să angajăm o persoană pe acest post! Va fi mult de muncă, având în vedere că vom începe să derulăm proiectele cu finanțare europeană în care Spitalul Slobozia este inclus...» a declarat Liviu Patrichi, managerul interimar Spitalului Jude­țean de Urgență Slobozia. Îngrijitorul ar avea ca sarcină de serviciu întreți­nerea spațiului din fața Policlinicii, defrișat vara trecută de muncitorii Direcției de Administrare a Dome­niului Public a Primăriei Slobozia. Suplimentarea mai cuprinde și posturi de magazioner, îngrijitoare sau infirmiere pentru Blocul Operator. «Sunt posturi esențiale pentru buna desfășurare a activității în cadrul spitalului nostru. Imaginați-vă că la Blocul Operator există o singură infirmieră, care are grijă de bolnavi la finalul intervențiilor chirurgicale... Este nevoie de oameni noi, pentru ca activitatea să se desfă­șoare în condiții optime. Aceste posturi trebuiau ocupate de 10 ani, nu acum!» a precizat Jamil Aldabsheh, directorul medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În schimb, pentru problema legată de lipsa medicilor specialiști, unitatea medicală nu are soluții. În momentul de față, la nivelul Spitalului Județean de Urgență Slo­bozia există 27 de posturi vacante de medici specialiști. «Aceste posturi au fost de mai multe ori scoase la concurs, vom organiza în continuare concursuri pentru ele... Este singura soluție legală pe care o avem pentru a putea aduce medici în spital. Din păcate, candidații refuză să se prezinte la aceste con­cursuri!» a adă­ugat Liviu Patrichi, ma­nagerul interimar al Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

3 Martie 2021, 10:20 (2246 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


C.A.S.:
(12 Martie 2021, 08:28)
Problemele sistemului de sanatate sunt altele, nu conteaza daca mai angajeaza un muncitor la spatii verzi cu un salariu minim.
Problemele sunt reprezentate de subfinantarea sistemului, de furtul banilor si asa putini (gen, achizitionam TV plasma de la firma lui x, in loc sa cumparam dispozitive medicale); cumparam mobilier de lux, dar trimitem bolnavii sa-si cumpere de la farmacie medicamente pe banii lor. Cam pentru asta cotizam lunar din salariu! Si mai cotizam de fiecare data cand dam "atentii" ca sa le atragem atentia unor cadre medicale...care altfel, sunt mai distrase, adica nici nu se uita la noi, sau se multumesc sa urle, nu sa-ti vorbeasca normal. Cati banuti din fondul pentru sanatate s-au dus pe achizitii pe cat de umflate, pe atat de inutile si ilegale? Cat a costat o masca neconforma achizitionata de baietii destepti care fac afaceri cu statul? dar celebrele izolete care costau cat o masina? se mai folosesc?
Nu m-as hazarda sa deschid subiectul referitor la salarizarea cadrelor medicale; e normal sa aiba un castig decent (unii lesinam cand vedem o picatura de sange, dar sa adunam resturile unui accident cu victime), insa, la veniturile astea decente (unii au peste suta de mil vechi) macar sa nu se mai ceara shpaga, sa nu se mai conditioneze actul medical, sa nu te ignore in spital si sa te cheme la cabinetul lui particular; macar sa nu te mai "trateze" ca pe ultimul om, sa nu mai urle si sa te dea afara, se ceara si/ sa se sfatuiasca cu alti colegi medici atunci cand ii depaseste cazul tau, nu sa umbli la 10 spitale si 20 de medici ca sa-ti puna un diagnostic corect.
Ati vazut la cat se ridica nota de plata dupa o spitalizare de 2,3 zile si o operatie banala? e mai scumpa decat la unicul hotel de 7 stele din lume.
[email protected]:
(4 Martie 2021, 08:12)
Acum, dupa fotbal si agricultura, brusc, multi ne pricepem si la Sanatate. Toti cu cursuri la seral la stirile TV si pe FB. Suntem normali?
Nik-Pik:
(3 Martie 2021, 23:04)
E foarte bine că se mai fac angajări! Angajarea medicilor care iau concursul cu nota 2 sau 3 oricum nu este o soluție.Mai nou, director medical este unul care nici nu vorbește corect românește...Un sistem medical bolnav,niciodată nu va vindeca.Se știe!
@Marcu:
(3 Martie 2021, 18:11)
Asta e si ideea, daca cititi hotararea si anexele veti vedea ca postul nu e nou infiintat, ci transformat din alt post de ingrijitoare(neocupat) Dar faca aceasta mentiune uitata de jurnaliat, nu mai era subiect de discutie.
Marcu:
(3 Martie 2021, 17:17)
D-le manager. aveti o groaza de personal auxiliar care practic sta si supravegheaza .Practic stau degeaba.Ce supravegheaza ? Chiuvetele, canalizarile,cladirile sa nu pice ? Insa toti sunt angajati pe spaga . Verificati fiecare post ca de aceea sunteti pus acolo.
Dinu P:
(3 Martie 2021, 12:58)
Stimabilul manager a fost dat afară de cei doi angajatori privați unde a lucrat anterior, pentru incompetență.
Acum lucrează la stat, nu-l mai dă nimeni afară!
Trăiască PSD și numirile fără concurs!
Xyz:
(3 Martie 2021, 12:40)
Pai tebuie domnule ziarist deoarece în trecuta o distinsa doamna colega de-a dvs a făcut un mare scandal cu filmări ca este "pârloaga" în curtea spitalului! Plus de asta domnul care se ocupa în trecut de aceasta munca s-a pensionat! im
Septimiu:
(3 Martie 2021, 10:29)
Ce are sula cu prefectura?! Adica daca nu ai de unde medici, nu trebuie sa mai angajezi muncitori pe alte posturi. Zici ca angaja directori.