Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Exclusiv: Înregistrarea video cu taximetristul care a provocat accidentul cu șase victime de la Slobozia Nouă

Exclusiv: Înregistrarea video cu taximetristul care a provocat accidentul cu șase victime de la Slobozia Nouă

În dimineața zilei vineri, 5 martie 2021, un taximetrist inconștient a provocat un accident soldat cu șase victime. Ziarul nostru a intrat în posesia înregistrării camerelor video din zonă și, potrivit imaginilor, taximetristul a intrat în intersecție fără să se asigure și fără chiar a încetini!

Ruletă rusească cu șase victime În dimineața zilei de vineri, 5 martie 2021, un șofer de taxi din Slobozia a provocat un accident soldat cu șase victime. Înregistrarea de pe camerele video de la fața locului este șocantă. Potrivit acestora, taximetristul a intrat în intersecție fără să se asigure, a lovit un camion, iar impactul a proiectat autovehiculul taxi într-un automobil care venea din sens opus. La fața locului au intervenit pompierii din Slobozia, paramedicii SMURD, dar și un echipaj de descarcerare.

Autoritățile ar trebui să reacționeze Accidentul readuce în atenția opiniei publice problema traficului în Slobozia. Proliferarea necontrolată a taximetrelor din ultimii ani generează permanent probleme cauzate de taximetriști. Șoferii slobozenii se plâng că taximetriștii sunt agresivi și nu respectă regulile de circulație. Acțiunile Poliției Locale de până acum s-au dovedit inutile, taximetriștii fiind doar avertizați când se desfășoară aceste acțiuni.. Surse din cadrul administrației locale susțin că Primăria Slobozia va demara o acțiune de control a avizelor și autorizațiilor eliberate în ultimii ani. Vom reveni!

5 Martie 2021, 17:00 (4921 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Slobozia Nouă: Accident grav, cu șase victime
Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21
Tragedie pe șoseaua către Slobozia Nouă. Șoferul unei mașini a murit într-un accident rutier!
Axintele: Beat la volan a rănit un pieton
Slobozia: Accident cu taximetriști

Comentariile cititorilor:


@Gigel:
(10 Martie 2021, 12:13)
Multumesc; corecta si observatia dvs., insa am vrut sa aduc in atentie si aceasta problema, a "benzii de dreapta". Pe acea banda nu ar trebui stationat deloc! Insa, in realitate banda este blocata partial de: smecheri, clienti ai bancii, masina care transporta valori, etc. . Din pacate suntem campioni la oprit in buricul targului. Nu concepem ca am putea lasa masina intr-o zona unde sa nu impiedicam traficul (chestie de civilizatie) si sa ne deplasam fizicul pe jos pana unde avem nevoie. Nu-i bai, o lasam "pă avarii".
Gigel:
(10 Martie 2021, 09:48)
@Radu, va referiti la altceva. Cetateanul Radu a spus ca se BLOCHEAZA banda, adica se opreste in spatele parcarii de la BRD - smecheri care opresc masina sa mearga la bancomat, de exemplu, si pe care Politia Locala ar putea sa ii sanctioneze. V-ati referit la altceva (si aveti dreptate referitor la acea problema).
@Radu:
(10 Martie 2021, 07:53)
Domnule Radu,  ati scris:
"La fel si la BRD, se parchează si blochează banda pt virare la dreapta"
O mica rectificare va rog: In cazul in care pentru banda din dreapta nu exista un indicator gen obligatoriu la dreapta si marcajul unic sageata spre dreapta, inseamna ca acea banda este destinata circulatiei spre inainte si spre dreapta! Faptul ca s-a montat un semafor cu culoare verde intermitent spre dreapta este pentru a fluidiza traficul. Adica daca nu ai o masina in fata ta care sa mearga inainte (deci banda libera), nu este angajat pe zebra vreun pieton, iar din stanga de pe Bd-ul M Basarab (avand verde) nu vine vreo alta masina, doar atunci poti sa treci prin intersectie inspre dreapta, ignorand rosul semaforului principal. Scriu asta deoarece sunt f multi bizoni in trafic ce te claxoneaza, injura si dau flashuri ca sa le eliberezi banda (banda fiind a mamei lor). Repet: pe banda din dreapta este regulamentar sa te incadrezi chiar daca mergi inainte, respectand culoarea semaforului principal. De ce sa stai pe banda de la ax, unde ai 10 masini in fata ta care vireaza stanga si trebuie sa acorde prioritate celor care vin din sens opus? Altfel prinzi rosu iar la semafor pana traversezi intersectia. Deci, haideti sa ne documentam mai intai, dar sa ne si civilizam! Comentariu destinat celor care nu cunosc regulile de circulatie si / au luat permisul pe shpaga si chiar taximetristilor. Scuze celorlalti.
Radu:
(9 Martie 2021, 12:49)
Si cu strada Răzoare, unde se parcheaza legal, pe ambele părți ale carosabilului si ilegal, in zona politiei comunitare, ce se intâmplă? Nici nu au loc două mașini in același timp!Plus că sunt mașini parcate chiar in dreptul indicatorului de oprire interzisă. La fel si la BRD, se parchează si blochează banda pt virare la dreapta. Politia comunitară sa dea amenzi peste tot, nu numai la bulevard.
nelu :
(8 Martie 2021, 12:43)
politia locala trebuie desfiintata sau macar trebuie sa le fie luate masini8le nu au nici o treaba cu  circulatia politia  locala este pentru localitate trebuie sa mearga pedestru sa vada ce se intimpla in localitate si eventual daca este in stare sa previna lucrurile antisociale
anti idioti:
(8 Martie 2021, 07:55)
@Gigel - foarte corecte observatiile. Probabil, in mintea lui bolnava, taximetristul si-a imaginat ca traverseaza drumul national in viteza si chiar ii reuseste. Omul ar trebui sa ramana pieton toata viata! Nu exista scuze pentru el, de niciun fel; cu atat mai putin cu cat a observat ca exista o masina (albastra) care asteapta regulamentar sa acorde prioritate!
Un alt aspect care este neglijat, deoarece doar taximetristul este "eroul"negativ in acest caz, il reprezinta viteza cu care se circula pe acel drum national; in definitiv, acel DN21, pe portiunea de 1 km si ceva este cartier al Sloboziei, de aceea si portiunea de drum se cheama Strada George Cosbuc. Limita de viteza este de 50 km/h pt turisme si 30 pt TIR. In realitate, Turismele merg cu peste 100 (era si un "afacerist" local cu fiare vechi care o ardea cu mertzanul cu 130-150), iar camioanele merg lejer cu 80-90 km/h. In cazul de fata, si camionul verde are poate 80 la ora. A existat si vreo sanctiune pentru depasirea limitei de viteza, sau pentru neadaptarea vitezei la trecerea de pietoni ? Si soferii "profesionisti" sunt cel putin inconstienti, daca nu nepasatori; de la inaltimea postului lor de conducere se considera niste mici dumnezei, nu li se poate intampla nimic...desi, cel care a provocat accidentul de la Ion Roata a murit, luand cu el 8 suflete.
P.S. in urma cu un an si ceva, un alt profesionist cu tir-ul a omorat un om nevinovat in acea intersectie; avea asa de mare viteza, incat curentul de aer l-a tras pe pieton catre remorca, lovind-ul mortal. Politia, Primaria, montati si voi radare fixe omologate? Doar asa civilizati traficul si sigur salvati vieti.
Marga:
(6 Martie 2021, 16:10)
Ce firmă era taxi-ul ?
Gigel:
(6 Martie 2021, 14:24)
Nu doar ca taxi-ul a trecut in goana prin intersectia cu un drum national, dar avea si o masina care astepta, regulamentar, sa poata traversa intersectia. Se vede in film cum masina albastra se misca doar putin, dand prioritate. Acest conducator nu trebuia sa aiba niciodata permis, nu mai vorbim de atestat de taximetrist! Cum le-a obtinut? De ce pana acum nu l-a gasit nimeni? Sau a fost ingeras, si aceasta este prima lui abatere? Politistii care l-au verificat in trafic pana acum, dorm linistiti?
Mary:
(6 Martie 2021, 13:08)
În Slobozia taxiurile funcționează în orașul tuturor posibilităților de încălcare a legii circulație pe drumurile publice. Pe cât sunt de mielușei pentru obținerea carnetului, și numai ei, pe atât sunt de bizoni după, în trafic.
Vina lor este pe jumătate, de cealaltă parte se situează, ghiciți cine??!!
POLIȚIA RUTIERĂ și POLIȚIA LOCALĂ!!! Da domnilor! Sunteți vinovați de tot ce se întâmplă în traficul și așa sufocat din Slobozia. Indulgența pe care o afișați la toate neregulile din trafic, până la indolența de a vă face datoria pentru care sunteți plătiți.
Un singur exemplu este destul de elocvent în acuzațiile de mai sus: nu este dimineață ca pe strada Lacului, în dreptul unui chioșc, aflat pe trotuar, care culminează cu o trecere de pietoni aproape perpendiculară pe el, unde opresc mașini chiar lângă trecerea de pietoni pe motiv că dimineața șoferii cu pricina își cumpără cafea de la chioșc, încurcând circulația pe acea arteră și așa îngustă și foarte circulată diminerața. Colac peste pupăză, echipaje de poliție sunt la acea oră în capătul străzii Lacului, în apropierea lizierei de copaci din partea de nord, unde își beau tacticos cafeaua de la ora opt. Fără comentarii, cum zice englezul!!!
Titi:
(5 Martie 2021, 22:34)
Mă uit,și tot mă uit,și nu pot să gândesc ce sa întâmplat cu taxiul acela,de a intrat așa în intersecție.A rămas fără frâne,i sa făcut rău șoferului..ferească Dumnezeu!
AntiTaxi:
(5 Martie 2021, 20:14)
Nu se poate asa ceva!!!!! Problema taxiurilor defecte, aceste rable umblatoare cu soferi gri, pestriti, toti bisnitarii, pestii si escrocii fara atestate si fara discernamant, fara asigurari pentru pasageri si MILITIA care-i protejeaza pentru sifoneli bune de incasat.....STOP PIRATERIEI SI TAXIURILOR ILEGALE.
Sofer:
(5 Martie 2021, 20:03)
Politia doar pândește mașinile care parchează la carmangeria Melior, pe taximetriștii care întorc cu un tupeu fantastic în intersecție MEREU, nu ii vede! Niște inutili care încasează salarii degeaba!