Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Izoleta cumpărată de Consiliul Județean Ialomița, nefolosită în pandemie

Izoleta cumpărată de Consiliul Județean Ialomița, nefolosită în pandemie

Peste 3000 de euro cheltuiți pentru un echipament medical care acum stă nefolosit. Este vorba despre izoleta plătită din bani pu­blici de Consiliul Județean Ialomița, la debutul pandemiei de COVID-19. Abia după ce achiziția a fost făcută, oficialii Inspectoratului Județean de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița și-au dat seama că dispozitivul nu este necesar...

Bani cheltuiți fără rost În urmă cu un an, la debutul pandemiei de COVID-19, persoanele suspecte a fi infectate cu SARS-CoV-2 erau transportate la spitale în izolete. Este vorba despre tărgi adaptate astfel încât bolnavul să nu intre în contact cu mediul înconjurător. Astfel de echipamente se află în dotarea Inspectoratelor pentru Situații de Urgență, la debutul pandemiei ISU Ialomița având doar una. Din cauza faptului că avea nevoie de filtre speciale pe care nu le puteau achiziționa, reprezentanții ISU Ialomița au solicitat Consiliului Județean Ialomița să cumpere încă o izoletă. «Întrucât la începutul perioadei pandemice filtrele de aer se achiziționau anevoios, a fost necesară suplimentarea de urgență a stocului de consumabile. S-a luat decizia achiziționării celui de-al doilea echipament, care venea în dotare și cu filtrele necesare» susțin reprezentanții ISU Ialomița într-o comunicare oficială. Având în vedere caracterul urgent al solici­tării care le-a fost adresată, oficialii Consiliului Județean Ialomița au plătit peste 3000 de euro pentru achiziția celei de-a doua izolete. Abia după ce achiziția a fost efectuată reprezentanții ISU Ialomița și-au dat seama că bolnavii de COVID-19 sau persoanele care prezentau simptome specifice infecției cu SARS-COV-2 pot fi transportați către spitale și fără acest echipament. Așa se face că izoleta cumpărată pe banii Consiliului Județean Ialomița nu a fost niciodată folosită. «Izoleta achi­ziționată prin Consiliul Județean Ialomița nu a fost folosită până în prezent, însă ea asigură re­zerva pentru intervenții, putând fi utilizată și în afara zonei de competență. Poate fi folosită pentru o plajă largă de misiuni pandemice» au explicat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița.

Pernă de salvare în valoare de 60 mii de euro
În timpul Stării de Alertă, Consiliul Județean Ialomița a făcut demersuri pentru achiziția unei perne de salvare, necesară Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița în misiunile la înălțime. Echipamentul a costat 60 mii de euro și a intrat în dotarea pompierilor ialomițeni în februarie 2021. ISU Ialomița a motivat această achiziție prin faptul că fosta pernă de salvare a pompierilor avea expirată perioada de garanție și, la începutul lunii ianua­rie 2021, a fost dată la casat. Perna de salvare cumpărată de administrația județeană are o lungime de aproximativ 8 metri, o lățime de aproximativ 7 metri și devine utili­zabilă în cel mult 2 minute de la instalare.

9 Aprilie 2021, 07:50 (1258 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Victor Moraru s-a îndrăgostit de-o șenilată!

Comentariile cititorilor:


Rycy:
(9 Aprilie 2021, 20:58)
Expunetio undeva...să-și aducă lumea,aminte,de prima pandemie post modernă...
sugetar:
(9 Aprilie 2021, 11:27)
A gresit vreun bugetar cand a facut achizitia, sau a scris dupa dictare? Ba, palmasule cumpara o izoleta de la firma lui x ca e baiat destept si firma lui de casa sponsorizeaza partidu; hai executarea, mai si comentezi, ca te dau afara! Ce licitatie ma, ce concurenta, esti prost? ce daca nu este necesara, nu trebe sa stie contribuabilu. E ordin pe unitate si executam nu comentam!
Deciziile sunt luate de catre conducatorii institutiilor numiti sau alesi de catre partid (in cazul asta Consiliul Judetean), doar nu ne inchipuim ca un amarat de contabil de la pompieri s-a gandit ca poate trebuie si o izoleta INUTILA SI SUPRAEVALUATA. Pompierii probabil ca nu au bani nici pentru motorina la autospecialele de interventii. Nici in sistemul bugetar si cu atat mai putin in cel militar decizia nu se ia la nivel inferior, ci la varf. Ceilalti - subordonatii - se conformeaza sau pleaca.
Mary:
(9 Aprilie 2021, 08:36)
Bine ca nu a fost necesara folosirea izoletei. La cati bolnavi am avut in judet, e clar ca era insuficienta!
Psd:
(9 Aprilie 2021, 08:00)
Ce bogați suntem :)..și avem și bugetari competenti :)) rad cu lacrimi ..ce salarii au băieții ăștia ?! Plătit de la buget ..adică de fraieri ..