Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Consilierii locali din Țăndărei vor vota în cadrul ședinței viitoare, programată a se desfășura pe data de 20 aprilie 2021, proiectul de buget pe anul în curs. Potrivit declarațiilor edilului Cristian Roman, valoarea bugetului este similară cu cea de anul trecut. Fondurile vor fi utilizate pentru realizarea proiectelor de investiții care cuprind dezvoltarea infrastructurii sau a serviciilor medicale oferite de Spitalul Orășenesc Țăndărei.

Planurile administrației locale din Țăndărei
În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei, care se va desfășura marți, 20 aprilie 2021, va fi supus la vot proiectul de buget. Reprezentanții admi­nistrației locale speră ca proiectul să treacă și să nu existe divergențe pe această temă în cadrul ședinței. «Eu cred că nu vor fi probleme... Dacă domnii consilieri vor binele comunității, cu siguranță vor adopta acest proiect. Este un buget care ne ajută să realizăm investițiile mari pe care ni le-am propus și ni le asumăm!» a declarat Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei. Datele arată ca bugetul orașului Țăndărei este de 36,7 milioane de lei, similar cu cel de anul trecut. Cele mai importante investiții pe care administrația locală le va demara cu acești bani vizează infrastructura rutieră și asigurarea confinanțării pentru proiectul de reabilitare a Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Țăndărei. «Avem 35 de străzi pe care trebuie să le reabilităm... De asemenea, trebuie să asigurăm cofinanțarea pentru proiectul Ambulatoriului spitalului. De asemenea, vom amenaja parcul central și o zonă de spațiu verde din fața Primăriei. Tot aici vor exista și locuri de parcare. Ne-am propus să realizăm multe proiecte anul acesta!» a mai precizat Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Dezbateri on-line cu cetățenii Administrația locală din Țăndărei a găsit o soluție simplă pentru a discuta cu cetățenii. Astfel, clasicele dezbateri publice, desfășurate în sala de ședințe a Con­siliului Local Țăndărei, s-au mutat acum pe rețelele de socializare. Edilul orașului, Cristian Roman, organizează întâlniri virtuale cu cetățenii, în cadrul cărora află părerea acestora despre felul în care și-ar dori să arate localitatea. «Este o inițiativă pe care am luat-o în primul rând din cauza pandemiei COVID-19. Feedback-ul este unul pozitiv, iar interacțiunea cu cetățenii este foarte rapidă... În me­sajele pe care mi le-au transmis până acum oamenii vor ca administrația locală să facă mai mult din punct de vedere al infrastructurii și al mediului înconjurător. Vom ține cont de toate sugestiile și, în funcție de fondurile disponibile, vom realiza toate aceste soli­citări!» a precizat Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

17 Aprilie 2021, 09:40 (1114 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
12 voturi pentru Traian Mitrea: Țăndărei are viceprimar PNL!
Start investițional nou la Țăndărei
Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

Comentariile cititorilor:


Qwert:
(23 Aprilie 2021, 15:38)
@Grorgică, stai prost cu gramatica si se presupune că ai facut facultate de istorie. Doar gura de tine, mergi pe idea ca lumea e proasta si doar tu esti destept. Te vad astfel: avid dupa bani, tupeu de nesimtit si trădător.
tandarean:
(21 Aprilie 2021, 20:17)
nu fac afirmatii tendentioase ci evoc o experienta neplacuta si  de nedorit pentrui oricine, traita de roman dar, totodata,  si de intreg orasul tandarei.
daca roman a invatat ceva din ea, e de bine, daca nu, nu.
gica contra:
(20 Aprilie 2021, 07:33)
George tu esti din alt secol
George:
(20 Aprilie 2021, 06:42)
Comentariul domnului tandarean este tedentios! In ultimii 2 3 ani s au realizat multe lucruri utile pentru locuitorii orasului. Voi enumera cateva, finalizarea canalizarii pe cele mai indepartate strazi , asfaltarea strazilor, finalizarea lucrarilor din parc etc Numai cine nu vrea sa vada , nu vede!!!
tandarean:
(19 Aprilie 2021, 09:52)
si acum, roman va putea, in sfarsit, relua asfaltarile si reparatiile la drumuri, pe care i le-a intrerupt parchetul acum vreo 6-7 ani.
Xcx:
(19 Aprilie 2021, 07:56)
Banii de investit buzunarul primarului.
Pentru Independent:
(17 Aprilie 2021, 20:31)
Dacă vă păstrați echidistanta editoriala vă așteptăm în Țăndărei pentru un articol bazat pe realitatea din teren.Ca sugestii puteți verifica cum s-au distrus efectiv străzi reabilitate de curând ( străzile Agricultorilor , Nufarului , Muncii ) , calitatea lucrărilor de reabilitare a străzilor Spitalului , Gării, Ionel Perlea ( aceasta deja are o surpare în carosabil ) , curățenia care lasă de dorit în special pe străzile unde există magazine de cartier , de câinii vagabonzii care umblă în turme ( haita este o unitate de măsură devenită mică ) !