Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Cu pași de melc

Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Pază și Servicii Comunitare SRL, firmă aflată în subordinea Consiliului Local Slobozia, intră în reorganizare. Decizia a fost luată în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de luni, 5 aprilie 2021. Contractele cu Primăria Slobozia vor fi prelungite cu două luni, firma căutând soluții pentru păstrarea angajaților.

Primul pas a fost făcut În urmă cu o săptămână, AGA Pază și Servicii Comunitare SRL a decis intrarea în reorganizare a firmei. Decizia a fost adoptată după ce primarul Sloboziei, Dragoș Soare a declarat public că va rezilia o parte dintre contractele încheiate de această firmă cu instituțiile din subordinea Primăriei Slobozia. Primarul Sloboziei a participat la ședința AGA din 5 aprilie 2021. Ulterior ședinței, acesta a declarat: «Există situații punctuale în care e nevoie de pază umană... Dar sunt și instituții care nu au nevoie de acest tip de servicii. I-am cerut domnului director sa identifice soluții de extindere a activității. Nu putem plăti atât de mulți bani doar pentru ca această firmă să existe!». Reamintim că Primăria Slobozia plătește anual 3,2 mili­oane de lei către Pază și Servicii Comunitare SRL pentru asigurarea pazei umane în cele 22 de locații pe care firma le deservește.

Încă 2 luni de grație În pofida ultimatumului dat de către administrația locală, directorul Pază și Servicii Comunitare SRL, Gelu Ivanciu, rămâne optimist: «La acest moment, AGA a decis ca firma să intre în reorganizare. Contractele existente vor fi onorate încă 2 luni... Căutăm soluții pentru a identifica noi contracte! Vom face tot ceea ce depinde de noi pentru a păstra locurile de muncă. Dar, într-un final, decidenții hotărăsc!». O posibilă soluție pentru salvarea firmei o reprezintă organizarea unor echipe de intervenție similare celor folosite de către firmele de pază concurente. Soluția, susțin surse din cadrul firmei, ar putea aduce venituri suplimentare, însă acestea nu vor fi suficiente. Reamintim că firma Pază și Servicii Comunitare SRL are 70 de angajați și a fost înființată în urmă cu 10 ani.

16 Aprilie 2021, 11:55 (1964 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a repartizat 7 locuințe ANL pentru tineri
Cartierul lui Sorel
Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual
Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Comentariile cititorilor:


@Lavinia:
(19 Aprilie 2021, 07:56)
Cam ce inseamna reforma? Sa reduci cheltuielile la maximum taind toate maruntisurile...dar continuand investitii megalomanice, riscante si paguboase? Probabil o reorganizare a firmei de paza care are contracte exclusiv cu autoritatile locale s-ar impune, fara doar si poate! Insa...nu mai veni cu investitii gen casa poporului (chiar daca spui ca sunt finantate de guvern). Unu la mana, pentru ca in Romania intotdeauna costurile vor fi cu 30-50% mai mari decat cele initiale (si asa uriase), iar in al 2-lea rand pentru ca nu le-ai finalizat nici macar pe cele incepute: apa (ne)potabila si parcarea subterana (groapa lui stoica). In alta ordine de idei guvernarea asta - ca si cele anterioare de altfel - nu pare foarte stabila, deci finantarea salii polivalente este posibil sa nu se concretizeze; iar daca vine alt guvern (sa-i spunem ciuma rosie) va opri finantarea unui penelist. Asa se guverneaza in Romania, pe razbunari politice si multa rautate si prostie. Iar bugetul local va avea ca parte de venituri si cele 87 milioane, desi nu le va primi niciodata; si asa inconstientii anteriori de la conducerea primariei ne-au saracit, indatorat excesiv si ne-au mai si uratit orasul. Piata Revolutiei este o mare mizerie. Poate ca ar fi timpul sa facem o alta "revolutie" - pasnica - in care sa cerem noului primar sa rezolve apa, groapa, infrastructura si cartierele uitate de lume. Restul sunt maruntisuri.
Lavinia:
(18 Aprilie 2021, 20:46)
L-am votat, l-am crezut, l-am plăcut. Dar surpriză, au trecut atâtea luni și încă Dragoș Soare dansează lambada cu declarațiile, dar nu se înhamă la treabă.
Așteptăm reforme în administrația publică locală, chiar dure dacă este în interesul cetățeanului.
Dar sunt slabe speranțe.
Nuti spaima Constitutii:
(18 Aprilie 2021, 19:09)
Hmmmm .... parca vad cum citesc peste nici 2 ani cum o firma privata (ca deh ... statul este cel mai prost administrator) inhata pentru suma de 6,4 miloane de lei contractul de paza. Si o sa asigure activitatea de paza cu fix 35 de angajati ca doar privatul este manager bun. Si ca din intamplare patronul firmei o sa fie din PNL :)). Cu alte cuvinte o sa vedem din nou o afacere gen ENEL, ENGIE, PETROM etc. dar la scara mai micuta. Pe noi  statul ne a lasat de izbeliste la dispozitia privatilor iar privatii aia mari ne au umplut de atata bine golindu-ne buzunarele. Si nici cu privatii aia mai medii gen service-auto, constructii, transport, farmacii etc. (nu dau nume ca nu se publica comentariul) nu e de gluma. Dar e mult mai usor sa injuri Primaria sau alte institutii si sa te faci ca uiti ca tu nu ai platit uriasa suma de aprox. 200 lei/an pe apartament de 5-6 ani. Si pentru ca din pacate ultimii primari au lasat orasul dator pe niste ani (nu pe tine ca tu oricum n ai platit nici pana acum) te bati cu caramida in piept si vrei sa desfiintam toate institutiile si sa privatizam totul (justitie,sanatate, invatamant, politie,armata si ... de ce nu ?! chiar si religia). Mai baieti si fete ... cand aruncati cu noroi in stat nu uitati ca staul suntem noi toti.
@ Un nene:
(18 Aprilie 2021, 10:39)
Poate nu neapărat desființată în totalitate, dar o reducere cu cel puțin 50% ar produce economii substanțiale în bugetul public local. Mai ale că oamenii sunt complet ineficienți și mai mult generează probleme.
Dar primarul nu va avea curajul de a acționa asupra Poliției Locale.
Vivat Gelu:
(18 Aprilie 2021, 08:53)
Se știe că statul este cel mai prost administrator, așa că decizia primarului este corectă și oportună. Avem un buget subdimensionat, extrem de precar, suntem îndatorați peste măsură ca municipalitate și nu putem să mai menținem 70 de paznici la obiective care nu impun acest lucru. 
Iar inepția directorului Ivanciu este definitorie pentru respectiva persoană. A spune că faci profit, dar tu nu ai contracte decât cu autoritatea statului, este din categoria ''noaptea mintii''
Un nene:
(17 Aprilie 2021, 22:33)
Politia locala ar trebui desființată, pentru ca mulți din operativ și numai nu_si au rostul, nu cunosc legislația pe care ar trebui s_o aplice,nu cunosc codul codul contravențional și în ce cazuri ar trebui sa se aplice. Unii dacă sunt chemați la intervenție, intii anunță și apoi spune:"nu este nimic"sau altceva, etc.
@Ifrim:
(17 Aprilie 2021, 13:48)
Urbanism, Juridic și Poliția Locală - reorganizare urgentă în spiritul eficienței și respectului față de banul public.
Ifrim:
(17 Aprilie 2021, 09:00)
Bravo Dragoș, dar ai trebuie să începi și reorganizarea și eficientizarea Primăriei Slobozia.
cetatean:
(16 Aprilie 2021, 15:56)
Politia locala trebuie reorganizata din temelii ,DADEPEUL deasemenea si asa mai departe .
Daniela I:
(16 Aprilie 2021, 14:13)
În sfârșit, primarul Dragoș Soare s-a trezit din lunga letargie și a început să zgândăre cuibarul de viespi creat de PSD. 
Este un lucru pozitiv, dar mult prea anemic. L-am votat pentru a acționa și în administrația publică locală așa cum acționează un manager din zona privată pentru rentabilizează afacerea și elimină pierderile.
Hai că poate reușim să accelerăm puțin reformele și în Slobozia!
TUMOAREA - PSD:
(16 Aprilie 2021, 12:47)
Avem :
-Servicii(SRI,STS,SIE,..........)
-Politia Română( cu toate structurile din subordinea M.A.I.)
-Poliție locală
-Garzi....n+1 (de medie,financiară,protectia consumatorului ,etica....)
-N ...structuri care ne controlează și amendeaza (ISCIR,ARR,ANAF,AFER,CERONAV.....SUTE)
Cred ca suntem din ADN infractori daca statul a înfiintat atâtea organisme să ne țină în frâu.