Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Reparația podului rutier de la Bora se amână până în iunie 2021

Reparația podului rutier de la Bora se amână până în iunie 2021

Programate a se încheia la jumătatea acestei luni, lucrările de reabilitare a podului peste râul Ialomița, din zona Cartierului Bora al Sloboziei, se amână până la finalul lunii iunie 2021. Reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Constanța, din cadrul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, au dat vina pe... vreme. Potrivit documentelor oficiale, reparația podului costă 3,1 milioane de lei.

Șoferii mai au de așteptat Reabilitarea podului peste râul Ialomița, din zona Cartierului Bora din Slobozia, a început în anul 2018. Contractul a fost câștigat inițial de societatea Construcții Feroviare Drumuri și Poduri SRL Buzău. Beneficiarul lucrării, Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța a decis însă să rezilieze contractul încheiat cu firma buzoiană, din cauza executantului. În urma deciziei, un proces a fost deschis pe rolul Tribunalului Constanța. În anul 2019, DRDP Constanța scoate din nou la licitație publică contractul, lucrările fiind atribuite unei alte societăți din Buzău, Liciu CON SRL. Șantierul a fost redeschis în aprilie 2020. Potrivit graficelor stabilite, execuția ar fi trebuit să se încheie pe data de 14 aprilie 2021, însă oficialii DRDP au decis să amâne finalizarea lucrărilor până la sfârșitul lunii iunie 2021. Motivul invocat de aceștia ar fi reprezentat de condițiile meteo din sezonul rece 2020-2021. Mai mult decât atât, DRDP Constanța a majorat valoarea lucrărilor de la 2,8 milioane de lei (potrivit contractului încheiat în 2018), la 3,1 milioane de lei.

11 Aprilie 2021, 13:35 (4596 vizualizări - 31 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: S-a redeschis circulația pe podul de la Bora. Lucrările continuă!
Reîncepe calvarul la Slobozia: Start nou pentru lucrările de reabilitare a podului peste Ialomița
Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

Comentariile cititorilor:


@Ion:
(19 Aprilie 2021, 08:11)
Intrebari pertinente! doriti si un raspuns? Pai pe la conducerea institutiilor invocate de catre dvs., cine credeti ca numeste conducerea? Nu tot politicienii de la guvernare? Iar astfel de lucrari importante prin tara ce firme credeti ca le castiga? Nu cumva cele de casa ale partidelor influente, alea care cotizeaza politic? Contractul cu "firma" cred ca a fost foarte superficial incropit, fara penalitati, dar cu posibilitatea de prelungire, de majorare a costurilor, etc. Intentionat facut asa ca sa lase loc de manevre. Noi, soferii, nu contam. Pentru autoritati/politicieni conteaza doar sa faca jaf in urma lor si sa se imbogateasca. Asfaltarea a doua benzi de maximum 100 metri lungime nu ar fi trebuit sa se intinda pe mai bine de 1 luna...si asa incarcat. Intr-o zi decopertau, in alte cateva zile veneau cu armatura gata facuta si o montau, dupa care turnau asfalt. Insa, cu doi muncitori, o roaba si o betoniera nu se face treaba, ci doar bataie de joc. A, iar duminica, este liber, nu se munceste; lucra doar semaforul. o ora am asteptat sa traversez mizeria aia de pod. Cine-mi plateste motorina consumata aiurea, timpul si nervii?
Daca avem autoritati locale, primarie, consiliu judetean, ar trebui sa intrebe maharii de prin ministerul de resort de ce accepta lungirea lucrarilor? mai ales ca mai au de asfaltat doar o banda!!!
Ion:
(16 Aprilie 2021, 17:48)
Trec la două zile pe pod. Lucrarea este aproape gata. Lucrarea a început în martie și cred că termenul a fost în 20 aprilie. Totul ok. Din articol înțeleg că pe surse se știe că termenul va fi prelungit până la sfârșitul lui iunie. Odată cu prelungirea termenului, cum se poartă, se mai trag și niște bani. Nu mare lucru, o diferență de vreo 300 mìi. De aici explic atitudinea muncitorilor de tragere de timp. Cum să pui într-un contract un termen de o lună jumate și să îl prelungești cu încă două luni. Care sunt penalitățile zilnice de întârziere. Unde sunteți Curtea de Conturi, DNA?
pro test:
(16 Aprilie 2021, 08:40)
@ Ion, Gheo si Cetatean aveti dreptate! Ar trebui pusa presiune pe firma care se face ca reabiliteaza podul si chiar pe "reprezentantul guvernului in judet". Vreun protest pasnic, ceva?
In rest, politistii ce pot face? cum mai poti sa dai inapoi niste nesimtiti de soferi care blocheaza ambele benzi ale giratoriilor? Le muta masinile cu macaraua? Amenzile ulterioare date acestora nu rezolva nimic in prezent; tot asa asteptam si ceilalti blocati pe banda, chiar daca nu vrem sa traversam podul.
Intr-adevar, lucrarile merg f f greu; parca ar face un pod nou peste Dunare. In fapt sunt nici 100 metri liniari x 2 benzi de asfaltat.
Ion:
(15 Aprilie 2021, 13:29)
Ai dreptate Gheo. Bine ai sesizat lipsa de preocupare a firmei care a dus termenul de predare a lucrării tocmai la sfârșitul lunii iunie motiv ptr care a majorat și valoarea lucrării. Noi însă ne mahalagim aici pe cine să dirijeze circulația. Problema este așa cum a propus cineva să-i forțăm să-și respecte termenul de predare al lucrării. Nu trebuie să ne intereseze, să lucreze noaptea, să nu se facă că lucrează pe nervii nostri. Nu vedeți că noi ne agităm dar reprezentanții autorităților nu s-au deranjat să dea un comunicat.
Gheo:
(15 Aprilie 2021, 09:03)
Erau 2 muncitori care măturau vreo 5 cu mâinile în buzunare se hlizeau unu la altu.. Utilaje?? O rotopercutoare obosită 2 maturi, roabe,și câteva lopeți..
Coruptia ucide:
(13 Aprilie 2021, 12:11)
Mana cerească pentru polițiști care își vor rotunji veniturile 
Florentina:
(13 Aprilie 2021, 09:36)
În dimineața aceasta, cele două sensuri giratorii erau efectiv blocate, iar intersecția de la Bora blocată de șoferi inconștienți.
Și mai găsești și câte un dobitoc care se uită senin la tine și nu înțelege că a blocat intersecția, că încalcă regulile rutiere.
Mai avem și șmecherii care trec pe roșu fără să le pese sau care triplează pe partea stângă riscând adevărate accidente de circulație.
De aceea este nevoie de agenți de poliție, pentru a dirija traficul și a fi sesizați de șoferii teribiliști.
Bineînțeles, doi grauri de la Locală se dădeau cu auto din dotare, pe la MB-uri, fără să aibă nicio preocupare.
Nu mai votez niciun Soare, nicio Lună, niciun AUR!
Cetățean:
(13 Aprilie 2021, 07:41)
Din comentariile precedente, înțeleg că rezolvarea stă la poliție. Firma de construcții se poate juca până la toamnă cu nervii și banii noștri. Nu ne trebuie decî organe de poliție să dirijeze traficul și totul este ok. E bine?
Dreptate!:
(12 Aprilie 2021, 17:33)
DE ce  propuneti tot felul de solutii? Conditiile de trafic au fost pentru politisti ca''o manusa''.Nu participa la rezolvarea situatie''decat prin procede specifice' adica a ridicat un numar semnificativ de permis. Vine Pastele, se va face o coloana pana la Drajna, nervi la pamant, vin iar 6-7 politisti cu indicatii foarte clare, uni vaneaza, alti dirijeza/urmaresc si ultimi incheie provese verbale pentru incalcarea regulilor de circulatie.Si gata politia si-a facut datoria/si-a indeplinit planul pentru ridicare de permise.
Traiasca organele statului care sunt alaturi de cetatean!
Marina Cernat:
(12 Aprilie 2021, 15:44)
Extrem de bună ideea ca traficul să fie dirijat de agenți de poliție, pentru că sistemul de semaforizare oricum nu este respectat!
Se încalcă regulile rutiere cu atâta dezinvoltură!
Marius Ifrim:
(12 Aprilie 2021, 13:54)
Poliția Locală ar putea fi utilizată fără probleme și ar ajuta la fluidizare, asta doar dacă vine din vacanță primărelul. Că de la campania electorală și până acum, și-a cam schimbat năravul și a cam uitat promisiulnile făcute electoratului.
Pare într-o dulce letargie sau zici că-i ardelean!
Ion:
(12 Aprilie 2021, 13:45)
Fraților, cred că s-a umplut paharul. Aștia profită de faptul că nu reacționăm. De aceea primim informații pe surse, adică bârfe, nimic oficial,ne încearcă reacțiile. Ar fi așa. Dacă până la termenul din contract nu se dă drumul la pod, să forțăm autoritățile să dea drumul la circulație indiferent ın ce stadiu este reparat.
Maximilian:
(12 Aprilie 2021, 13:28)
Poliția Locală Slobozia să fie utilizată pentru fluidizarea traficului. Ne-am săturat să-i vedem cum se plimbă câte doi prin oraș, cu autoturismele din dotare, iar la podul Bora este un blocaj de nedescris!
Se blochează sensurile giratorii, se blochează intrarea în cartierul Bora, se circulă cu încălcarea regulilor de trafic rutier, iar oficialitățile nu reacționează.
Bătaie de joc!
Mary:
(12 Aprilie 2021, 12:32)
Lucrați și noaptea.
@Victoria:
(12 Aprilie 2021, 12:06)
Împotriva restricțiilor se tot organizează proteste și demonstrații, dar noi, cei care suntem batjocoriți zilnic cu restricționarea traficului pe podul Bora, de ce nu reacționăm?
De ce nu organizăm și noi un marș, auto (ca să nu fim amendați pentru nerespectarea măsurilor sociale)?
De ce nu reacționăm la indolența și nepăsarea autorităților locale?