Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Părinții reclamă comportamentul unei învățătoare

Acuzații grave la Școala din Slobozia Nouă

Părinții reclamă comportamentul unei învățătoare

Mai mulți părinți ai unor elevi de clasa a III-a, care studiază la Școala Gimnazială Nr. 5 din Cartierul Slobozia Nouă, reclamă comportamentul nea­decvat al învățătoarei. Într-un memoriu, care ar urma să ajungă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, oamenii reclamă faptul că învățătoarea este în permanență nervoasă la ore și le vorbește urât copiilor. Surprin­zător este faptul că directorul unității de învățământ nu cunoaște situația.

Verificările sunt în curs Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă este arondată Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului». Părinții elevilor de clasa a III-a se declară revoltați din cauza comportamentului învățătoarei: «În locul doamnei învățătoare Gabriela Tănase, aflată în concediu de creștere copil, a fost adusă doamna învățătoare Cătălina Gabriela Andrei. În ultima perioadă aceasta a avut o atitudine nepotri­vită față de elevii din această clasă, fapt care a revoltat atât elevii cât și părinții acestora. Doamna învățătoare este foarte nervoasă și nemulțumită mereu la ore, fapt care se transpune într-un limbaj agresiv față de elevi, folo­sind apelative precum: „idioți, dobitoci, proști, etc“». «Redăm un fragment dintr-o frază folosită la oră: „Bă, eu sunt dobitoacă sau voi că nu înțelegeți?“» se arată într-un memoriu pe care părinții elevilor l-au redactat. Documentul urmează să fie transmis către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, instituție care va face ve­rificări în momentul în care îl va primi. «Memoriul nu a ajuns la noi. Cu siguranță vom face tot ceea ce este necesar în momentul în care vom primi documentul pe cale oficială!» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița. Situația de la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă nu este cunoscută de către repre­zentanții Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului». «Nu știm nimic despre ceea ce s-a întâmplat acolo! Dacă aveau o problemă res­pectivii părinți ar fi trebuit să stea de vorbă mai întâi cu noi, nu să meargă să discute cu presa...» a declarat Mariana Hogea, directorul Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului».

5 Aprilie 2021, 11:50 (3388 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Scandalul de la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă a fost «mușamalizat»

Comentariile cititorilor:


Părinte de elev:
(15 Aprilie 2021, 09:41)
Doamnă nu poate fi numită, ar însemna să dezonorăm adevăratele doamne, numele potrivit IMPOSTOARE și EXCROACĂ !
Trecutul ei este înfricoșător prin grozăvia faptelor ( să nu pui calificative un an întreg!!!! ) dar și astăzi la Slobozia Nouă nu evaluează elevii, nu corectează temele, nici nu se uită la ceea ce lucrează elevul în plus ( Nu ți-am cerut eu exercițiul 3!) și nu explică cu tactul și dragostea unui dascăl. 
BRAVO celor ce au dat lucrurile pe față !
PĂRINȚII sunt cei ce au mai ținut această Școală, prin înscrierea copiilor!
Un parinte:
(6 Aprilie 2021, 15:09)
S-au dus părinții la presă din cauză că ÎȘI nu face absolut nimic și nu a luat vreodată măsuri împotriva unor asemenea cadre didactice. Situația e foarte cunoscută, se știu învățătorii cu metehne vechi, dar atât! Când au sesizat un anumit comportament au primit imediat rezolvarea: mută copilul la altă școală. Dacă vreodată se va face un sondaj în rândul părinților care au mutat copiii, veți rămâne șocați. Pentru a se aproba mutarea au fost nevoiți să menționeze "motive personale " nu realitatea.
Nicu:
(6 Aprilie 2021, 11:06)
La Scoala Nr.5 au existat cadre didactice care isi dadeau toata silinta!Inca mai sunt, dar putine! Sunt, de asemenea si copii buni! Sa nu uitam caci, de pe bancile acestei scoli au iesit si persoane cu profesii frumoase! Pacat de scoala! Referitor la stimabila doamna ar trebui sa se recunoasca si faptul că îi era teama si de alti părinti, care mai cunosteau ceea ce înseamna "Sistemul de învatamantul! Tocmai de aceea, a facut în asa fel încat a determinat transferarea unor elevi catre alte scoli din localitate. In plus, era relaxant pentru un "amărât de bugetar" sa aibe doua norme didactice, intr-un program de 6 ore! Pacat caci elevii au spus abia acum ce se întampla in scoala! Oricum, nici cu unii părinti nu ne este rusine! :))
un om:
(5 Aprilie 2021, 17:44)
In sfarsit ,dna (...) si-a gasit nasul, caci pe unde a fost prapad a facut si nimeni nu a luat atitudine, sau daca s-a luat, a fost pe plan local, si s-a musamalizat,fara sa fie informata si presa. Aceasta ,,doamna ", daca o pot numi asa, a falimentat elevii, parintii, colegii, scolile sau primariile pe unde a fost cu hotiile facute. Pretindea bani pentru procurarea de auxiliare, echipament pentru clase, excursii, pentru investitii personale, fara sa materializeze sau fara sa restituie banii. Scolile din Gh.Lazar (satul natal), Grivita (dna (...) stie), Luciu, Gura Ialomitei, Slobozia o cunosc pe ,,doamna" sau mai bine ii cunosc faptele si atitudinea. Despre faptele dumneaei stia si ISJ Ialomita de pe vremea cand era inspector General dl (...) (Dumnezeu sa-l ierte). Cand a pretins 1000 de lei, in urma cu vreo 25 de ani, de la copiii de la Grivita pe motiv ca-i duce in excursie in Italia. Copiii nici excursie nu au vazut ,dar nici banii. Si in plus, pe vremea cand a fost director, da a fost si director, doar cu liceul, nu intra la clasa, obligand femeia de serviciu sau soferul de pe microbuz sa-i tina orele. Sau, colegilor mai tineri le impunea sa-i tina anumite ore, spunandu-le ca ii plateste. (...), actualul senator AUR a desfasurat orele de istorie la clasa a IV a, fara sa-i plateasca orele un an de zile. Si cand a mers omul sa-i ceara socoteala pentru drepturile banesti a ridicat tonul, tipand ca este incompetent, ca nu-si face datoria la clasele de gimnaziu si ca va informa ISJ-ul, dar nici pomeneala sa ii da raspunsul la ceea ce dumnealui a cerut. Si tot cand a fost invatatoare la clasa a IV a, nu a pus calificative pe un an de zile, copiii ramanand cu situatia scolara neincheiata. Abia cand elevii au ajuns in clasa a VI a, conducerea scolii de atunci a sesizat ISJ-ul, inspector General fiind dna (...), a fost chemata de la Scoala Inaltare Domnului, sa pun calificative si sa incheie situatia, dupa 2 ani de zile. Cum i-a evaluat oare pe copii ?
Floricel:
(5 Aprilie 2021, 13:47)
Doamna director este informată la zi cu ce se întâmplă, cunoaște situația foarte bine dar bagă gunoiul sub preș, fix cum a făcut și în cazul învățătoarei (...), fostă (...), la fel de "nervoasă". De la școala nr 2 Sf Andrei a fost alungată pentru comportamentul execrabil dar a fost reprimită la Sl Nouă unde este cald și bine, copii puțini cu rezultate foarte proaste. Si-a pus cineva întrebarea de ce în școală nr 5 Slobozia Nouă se desființează clasele pe bandă rulantă din lipsă de elevi? Este simplu, cadrele didactice vin acolo doar să-și bea cafeaua și sa primească atenții de la părinți, asta o demonstrează rezultatele în final examenul de capacitate.