Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița a scos la iveală faptul că focarul de COVID-19 din cauza căruia Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a închis pentru 14 zile, în februarie 2021, a fost generat de neglijența cadrelor medicale. Angajații Secției nu ar fi res­pectat procedura și au internat pacienți pe care nu i-au testat. Unitatea medicală a fost amendată cu 10 mii de lei de repre­zentanții DSP. Oficialii Spitalului Slobozia au comentat situația precizând că «a fost o scăpare...».

DSP Ialomița a avut dreptate
În februarie 2021, Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost închisă pentru 14 zile, din cauza unui focar de COVID-19. Primele informații arătau faptul că respectivul focar ar fi izbucnit din cauza unei infirmiere care ar fi venit la serviciu deși prezenta simptome specifice infecției cu SARS-CoV-2. Imediat după decizia de închidere a secției, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a declanșat o amplă anchetă epidemiologică pentru a identifica sursa infectărilor de pe Secția Boli Interne. 40 de pacienți și cadre medicale au fost infectate la vremea respectivă cu noul Coronavirus. Ancheta epidemiologică a evidențiat faptul că întreaga respon­sabilitate pentru declanșarea focarului aparține angajaților Secției. Aceștia nu ar fi respectat procedura privind internarea pacienților. Datele au arătat că pe Secția Boli Interne au fost internați bolnavi cărora nu le-au fost efectuate teste pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2. «Ancheta epidemiologică a indicat faptul că nu a fost respectată procedura în ceea ce privește controlul infecției cu SARS-CoV-2. Au fost depistate 3 cazuri ale unor pacienți netestați. Acești pacienți fuseseră inițial consultați în Ambulatoriul de Specialitate al Spitalului Slobozia. Nu s-a găsit o justificare pentru care pacienții au ajuns netestați pe Secție...» au declarat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Amendă de 10 mii de lei
Din cauza neglijenței cadrelor medicale, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița o sancțiune în cuantum de 10 mii de lei. Oficialii unității medicale recunosc situația și explică faptul că problema a fost generată de neglijența personalului medical. «Este pur și simplu o scăpare... Cazurile respective nu prezentau simptome specifice de boală, cred că de aceea nu s-a luat în calcul testarea. Ulterior, s-a revenit asupra de­ciziei și pacienții au fost testați. Așa s-a confirmat pre­zența virusului pe Secție. Cât despre sancțiune, aceasta a fost plătită!» a declarat Liviu Patrichi, managerul inte­rimar al Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Secție închisă din cauza infecțiilor nosocomiale Nu doar la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au fost probleme din punct de vedere al respectării procedurilor medicale, ci și la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. La sfârșitul lunii ianuarie 2021, unitatea medicală a închis activitatea Secției Boli Interne din cauza infecțiilor ge­nerate de bacteria Clostridium Difficile și asociate actului me­dical. Mai mult, cei 14 angajați ai Secției au fost obligați să intre în concediu de odihnă. Și în acest caz procedura nu a fost respectată, în sensul că oficialii spitalului nu i-au testat pe pacienți înainte de internare. La data depis­tării primelor cazuri, oficialii spitalului din Fetești au refuzat să recunoască pro­blemele, precizând faptul că au închis Secția Boli Interne pentru lucrări de dezinfecție. Oficialii unității medicale și-au motivat decizia invocând faptul că, la vremea respectivă, adresabilita­tea către Spitalul Muni­cipal «Anghel Saligny» Fetești era scăzută. «Adresabi­litatea către spitalul nostru a cunoscut o scădere masivă în ultima perioadă de timp, tocmai de aceea am decis să acor­dăm concedii de odihnă personalului nostru, epuizat după atâtea luni de luptă cu pande­mia...» preciza la momentul respectiv Silica Vali Tudor, managerul inte­rimar al Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

6 Aprilie 2021, 16:20 (4493 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia
Ialomițean testat pentru COVID-19 cu 3 ore înainte de a merge la spital!
Spitalele din Ialomița încep pregătirile pentru Valul 4 al pandemiei de COVID-19
Centrele Comunitare de Vaccinare anti-COVID-19 din Ialomița și-au redus programul de funcționare

Comentariile cititorilor:


Haida de:
(8 Aprilie 2021, 16:48)
Asta fiindca epidemiologul nu isi face treaba. Circularele lui nu au cap si nici coada. Si nici logica. 
Byby:
(7 Aprilie 2021, 13:41)
Mai scăpăm de nebunia asta...toți am luat-o pe arătură ..ne mai vindecăm.mai devenim Oameni!!!
Năstase Emanoil:
(7 Aprilie 2021, 09:52)
De peste un an de zile, în plină pandemie, cei ce lucrează în cadrul cabinetului de revizuiri ale persoanelor pensionare pe caz de boală, continuă să facă același lucru justificând menirea lor și salariul primit, fără să țină cont de riscul celor cu handicap și a comorbiditățile pe care le au în a se infectare cu covid-19. Sunt de o responsabilitate crasă și de condamnat în justiție.
Vali:
(7 Aprilie 2021, 06:43)
Sa plătească asistentele, medicul, și managerul amenda. Poate asa vine și el la program la servici.
Ion:
(6 Aprilie 2021, 21:29)
Unde se fac analize pentru bacteria clorhidrum difficile? Cine mă poate ajuta cu informații?
Bolnav:
(6 Aprilie 2021, 16:53)
Daca era fosta managera cred ca era deja arestata.