Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Hotărâre ilegală pentru scutiri de taxe la Fierbinți-Târg

Administrație marca Iusein Iuksel

Hotărâre ilegală pentru scutiri de taxe la Fierbinți-Târg

bonus: Iusein Iuksel, pericol pentru administrație

La inițiativa primarului Iusein Iuksel, Consiliul Local al orașului Fierbinți-Târg a aprobat anularea accesoriilor în cazul obligațiilor bugetare restante la 31 martie 2020. Decizia nu are la bază niciun act normativ în vigoare și repre­zintă o încălcare flagrantă a practicii administrative. Proiectul de hotărâre a fost votat pe 9 martie 2021, însă nu a fost adus la cunoștința Prefecturii Ialomița pentru a obține viza de legalitate până pe 25 martie 2021. «Secretarul Primăriei a întrebat Prefectura înainte. Nu am făcut nimic de capul nostru!» declară Iusein Iuksel.

Iuksel amorsează o bombă administrativă
Primarul Iusein Iuksel a propus Consiliului Local Fierbinți-Târg, în cadrul ședinței din 9 martie 2021, aprobarea unui proiect de hotărâre privind «anularea accesoriilor în cazul obligațiilor bugetare restante la 31.03.2020». Conform procesului-verbal al ședinței, facilitatea fiscală viza inițial și agenții economici, însă secretarul Primăriei, Cristina Matei, a precizat că «în proiectul de hotărâre s-a trecut greșit, față de referatul Compartimentului de specialitate, că vor fi anulate accesoriile persoanelor juridice». Precizarea făcută de secretarul Primăriei ridică un prim semn de întrebare privind legalitatea acestui proiect. Un al doilea semn de întrebare privind legalitatea proiectului de hotărâre o reprezintă intervenția primarului Iusein Iuksel în cadrul șe­dinței. Același proces-verbal precizează că «domnul primar spune dacă proiectul de hotărâre este legal, trebuie să plătim majorările de întâr­ziere pe care le-au plătit deja unii contribuabili». Nici acest avertisment nu atrage atenția plenului, iar consilierii locali aprobă cu unanimitate de voturi inițiativa primarului, legitimată de autoritatea secretarului Primăriei.

Curat ilegal, domnule prefect!
Deși proiectul de hotărâre votat pe 9 martie 2021 nu are aviz de lega­litate al Prefecturii Ialomița, în ziua următoare, pe 10 martie 2021, angajații Primăriei încep să încaseze obligațiile bugetare aferente anului, atenție!, 2019, fără accesoriile afe­rente. Adică fără penalități. Pe 25 martie a.c., Marieta Țurpac, aflată în conflict cu autoritățile locale și prezentă la ședința din 9 martie 2021, încearcă să plătească obligațiile fiscale restante ale socrului său. Este refuzată. Decla­rația femeii este halucinantă: «Peste tot s-a auzit că primarul a dat hotărârea asta pentru prietenii lui, ca să-i scutească de penalități... Iar în Consiliu, la ședință, s-a vorbit mereu de accesoriile aferente anului 2019, nu 2020, cum scrie în hotărâre. Dar am zis să văd dacă mă primesc și pe mine... Așa că m-am dus să plătesc pentru socrul meu. Întâi mi-a zis că nu se poate pentru mine. Apoi m-a tras cineva de-o parte și mi-a zis să nu mai fac scandal că, oricum, nu au dus proiectul de hotărâre la avizat, la Prefectură... Asta a fost pe 25 martie, la vreo 15 zile de la vot...». Contactat telefonic pentru un punct de vedere, primarul orașului Fierbinți-Târg, Iusein Iuksel a admis că, în cazul în care proiectul de hotărâre este ilegal, oamenii vor fi rechemați pentru a plăti accesoriile: «Secretarul Primăriei a întrebat Prefectura înainte. Nu am făcut nimic de capul nostru!».

Năravul din fire n-are lecuire: Iusein Iuksel, pericol pentru administrație
Primarul orașului Fier­binți-Târg este unul dintre cele mai controversate perso­naje care populează administrația locală din Ialomița. În iunie 2016 el a fost condamnat definitiv la 4 luni de închisoare cu suspendare, fapt care a generat, un an mai târziu, pierderea mandatului de primar. De-a lungul activității sale administrative a fost acuzat, printre altele, de cheltuirea ilegală a bugetului local, «conflict de interese» și blocarea conturilor Primăriei Fierbinți-Târg. Să rememorăm câteva dintre aceste acuzații.
-Pe 3 iunie 2016, primarul Iusein Iuksel a fost condamnat definitiv la 4 luni de închisoare cu suspendare pentru «conflict de interese». La momentul respectiv, Curtea de Apel București a dat dreptate Judecătoriei Urziceni, consfințind decizia inițială a acesteia. Pedeapsa a fost aplicată pentru comiterea infrac­țiunii de «conflict de interese», în condițiile în care s-a dovedit că Iusein Iuksel a încheiat 5 contracte cu firma controlată de soția sa. Pe lângă pedeapsa de 4 luni cu suspendare, lui Iusein Iuksel i s-a stabilit și un termen de încercare de 2 ani și 4 luni. Din cauza acestei condamnări, un an mai târziu Iusein Iuksel este suspendat din funcția de primar și se organizează noi Alegeri Locale.
-În 2015, Iusein Iuksel a împrumutat 10 milioane de lei de la Trezoreria Statului pentru realizarea obiectivului «Înființare și modernizare Școala de Arte și Meserii Fierbinți-Târg». La 4 ani distanță de la acel moment, auditorii ialomițeni ai Camerei de Conturi Ialomița îl acuză că 15% din suma împrumutată a fost cheltuită în mod ilegal. Exprimată în cifre suma se ridică la 1,4 milioane de lei. Acești bani au fost cheltuiți fie pe lucrări cu prețuri majorate, fie pe lucrări realizate doar pe hârtie. Mai mult, auditorii au reținut și faptul că Primăria Fierbinți-Târg a fost obligată, nejustificat, să plătească de două ori aceeași sumă de bani unuia dintre constructorii angajați pentru Școala de Arte și Meserii. Dezastrul financiar pe care Iusein Iuksel l-a creat în bugetul local al Primăriei Fierbinți-Târg ajunge în atenția opiniei publice în anul 2019. Și, totuși, un an mai târziu, susținut de PSD, câștigă din nou Alegerile Locale profitând de competiția electorală dintre contracandidații săi.
-Un dosar penal care îl vizează pe fostul primar al orașului Fierbinți-Târg, Iusein Iuksel, trenează de 5 ani în sertarele Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Actualul edil al orașului este acuzat că a eliberat în fals un certificat fiscal pentru a vinde la bucată fosta fabrică de alcool. La momentul încheierii tranzacției, firma Seldani Impex SRL figura fără datorii către bugetul local al Primăriei Fierbinți-Târg. În re­alitate, societatea Seldani Impex SRL avea de returnat bugetului local taxe și impozite neachitate în valoare de peste 70 mii de lei. Suma nu a fost achitată nici în prezent. Mai mult, Iusein Iuksell avea calitatea de asociat unic al respectivei societăți!

8 Aprilie 2021, 07:50 (905 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Consilierii USR PLUS cer transparență administrativă

Comentariile cititorilor:


3trandafire:
(9 Aprilie 2021, 07:56)
Usor cu ... politichia pe scari! Cadeti si va rupeti doamne feri ceva. Care partid de `telectuali? usereaua? Pai ce-avem bre la centru, vreun profesor universitar, sau ...? La ultimele lupte intestine ale filialei ialomitene `telectualilor li s-a dat o palma peste ceafa. Unde mai pui ca mai marele judetului, baiat tanar cu elan userist si-a luat un consiglier rosu pana-n maduva oaselor. Adica tocmai din tabara celor pe care-i critica de vo 4 ani incoa`. Iar acest consiglier, mare giurist, s-a facut ca nu vede toate derapajele primarilor trandafirii, atata timp cat era scula de bascula la perfectura si le superviza activitatea; deci a inchis ochii si la mizeriile facute de asta cu nume de "infidel", ca doar era pretin cu jiji muschi. 
Nu este corect sa te superi pe populime ca nu a votat masiv usereaua, in definitiv nici nu mai avea de ce, pentru ca au facut jocuri infecte la nivel de judet, la fel ca partidele putrede pe care le infiera. Nu au aratat ca sunt mai buni decat ceilalti, ci dimpotriva. Din pacate, nu realizeaza ca asta ar fi fost momentul lor de glorie, insa, din pacate nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor/sperantelor alegatorilor; dezamagitor! "Tantza mi-ai ucis sperantza"
Amaratii tarii vor vota mereu cu stomacul si nu cu capul, iar in conditiile date, au dreptate; Se ghideaza dupa dictonul "au furat, dar au si facut" referindu-se desigur la facutul de pomeni electorale - le-au dat plasa cu ulei si faina. Mecanismul asta s-a perpetuat dupa revolutie "Ia plasa cu FSN-ul"! si am luat toti plasa si la propriu si la figurat.
Cei care voteaza cu capul au constiinta impacata doar in ziua alegerilor; insa, vazand ca au votat niste impostori - care au promis ca vor fi total diferiti de ciumele rosie si galbena, dar a doua zi dupa inscaunare sunt la fel ca "adversarii" lor - li se face lehamite si nu mai vor sa puna stampila pe nimeni. Asa ca, ne place sau nu, din cauza mizeriei politicienilor, votul se decide de catre cei sarmani. Chiar
FANE:
(9 Aprilie 2021, 07:15)
IUSEIN IUKSEL FACE CE STIE MAI ALES CA ESTE IN FOAME MARE SI NU ARE NICI MAJORITATEA LA CONSILIUL LOCAL.CEIA CE A FACUT SINT PROMISIUNI DIN CAMPANIE
Nuti spaima Constitutii:
(9 Aprilie 2021, 02:29)
Tanti Narcisaaaa !!! Nu te supara si matale ca vacaru' pe sat ! Asa e regula in politica sa castige acela care are mai multe voturi. Nu poti sa te superi pe alegatori si sa-i certi ca peste un mandat o sa-ti arate ei. Omul in general daca-i faci un bine este posibil sa uite dar daca''l mascaresti si te bucuri de raul lui nu te uita si nu te iarta. Avem pretentii mari de la USR ca sunt partid de intelectuali. Prin urmare trebe'sa fii eleganta si politicoasa. Poate la urmatoarele alegeri o sa castigati voi si atunci sa vezi veselie. In definitiv sunteti la guvernare la nivel central si bizonul electoral vazand ce treaba buna faceti pe acolo va voteaza mai cu spor :))) Si daca nu cumva veniturile matale nu provin din fo'' firmulita din paradisuri fiscale (ca deh ... intelectualii nu''s ca alde Gigel patron de butic) si esti ceteatean al localitatii cu pricina, atunci nu mai fii asa de "enorm" de bucuroasa ca platesti si matale odata cu ceilalti. Doar nu vrei sa faci parte din categoria "ce bine ca a luat foc moftangiul de la parter ca eu stau la etajul I". Iar daca nu locuiesti si nu platesti nimic prin Fierbinti atunci e "cum e mai rau" ca te ai apucat sa judeci lumea de pe alte plaiuri. Ori din asa mult umanism si grija de aproapele tau nu mai poti sa dormi noaptea ca nu a castigat USR-ul in toata tara ???
Narcisa:
(8 Aprilie 2021, 22:20)
Eu sunt USR. Am pierdut alegerile la Fierbinti si m-am bucurat, pentru ca fierbintenii merita minciunile practicate si spolierea exercitata de Iuksel. Merita sa-i plateasca datoriile personale (multe sute de mii de euro), conform sentintelor publice. Fierbintenii il merita din plin! Ma bucur enorm ca au ceea ce merita!  
as:
(8 Aprilie 2021, 16:07)
PSD nu a invatat nimic din greselile trecutului: Stoica,Ciupi, Iusein,Oti,etc. pe plan local. La centru ....Nastase si Dragnea sunt exponenti. Au impresia ca nu li se va intampla nimic. In 3 ani vor da cu subsemnatul cei ce ocupa acum in frunte cu cei 2 P. Sa dea domnul sa nu am dreptate dar dupa cite am auzit sunt mari sanse sa dea.