Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Doamna care dă suflet păpușilor

Doamna care dă suflet păpușilor

Păpușile, ca și oamenii au suflet. Dar el nu ajunge acolo de la sine... E lăsat acolo de oamenii care le fac. Iar păpușile, la rândul lor, însuflețesc lumea copiilor la care au ajuns. Doamna Mirela Nicolau a descoperit că are darul ăsta de puțină vreme. Pentru că în restul vieții a fost ocupată să strângă destul suflet pentru păpușile cărora le dă viață.

Un altfel de Gepetto la Slobozia
Mirela Nicolau e funcționar de bancă. Iar după program creatoare de păpuși. A descoperit că poate face asta recent, să tot fie 2-3 ani... Dar de-atunci nu s-a mai oprit. O bănuim că n-a avut păpuși cât a fost mică. Zâmbește gândului: «Ba am avut. Nu când le-am dorit, dar am avut... dar și cu păpuși, tot îmbrăcam borcanele în rochițe! Dar apoi a venit viața peste mine și am uitat...». Și tot viața i-a adus aminte de pasiunea ei, la un botez: «Am văzut niște păpuși-mărturii, cum e moda acum. Și am spus că pot să le fac și eu, mai bine decât am văzut... Așa că am încercat și nu m-am mai oprit până în ziua de azi!». Primele păpuși s-au născut din lavete de bucătărie... Și din imaginația doamnei Mirela. Iar păpușile și-au găsit repede copii care să le iubească. Iar doamna Mirela a trebuit să facă altfel. Mai frumoase, mai trainice: «De fapt, prima păpușă a fost un elefănțel pe care l-am botezat Mihăiță, ca pe soțul meu... Și a ajuns la el! Apoi am lucrat pentru nepoți, pentru prieteni, pentru copii care păreau să aibă nevoie de o păpușă... Apoi...». Apoi păpușile s-au terminat, dar vorba s-a dus. Și Mirela Nicolau a trebuit să coasă altele și să-și deschidă o pa­gină de Facebook ca să poată prelua comenzi.

Tipare din Brazilia, păpuși cusute de mână
Deși par născute din joacă, păpușile doamnei Mirela Nicolau au standarde înalte. Tiparele pentru modelele din imagini sunt cumpărate tocmai din Brazilia, iar materialele, mai cu seamă pâsla, sunt cumpărate din Italia și Anglia: «Am încercat cu produse locale. Sunt de proastă calitate! Am încercat și cu pâslă chinezească... Dar culorile sunt țipătoare, ies păpușile urâte. Așa că am căutat, am căutat, până am găsit ceva să îmi placă. Dar sunt materiale mai scumpe...». Mirela Nicolau nu lucrează numai păpuși, lucrează și decorațiuni pentru botezuri, și ghirlande pentru evenimente... Dar păpușile rămân pasiunea ei. Până ajung la copii, păpușile au nume, sunt iubite: «În fiecare dintre ele pun o bucățică de suflet, poate că de-asta sunt așa de frumoase. Pentru că încerc să le dau viață, să transmit ceva atunci când le fac. Și chiar dacă fac trei modele la fel, fiecare e un pic diferită... De fapt, în orice facem punem un pic din noi. Iar pentru copiii la care ajung, devin prieteni imaginari!». Și mai au ceva unic păpușile doamnei Mirelei Nicolau. Sunt lucrate impecabil până la ultimul detaliu. Atât de bine, încât nu-ți vine să te joci cu ele ca să nu le boțești cumva...

O meserie pentru altă viață
Când nu face păpuși, doamna Mirela visează la ele. Și la ziua că ar putea trăi din meseria asta. «Îmi place ce fac la muncă... E meseria mea! Dar, uneori, mă gândesc că aceasta e pasiunea mea, lucrul care mă împlinește. Și-atunci vizez cu ochii deschiși că aș putea trăi făcând păpuși...» Așa de mult visează doamna Mirela Nicolau la păpușile ei că o prinde miezul nopții cu acul și ața în mână... Numai că munca nu o obosește. Iar sufletul pe care îl dă păpușilor ei se întoarce sporit, pentru alte și alte păpuși. Dacă o întrebi, nu știe să îți spună cât costă una. Pentru că păpușile ei nu au preț, au suflet! Cele mari se fac într-o săptămână de muncă. Pe cele mai multe le-a dăruit... Deopotrivă adulților și copiilor. Pentru că și adulții rămân, în sufletele lor, tot copii: «Mai mult le-am dat decât le-am vândut. Pentru că, până să am comenzi, nu m-am gândit niciodată la asta ca la o afacere... Acum de când mă laudă lumea, am început să mă gândesc mai serios. Pentru că am văzut și eu cât sunt de frumoase. Și pentru că văd că pe piață nu există produse similare...». Încercăm să negociem pentru ultimul model. Ne refuză politicos: «De-abia am făcut-o. Nu mă pot despărți de ea. Dacă aveți un pic de răbdare, fac alta!».

10 Aprilie 2021, 09:40 (2659 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


O colega de serviciu:
(19 Aprilie 2021, 20:49)
Chiar daca poate nu crezi,dar cand am citit acest articol , m-a sensibilizat maxim  dar eu sunt mandra ca suntem colege de atatia ani . Te felicit, sunt foarte frumoase, si ma bucur ca asta te implineste .
E ceva deosebit ceea ce iese din mainile tale . Felicitari inca o data !!!
Răduță Aurelian-Constantin:
(11 Aprilie 2021, 09:51)
Felicitările mele stimată doamnă pentru pasiune. Succes în continuare. Dumnezeu este cu dumneavoastră și vă iubește pentru pasiune pe care o aveți. Să știți că doamna dă un exemplu pozitiv societăți. Mă bucur nespus de mult să văd oameni simpli cu pasiuni simple care să le și placă cea ce fac.
Georgiana Musat :
(11 Aprilie 2021, 00:27)
Pe doamna Mirela o cunoaște toata lumea,un om simplu,calm,bun,modest.O persoana care are mereu o vorba buna. Ma bucur nespus ca a ti scris despre dânsa.Merita,munca,efortul si bunătatea
Un copil pentru totdeauna:
(10 Aprilie 2021, 23:56)
Felicitări pentru articol! Este binevenit printre altele care vizează politica/politicieni. Adevărații oameni se identifică atunci când dăruiesc fără așteptări și când fac ceea ce le place, si nu atunci când fac ceea ce le aduce bunăstarea. Felicitări doamnei, nu am cunoscut-o bine, dar de la primele interacțiuni am crezut ca e o persoană deosebita. Imi doresc sa fim înconjurați de cât mai multe asemenea persoane. Bravo!
Dan Rodica :
(10 Aprilie 2021, 23:29)
O cunosc pe doamna,din banca. Este o persoană minunată! Doar un suflet blând,poate meșterii așa minunății! Felicitări!