Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița scoate la concurs postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consiliul Județean Ialomița scoate la concurs postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

bonus: Mihai Geantă, pregătit pentru a 13-a testare

Administrația județeană organizează un nou concurs pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În prezent, condu­cerea instituției este asigurată interimar de Liviu Patrichi, după ce Mariana Iancu, fostul manager al instituției, a fost înlocuită. Concursul nu implică o testare propriu-zisă, ci doar un proiect de management. Unita­tea medicală și angajații săi au nevoie de un management echilibrat care să le asi­gure dezvoltarea. Ultimii 4 manageri ai instituției au implicat Spitalul Slobozia în numeroase scandaluri publice, iscate în special din cauza cheltuirii nejustificate a banilor publici.

«Categoric mă voi înscrie la concurs!» Potrivit anunțului făcut de Consiliul Județean Ialomița, înscrierile la concursul organizat pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia se desfășoară în perioada 04-10 mai 2021, iar pe 28 mai 2021 se vor afișa rezultatele finale. În toată această perioadă de timp, candidaților înscriși li se vor analiza dosarele și, de asemenea, aceștia vor prezenta în fața unei comisii proiectul de management. Concursul nu implică susținerea unei testări, ci doar prezentarea proiectului de management. Cei care doresc să se înscrie la acest concurs și întrunesc toate condițiile necesare de participare pot participa la o discuție cu reprezentanții unității medicale, organizată în data de 20 aprilie 2021. În cadrul acestei întâlniri candidații pot obține informații despre activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, astfel încât aceștia să-și poată întocmi un proiect de management corespunzător și aplicat pe nevoile unității medicale. Dacă la alte concursuri organizate la spital funcția era dorită de mai mulți candidați, până în prezent doar Liviu Patrichi, managerul interimar al Spitalului Slobozia și-a manifestat interesul de a participa la acest concurs. «Cu siguranță voi participa! Sunt foarte multe provocări pe care această funcție le implică, însă le urez tuturor celor care vor dori să participe multă baftă, iar câștigătorul să-și aducă aportul astfel încât să susțină și să dezvolte Spitalul Județean de Urgență Slobozia...» a declarat Liviu Patrichi.

Istoria unui management deficitar Din punct de vedere managerial, Spitalul Județean de Urgență Slobozia are nevoie de echilibru și de responsabilitate în ceea ce privește resursele umane și cele financiare. Ultimii 4 manageri ai instituției au iscat numeroase scandaluri publice legate fie de cheltuirea nejustificată a fondurilor, fie de atitudinea ne­corespunzătoare pe care au avut-o față de subor­do­nați. De notorietate au fost licitațiile trucate și plățile ilegale realizate în timpul mandatului fostului mana­ger Vasile Olaru. De asemenea, în mandatul Marianei Iancu, mai mulți angajați ai Spitalului Slobozia au trimis către Ministerul Sănătății și Direcția de Sănătate Publică Ialomița memorii prin care reclamau atitudinea necorespunzătoare a acesteia. La toate acestea se adaugă și achiziția aparatului Computer Tomograf, fabricat în China, realizată de Violeta Șapira, la scurt timp după ce a fost numită manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Mihai Geantă, pregătit pentru a 13-a testare
Nu doar la Spitalul Județean de Urgență Slobozia se organizează concurs pentru funcția de conducere, ci și la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat un anunț în Monitorul Oficial potrivit căruia caută manageri pentru mai multe Case Județene din țară, printre care se numără și cea din județul Ialomița. Mihai Geantă, șeful interimar al instituției, susțin că nu se teme să dea testarea pe care Casa Națională de Asigurări de Sănătate o va organiza la începutul lunii mai 2021. «Am susținut până acum 12 concursuri, în 19 ani de activitate... Eu cred că știu foarte bine legislația, nu mă sperii de acest examen. Consider că am experiența necesară pentru a-l susține. Nu m-am decis încă ce voi face, mai am timp de gândire, pentru că perioada de înscrieri încă nu s-a terminat...» a declarat Mihai Geantă. Reamintim că, în anul 2016, în urma unei testări similare, Mihai Geantă a reușit să obțină doar 16,75 puncte din totalul de 70.

19 Aprilie 2021, 07:55 (3841 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Juristul Vasile Zamfir cere anularea concursului de manager organizat la Spitalul Slobozia
Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Spitalul din Slobozia își caută manager

Comentariile cititorilor:


Crimeia:
(20 Aprilie 2021, 21:16)
Dacă'i adevărat,ce spune,cadru medical!nu mă surprinde cu nimic.Nu ne mai vindecăm,in veci ..de amatori de 2 lei,numiți în funcții publice.
Vali:
(20 Aprilie 2021, 20:54)
Sarsaila faci parte din cei ce dau șpagă sa prindă un post călduț.Modernizarea a fost de fapt o curățenie generala care era obligatorie pt un spital. Voi sunteți aia care nu ați dat o vopsea im 30 de ani pe un perete din spital. Nu va convenea ca trebuia sa va faceți treaba pt care sunteți plătiți.
Cadru medical:
(20 Aprilie 2021, 18:31)
Din primele zile de cand a fost numit manager si-a aranjat si mutat in posturi bune toate pilele. Fara concurs, fara nicio testare, nimic....Doar sa fie bine platite, sau sa munceasca mai putin...Il verifica cineva??!!Nimeni! In spital nu prea il gasesti, e tot timpul plecat...Vai de pacienti!
@ Razvan:
(20 Aprilie 2021, 16:08)
În orice caz nul intrece pe actualul director de la Amidon, ăsta chiar nu are limite, e hoțul hoților. Fură de rupe, te întorci întro parte, tea furat.
Nu mai are nicio limită, parcă a inebunit. Sa înconjurat cu toți fraerii carei semnează toate contractele și fură frate nu glumă.
Păsta nul mai prinde poliția
@Sarsaila:
(20 Aprilie 2021, 12:23)
Nu poti sa ne pupi in ... pe noi toti??E debandada de cand a plecat fosta managera.Ciubucurile au revenit la greu, asistentele urla la pacienti cat de tare pot, o indiferenta totala fata de pacienti...
Razvan:
(20 Aprilie 2021, 11:22)
Concurs pe bază de dosar, sincer cine mai crede povestea asta. Este pur și simplu un personaj aruncat în față de un tânăr politician local, care s-a umplut de ''succes'' la alegerile pentru Parlament.
Metoda PSD dce a-și promova săgețile prin tot felul de posturi publice, bine plătite.
Dacă era cu adevarat atât de capabil, era în continuare manager la vreao firmă străină, doar că multinaționalele pe unde a lucrsat l-au cam dat afară în suturi. 
Moca:
(20 Aprilie 2021, 08:43)
Poate că trebui să ne uităm putin in spate, ce firme a falimentat sau pus pe butuci (...) și pe urmă să ne gândim dacă merită postul de manager. Cand esti dat afară de doi angajatori, amindoi straini cred ca ai niste probleme cu pregătirea sau cu seriozitatea.
Verificati activitatea marelul manager.
George :
(19 Aprilie 2021, 18:08)
Corect Vali.
Septimiu:
(19 Aprilie 2021, 18:04)
Actualul manager nu are deaface in viata lui cu medicina. Asta este o aberatie sa ramana manager. Cum ar fi sa pui un doctor sa conduca un siloz. Puneti mai politicienii .... un manager care are ani buni in spate in domeniu si stie cu ce se mananca. Treziti va dracu odata si puneti in functii oameni pe fiecare domeniu in parte din bransa lor.
Patrick:
(19 Aprilie 2021, 17:59)
Hai sa punem pariu ca o sa castige L.P. ! Cine se inscrie?
Shapirutza:
(19 Aprilie 2021, 15:35)
Nu trebuie uitat ca shapira cea cu zambetul mereu pe bot si-a dat in judecata vreo 120 de salariati, din care cel putin jumatate erau somati sa dea bani munciti inapoi.
Apporte:
(19 Aprilie 2021, 11:55)
"Locuțiunea verbală a-și aduce aportul este una pleonastică. Cuvântul aport este de origine franceză (apporter) care în limba română înseamnă a aduce"

Ne-am bucura daca domnul interimar - viitor manager ar folosi corect limba romana; speram sa-si aduca contributia, nu aportul.
Ironic: fostul manager - doamna provenita de la salubritate - nu stia sa vorbeasca decent, civilizat, iar actualul...isi va aduce...adusul. Recomandare: "coboara jos, sau urca sus, intoarce-te inapoi" la scoala si ia un DEX! Am inteles ca lumineaza mai tare decat carnetul de partid.
Sarsaila:
(19 Aprilie 2021, 10:22)
Vali:de când ai rămas fără M'ta în spital nu mai ai pe cine pupa în c.r! Dacă nu a cheltuit banii aiurea atunci cum mama dracu îți poți explica ca a renovat o policlinica și 6-7 birouri în deplinătatea facultăților mintale știind ca va urma sa fie demolat tot conform proiectului de management prezentat de dansa la angajare! Asa ca dacă ai rămas fără c.r de pupat te invit sa îl pupi pe al meu dacă nu ai ce!
Victoria:
(19 Aprilie 2021, 10:21)
Ha,ha! Concurs ziceți? Păi de ce prelungiți starea de alertă, nu ca să aranjați concursuri. Ați găsit briliantul managerial al sănătătii ialomițene. Nu prea aveți ce zice despre activitatea Marienei Iancu și vă legați de rapoartele unor salariați care au vrut să facă servici cum se face acum. Adică debandadă, focare de covid, dacă se poate, ascunse, mizerie, bacterii. Vă trebuie liniște să furați nederanjați. Cel puțin lăsați gargara și nu ne mai luați de proști.
Gigel:
(19 Aprilie 2021, 10:02)
Eu in locul dlui Patrichi as tacea. M-as inscrie pe sestache la interviul organizat special pentru mine si gata. Chestia asta nu se poate numi concurs, atat timp cat nu se verifica niste cunostinte sau capacitati. E doar un dosar, facut de altii, din care va citi cateva cuvinte si va raspunde unor intrebari pe care le stie dinainte. Este o numire politica cu dedicatie si atata tot. Pe banii nostri, evident, ca doar nu va organiza cineva vreodata un concurs sctis pe bune. De ce ne ferim sa o spunem?