Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Paza ruinelor de la Chiciu ne-a costat 1,14 milioane de lei în 11 ani

Administrația Soare promite economii bugetare

Paza ruinelor de la Chiciu ne-a costat 1,14 milioane de lei în 11 ani

Administrația Soare a propus plenului Consiliului Local Slobozia cedarea ruinelor stației de alimentare cu apă de la Chiciu  către administrația județeană din Călărași. Conform estimărilor oficiale, paza acestor ruine a costat administrația locală a Sloboziei 1,14 milioane de lei. Dragoș Soare a declarat în cadrul ședinței Consiliului local de la sfârșitul lunii februarie 2021 că «aceasta este o cheltuială inutilă pentru bugetul local...».

Scheleții din dulapul administrației slobozene
În 2009, administrația Ionașcu renunța la continu­area investițiilor la stația de alimentare cu apă de la Chiciu-Călărași, în favoarea celebrelor puțuri forate. La momentul respectiv, Gabi Ionașcu justifica decizia susținând că «nu mai vrea ca slobozenii să bea toată mi­zeria Europei». Decizia avea să coste municipalitatea peste 100 milioane de lei. La acel moment (anul 2009), stația de alimentare cu apă a Sloboziei de la Chiciu era finalizată în proporție de 90%. O parte din re­țeaua de aducțiune a apei a fost folo­sită de TMUCB (fir­ma care a construit cele 25 de puțuri forate ale Sloboziei) pentru implementarea metodei «țeavă în țeavă». Restul rețelei a fost dezgropată și furată, în pofida eforturilor administrației locale de a conserva acest obiectiv. Deși abandonată ca proiect investițional, stația de la Chiciu aparține Sloboziei. În toți acești ani, aceasta a fost păzită din bani pu­blici. Valoarea costurilor pentru cei 11 ani de pază se ridică la 1145664 de lei, iar firma care a asigurat aceste servicii de pază timp de 11 ani se numește RS Guard Security Călărași. În perioada 2010-2021 au fost raportate numeroase furturi, valoarea totală a prejudiciilor consemnate în cele 4 plângeri adresate de administrația locală Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași ridi­cându-se la 1154000 de lei. Din 2012, la stația de alimentare cu apă de la Chiciu nu a mai rămas nimic de furat...

Soluție fără precedent
În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 25 februarie 2021, prima­rul Dragoș Soare a prezentat plenului Consiliului Local situația acestui obiectiv și a propus două soluții fără precedent până la acest mo­ment. Prima vizează de­molarea obiectivului și valorificarea fie­rului vechi rezultat. A doua constă în transfe­rarea acestui obiectiv către admi­nistrația jude­țeană din Călărași. Reamintim că, lângă stația de la Chiciu, în condiții similare cu ale noastre, admi­nistrația din Călărași a reușit să rea­lizeze o stație de epurare a apei care a stat la baza transformării Ecoaqua Călărași în operator regional de furnizare a serviciilor de apă: «Administrația din Călărași vrea să o preia și să o caseze pentru că este un obiectiv aflat în paragină, lângă un obiectiv al lor care arată foarte bine... Este județul lor și le pasă! Dacă decidem să o casăm noi, trebuie să o păzim. Altfel e degeaba... Eu nu decid de unul singur ce avem de făcut! Vă spun doar că nu sunt dispus să mai cheltuim bani din bugetul Sloboziei pentru paza unor ruine. Trebuie să decidem ce e de făcut!». Surprinzător, poziția primarului Dragoș Soare a fost susținută de către fostul administrator public al orașului, Gheorghe Puia. «În calitate de administrator public al orașului am fost acolo... Și pot să vă confirm! Obiectivul nu are nicio valoare. Nici măcar sala de automatizare, în care s-a investit atât... Echipamentele sunt total depășite tehnologic!» a declarat Gheorghe Puia, acum consilier al PRO România.

5 Martie 2021, 10:10 (1550 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia
Bilanțul primelor 4 luni de mandat al primarului Dragoș Soare
Slobozia ar putea avea un nou complex comercial în 2 ani

Comentariile cititorilor:


vasile:
(5 Martie 2021, 13:30)
Tot ce se poate face acolo este casarea constructiei si trecerea terenului in domeniu privat si vinzarea la licitatie a intregi suprafete de teren 'care este destul de mare si  este inconjurat de gard ..
cetatean:
(5 Martie 2021, 13:07)
Aceste solutii totusi nu sunt viabile ,inca de pe vremea lui Ionascu si Stoica s-a incercat transferul statiei catre administratia de la Calaras iar demolarea si valorificarea fierului este foarte costisitoare pierderile sunt mari ,s-a mai incercat ,Alceva mai viabil ?