Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea caselor de marcat electronice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că în Monitorul Oficial nr. 319 din 30 martie 2021 a fost publicat Ordinului președintelui ANAF nr. 435 din 25 martie 2021 privind aprobarea Procedurii de conectare a aparatelor de marcat electronice fiscale, definite la art. 3, alin. (2), din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, la sistemul informatic național de supraveghere și monitorizare a datelor fiscale al Agenției Naționale de Administrare Fiscală. Conectarea caselor de marcat la sistemul informatic al ANAF se realizează începând cu data de 31 martie 2021, cu respectarea următoarelor termene: până la data de 30 iunie 2021-contribuabilii mari; până la data de 30 noiembrie 2021-contribuabilii mijlocii și mici; la data instalării aparatului-contribuabilii care achiziționează case de marcat începând cu data de 1 decembrie 2021. Prin excepție, operatorii economici care utilizează case de marcat în zone nedeservite de rețele de comunicații electronice au obligația completării și transmiterii unei declarații (electronic, format PDF, on-line), în formatul prevăzut în cadrul ordinului, până la aceleași termene. Acești operatori economici vor continua să comunice datele fiscale înregistrate de aparatele de marcat prin transmiterea lunară a formularului A4200 (electronic, format PDF, on-line).

1 Aprilie 2021, 16:10 (452 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mirela:
(2 Aprilie 2021, 10:44)
Au un serviciu de asiatenta contribuabili in care acei functionari nu fac absolut nimic pentru ca nu le da voie sefa lor. Pai daca tot nu fac nimic de ce nu se desfiinteaza acel serviciu?  Daca ai nevoie de o informatie sau un formular trebuie sa ceri relatii la poarta sau sa mergi la serviciile de specialitate care deja sunt foarte aglomerate. Conducerea institutiei ori nu stie ce se intampla pe acolo ori are alte interese de tolereaza astfel de comportamente.
MESAJ:
(1 Aprilie 2021, 20:09)
am un mesaj pt sefii de la ANAF SLOBOZIA.  sa va fie rusine, de doua zile ma plimba bugetarii de lux care lucreaza in cladirea aia. 
intri in cladire si e foarte mare aglomeratie in hol ca nu te lasa sa intri mai departe.
stai la coada sa dai telefon sa coboare putorile din biroui. telefonul e imputit si se da din mana in mana la toti care vin la ANAF. NU il dezinfecteaza nimeni ! 
ceea ce faceti voi e un focar de infectie si nimeni nu va sanctioneaza ca sunteti bugetari, daca cei din privat facem asa ceva ne inchid 30 de zile sau mai mult si ne dau si amenzi.
in ANAF SLOBOZIA cred ca sunt 300 de angajati si dupa cum se vede in declaratiile de avere toti au cel puti 1000 de euro salaiul in fiecare luna. 
RUSINE !
maine  voi merge iar la ANAF ca o grasa nu stie sa rezolve problema mea si ma plimba aiurea pe drumuri poate iau COVID. 

a dumneavoastra Mire