Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rezultatul auditului extern desfășurat la Primăria Slobozia

Rezultatul auditului extern desfășurat la Primăria Slobozia

Auditorii din cadrul Camerei de Conturi Ialomița au organizat o misiune de verificare la Primăria Slobozia. Aceștia au controlat modul în care au fost cheltuiți banii publici în cursul anului 2020. Estimările arată faptul că valoarea totală a abaterilor financiare identificate este de 80 mii de lei. Principalele nereguli au vizat neîncasarea impozitelor pe clădiri sau acordarea nelegală de sporuri și majorări salariale.

Abateri financiare identificate la Primăria Slobozia
În urma misiunii de audit pe care au întreprins-o la Primăria Slobozia, auditorii Camerei de Conturi Ialomița au identificat 8 abateri financiare. Una dintre acestea a vizat neîncasarea taxelor și impo­zitelor locale pe clădiri pentru un număr de 23 de contribuabili persoane fizice și juridice din oraș. Prejudiciul, susțin reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița, se ridică la aproximativ 43 mii de lei. De asemenea, auditorii au descoperit și faptul că administrația locală a Sloboziei a plătit nelegal venituri salariale suplimentare persoanelor nominalizate să reprezinte Primăria Slobozia în echipele de implementare a proiectelor cu finanțare europeană. Valoarea acestui prejudiciu a fost estimat de auditorii Camerei de Conturi Ialomița la aproximativ 30 mii de lei. Totodată, în urma aceluiași control, s-a descoperit și faptul că funcționarilor publici din cadrul instituției le-au fost plătite nelegal ore de muncă efectuate peste program, prejudiciul fiind estimat la 3 mii de lei. De asemenea, auditorii au descoperit faptul că directorul economic al Primăriei Slobozia a primit 4211 lei în plus la salariu, depășindu-se astfel nivelul maxim admis de lege în privința majorărilor salariale. Potrivit procedurilor în vigoare, în toate cazurile, auditorii Camerei de Conturi Ialomița au dispus efectuarea de demersuri prin care sumele cheltuite nelegal să fie recuperate.

13 Aprilie 2021, 16:10 (3065 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia
AFC Unirea ’04 Slobozia cere instanței ștergerea unei datorii de 4,2 milioane de lei
DADP Slobozia gestionează ilegal banii publici

Comentariile cititorilor:


Audi TT:
(19 Aprilie 2021, 11:30)
Dar un audit serios pe cele doua directii - APA NEPOTABILA si PARCAREA SUBTERANA NEFUNCTIONALA - cand se realizeaza??? Acolo s-au dus pe apa sambetei un purcoi de bani, mare parte din bugetul orasului; este vreo directiva de la partid(e) sa nu se atinga nimeni de aceste doua gauri negre? Ar iesi la iveala prea multe mizerii si plati ilegale si de aceea nu sufla nimeni o vorba, nu publica nimeni vreun raport, deviz ceva? Cum a platit fostul primat scoica garantia de buna executie a parcarii catre constructor? Asta nu mai prezinta interes pentru ograda de conturi? Pai...cam nu! Sus la conducerea ograzii de conturi parca era socrul (Sfantu` Ilie Scarbul) lui puie monta, iar constructorul gropii ar fi avut legaturi cu cumnatul lui puie monta...iar scoica era si el un pesedist mai mic, soldatelul de la tara al lui kim ir sen(il) - zis si puie monta, premier la acea vreme.
Asa ca...in buna traditie a institutiilor controlate politic, totul este praf in ochi, operatiunea "baba evazionista care vinde patrunjel ilegal"; se ancheteaza maruntisurile, nimicurile si se scapa, se albesc, "se da NUP" la marile jafuri si manevre.
Pavel C:
(15 Aprilie 2021, 14:59)
De curiozitate, pe la Urbanism nu face niciun audit?
Sau pe la Poliția Locală? Să verifice cum se justifică investițiile megalomanice făcute? Poligon de tragere modern pentru niște angajați cărora le cad pistoalele de la brâu!
Rodica:
(15 Aprilie 2021, 10:23)
Da, Marcel, ai perfectă dreptate, așteptăm reacțiile unui primar adevărat. Că de bărbăția celorlalți ne-am cam săturat.
Frumoasă asocierea cu impotența. Percutantă.
Marcel:
(15 Aprilie 2021, 08:56)
Primarul în funcție ne-a obișnuit, de ceva timp, cu publicarea unor controale efectuate de autoritățile competente, mizând pe cartea transparenței. Este ok, este corect și asta ne dorim - să cunoaștem cum este cheltuit banul public.
Doar că locuitorii acestei urbe și-ar dori și măsurile de eradicare a risipei bugetare, și-ar dori să vadă și cum combate edilul acest flagel care a cuprins Primăria Slobozia.
Doar că la acest capitol se pare că domnul primar este impotent, nefiind capabil să ia o măsură corectiva.
Așteptăm, dar nu prea mult!
Felicitări redacției care devoalează toate abuzurile și incompetențele funcționarilor din primărie!
Un pesedist:
(14 Aprilie 2021, 20:43)
Grigore Moisil - " O nulitate ridicata la putere, ramane tot o nulitate!
cetatean :
(14 Aprilie 2021, 20:18)
Auditul Camerie de Conturi cu mare respect va spun ca a fost unul dintre cele mai putin pregatite echipe de control ale camerei ,nu a verificat investitiile importante apa ,retineti nici acum ,groapa ,parcul industreal ,sa ne spuna cineva cit s-a cheltuitt pina acum pe fiecare obiectiv de investitii cit a mai ramas de executat etc .In continuare unul dintre cei care a incalcat frecvent legea ca in fiecare an a fost si este directorul economic cel care aavea ca principal atribut respectarea legii .Acest control al camerie de conturi a fost ca o frectie la un picior de lemn. (...)
@Ionel Ardeal:
(14 Aprilie 2021, 20:09)
Timpul trece si leafa merge, inspectorii de la Curtea de conturi se bat linistiti pe burta si pe ... cardurile pe care le intra salariile. Fara discutii sunt  nereguli si prejudicii mai mari de 90.000 de lei in primaria Slobozia dar controalele celor de la curtea de conturi nu acopera toate investitiile.

S-au facut foarte multe achizitii fara respectarea prederilor legale, cu deicatie, in foarte multe primarii, dar cei de la curtea de conturi au preferat sa nu verifice aceste aspecte chiar daca se stia (sau tocmai din cauza aceasta) ca sunt cu iz penal.  

Cu o astfel de activitate si cu Niculae Bădălău la conducere, institutia devine ridicola iar activitatea ei derizorie. 
Ionel Ardeal:
(13 Aprilie 2021, 20:37)
Suntem prosti cu totii sa credem ca sumele “furate” intr-un fel sau altul sunt de doar 20.000 eur... Curtea de Conturi a platit salarii de 50.000 lei in luna in care angajatii au facut un control care a scos la lumina marele furt de 90.000 lei. Mare prosteala!
Dinu M:
(13 Aprilie 2021, 20:26)
Avem un director economic cu activități penale, avem un serviciu juridic analfabet, avem un urbanism șef spăgar fără limite, avem funcționari pe funcții fără să fi dat în viața lor vreun concurs.
Asta-i Slobozia, cetate austeră și lipsită de perspective.
@ Marina:
(13 Aprilie 2021, 14:48)
Într-o astfel de situație, când identifici persoanele cu adevărat vinovate, ce ar trebui să facă un primar responsabil, cinstit și dedicat comunității???
Ar fi corect să-i demită pe cei care au permis o astfel de ilegalitate și care au perpetuat în fraudarea bugetului public?
Cât trebuie să mai așteptăm ca primarul să inițieze măsurile de reformă așteptate?
Costel:
(13 Aprilie 2021, 14:05)
Asta-i maruntis.... Trebuie sa vina o comisie neutra de la UE daca vreti sa descoperiti adevarul... Curtea de conturi Ialomita ? Pai sunt tot ,,EI" !...
co-certățean:
(13 Aprilie 2021, 12:51)
Domdirector e tot ala de plângea la ușa primarului ca vrea telefon nou, deși s-a descoperit ulterior ca primise deja 2 telefoane de ultima generație, pe care și le-a însușit fără drept, netrecându-le in inventar?!
Daniel F:
(13 Aprilie 2021, 12:34)
După ce că nu avem proiecte cu fonduri europene, iar cele realizate de Stoica și Băcanu reprezintă cele mai mari eșecuri ale edililor locali, contribuind major la îndatorarea municipiului, iată că cei care se ocupă de acest segment au fost și plătiți suplimentar și profund ilegal.
În ce țară trăim? În ce municipiu locuim?
Băi, ăștia ori sunt hoți din naștere, ori sunt proști de dau în gropi.
În orice variantă, trebuie dați afară urgent! 
Marina:
(13 Aprilie 2021, 12:17)
Ce fel de Director economic este dl. Trifan, dacă pur și simplu este primul care încalcă legea?
Este permis așa ceva, mai poate fi ținut într-o funcție atât de importantă dacă se gândește doar la modalități de încălcare a legislației fiscale?
Oare chiar se vor recupera sumele încasate ilegal?