Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia sprijină administrația Soare

Semne de pace administrativă

Consiliul Local Slobozia sprijină administrația Soare

Joi, 22 aprilie a.c., Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în cadrul unei ședinte ordinare pentru a vota bugetul orașului pentru anul în curs. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de proiecte de investiții blocate timp de mai mulți ani la Slobozia. Deblocarea acestor proiecte reflectă decizia consilierilor PSD de a sprijini administrația Soare. Este prima dată în ultimii 3 ani când primarul Sloboziei beneficiază de suportul majorității consilierilor în funcție.

Consens politic în Consiliul Local Slobozia Administrația Soare are un buget operațional. Săptămâna precedentă, plenul Consiliului Local Slobozia a aprobat cu unanimitate de voturi bugetul orașului pentru anul în curs. Totodată, au fost aprobate primele proiecte de hotărâre care vizează investiții punctuale la nivelul cartierelor orașului Slobozia. Astfel, pe ordinea de zi au figurat proiecte de hotărâre privind notele conceptuale pentru extinderea canalizării în Cartierul Bora, devierea conductei de refulare la stația de pompare ape Cărămidari, amenajarea unor spații recreative în cartierele mărginașe ale orașului sau extinderea rețelei de canalizare la Slobozia Nouă... De asemenea, pe ordinea de zi au figurat și două proiecte ambițioase, respectiv notele conceptuale pentru demararea investițiilor la Centura de Nord a orașului și modernizarea drumului DC53 Slobozia-Amara-Slobozia Nouă. Proiectele au fost aprobate cu largul concurs al consilierilor PSD și reprezintă «rodul» negocierilor purtate între liderii PNL și PSD.

Să nu spunem hop până nu sărim Aprobarea bugetului pentru anul în curs și deblocarea unor investiții absolut necesare la nivelul municipiului Slobozia nu reprezintă decât primul pas către normalitate. Administrația Soare moștenește o situație financiară precară, iar bugetul de 133,8 milioane de lei aprobat în ședința precedentă nu permite decât investiții punctuale. Această stare de fapt se reflectă în valoarea modestă a investițiilor care urmează a fi realizate în acest an. Astfel, Sala de Sport de la Școala nr. 3 Slobozia primește 720000 de lei pentru finalizarea lucrărilor, pentru extinderea rețelei de utilități și a drumurilor din Cartierul Gării Noi au fost repartizați 300000 de lei, pentru sistemele de canalizare din Slobozia Nouă și Bora doar 380000 de lei, pentru extinderea și reabilitarea străzilor din Slobozia 1866000 lei... La aceste investiții s-ar putea adăuga fondurile euro­pene aferente celor 11 proiecte aflate în derulare. Previziunile administrative sunt însă rezervate, iar anul bugetar 2021 rămâne unul de «austeritate» pentru Slobozia.

Toalete ecologice la Slobozia Una dintre investițiile bugetare care atrage atenția în bugetul Sloboziei pentru anul 2021 sunt toaletele ecologice. Conform declarațiilor oficialilor municipali, în această vară în Slobozia vor fi amplasate 3 toaletele ecologice moderne, dotate cu «sistem de autocurățare». Acestea vor fi mobile, vor dubla toaletele publice existente și vor fi amplasate în cele mai circulate zone ale orașului. Bugetul pentru această investiție este de 300000 de lei.

Se repartizează locuințele ANL pentru medici Consiliul Local Slobozia a aprobat «criteriile pentru stabilirea ordinii de prioritatea la repartizarea locuințelor ANL pentru tinerii specia­liști din Sănătate». În intervenția sa pe această temă, primarul Dragoș Soare a susținut că «res­pectivele criterii au fost stabilite în cola­borare cu managementul Spitalului Județean Slobozia...». Reamintim că lucrările de exe­cuție pentru cele 12 apartamente destinate medicilor din Slobozia au fost inițiate în 2017 și ar fi trebuit finalizate în anul următor. Conform informa­țiilor oficiale, locuințele vor fi repartizate medicilor în următoarele 2 luni. De asemenea, în cadrul aceleiași ședinte a fost aprobată o listă de repartiție a 9 apartamente ANL pentru tinerii aflați pe lista de așteptare a Primăriei Slobozia.

Soare atacă Prefectura Ialomița
Prezent la sedința Consiliului Local Slobozia de joi, 22 aprilie 2021, primarul Dragoș Soare a avut doar câteva intervenții punctuale. Într-una dintre acestea, edilul a criticat adresa Prefecturii Ialomița prin care această instituție somează administrațiile locale să adopte măsuri împotriva câinilor maidanezi. «Această adresă nu a avut rolul de a rezolva problema câinilor, are rolul de a arăta cum își încordează unii mușchii... Adresa este belicoasă și extrem de agresivă, făcându-ne pe toți superficiali și ignoranți. (...) Nu arată decât superficialitatea celui care a ge­nerat acest document!» a declarat public primarul Dragoș Soare. Reamintim că prefectul Mihai Tănăsescu a impus în urmă cu două săptămâni, printr-o adresă oficială, înființarea unor servicii destinate gestionării situației câinilor fără stăpân la nivelul tuturor administrațiilor locale. Termenul limită avansat de către prefectul județului Ialomița este de 45 de zile.

27 Aprilie 2021, 18:20 (2986 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora
Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia
Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia
Consiliul Județean Ialomița a împărțit resursele bugetare
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Comentariile cititorilor:


IONESCU:
(5 Mai 2021, 13:04)
ADRIANEEE... stai prost cu nervii!!!!???? Eu am 2 locuri de parcare din 2013, asta pentru ca exista niste reglementari legale aprobate DE CONSILIUL LOCAL, printr-un regulament "În cazul în care numărul locurilor de parcare din parcarea de reședință este mai mare decât numărul solicitanților eligibili, locurile de parcare excedentare vor fi atribuite locatarilor/proprietarilor de la asociațiile de proprietari învecinate, după care se va proceda la atribuirea acestora către locatarii/proprietarii ce dețin al doilea autoturism."... TOTUL E SA VREI, SA SOLICICI SI SA PLATESTI, CU PLATA E MAI GRAV....
   IN 2013 M-AM MUTAT LA DOMICILIUL ACTUAL SI AM TOT FOST PLIMBAT PE LANGA TOATE BLOCURILE DIN VECINATATE PENTRU CA FIECARE ERA IMPAMANTENIT PE DOMENIUL PUIBLIC...... SI ORICE LOC IL AVEA "PROPRIETATE DE LA STEFAN CEL MARE"
   VOI CARE V-ATI NASCUT PE DOMENIUL PUBLIC SAU L-ATI MOSTENIT, ASTA IN CAPUL VOSTRU, SI CARE NU VRETI SA ACHITATI 120 LEI /AN PENTRU UN LOC DE PARCARE, MAI BINE VA INFORMATI IN CEEA CE PRIVESTE PREVEDERILE LEGALE SI APOI "LATRATI PRIN GARD" CA SE FACE SI SE DREGE.... PROPRIETATEA PUBLICA ESTE A TUTUROR
Eu inca odata:
(30 Aprilie 2021, 08:59)
Locuri de munca, nu mai stricati si ce mai e , ca ramaneti singuri in oras 
Eugenia:
(29 Aprilie 2021, 16:01)
Apă tot de cumpărat??? Când vom putea folosi apa pt gătit, băut chiar? Că nu toată lumea își permite să cumpere constant apă pt gătit mai ales?
Adrian:
(29 Aprilie 2021, 15:28)
Nenea Soare, dom primar... vezi că doamna de la Patrimoniu, se joacă cu nervii noștri. A început să dea pe pile al doilea loc de parcare ptr un apartament. Al doilea loc de parcare se atribuie pe spatiile altor blocuri. Poate, vezi ce faci cu mașinile de la firmele private, ptr că tot între blocuri le parchează. Unii vin și cu câte 3..4 mașini acasă, că de să vedem și noi, că ei alu.
Alina:
(28 Aprilie 2021, 22:55)
Sunt sus preturile la apartamente, dar urmeaza sa scada. Deja sunt aprobate constructii de blocuri in zona Cartierului Gara Slobozia Noua, iar alte 2 blocuri premium in cartierul Pepiniera. De ce sa dai 60k la elegant cand poti sa dai 80,000 langa Vista. In plus Primaria investeste mult in cartierul din spate la Poligon, langa Hermes, sunt locuri date pentri tineri la preturi mici. Cu 10.000 eur iei iei 500 mp si cu 50k faci casa, iesi la pret de apartament. E si zona de agrement, se pot organiza zilele orasului, balciuri si alte evenimente frumoase in aer liber. Sa ramana olx-ul plin de blocuri comuniste !!
Eu:
(28 Aprilie 2021, 21:55)
Locuri de munca, apa potabila, anl-uri pentru tinerii muncitori, sosele, parcari etc. Lăsați palavrageala ca mai trec inca 4 ani degeaba si rămâneți doar cu batranii
Eu:
(28 Aprilie 2021, 17:33)
Nu mai sta ma nimeni in oras, o sa ramaneti doar cu pensionarii daca nu creati locuri de munca. Nu va munci nimeni la patron pe 2 lei, s-au dus vremurile sunt 100 la poarta daca nu iti convine
@Robert:
(28 Aprilie 2021, 15:41)
Legile comertului spun ca pretul este determinat de cerere si oferta. Da, este scump, este foarte scump, dar cererea este mare. Sunt mai multe motive pentru care unii oameni prefera sa stea intr-o zona centrala la bloc: nu depinzi de masina (poate nu ai permis!), varsta (poate nu mai poti merge mult), persoanele de care depinzi (poate ai copii care merg la scoala), sau poate s-au saturat de mucegai in blocul de placi in care au stat 30 de ani. Iar legat de constructia unei case: nu este pentru toata lumea... e greu, presupune incertitudine legata de costuri si necesita multi nervi si multe drumuri. Eu as expropria zona de case Stefan cel Mare si as face (prin intermediul unui dezvoltator imobiliar) blocuri. Aceasta a fost si directia trasata de arhitectii anilor '80. Desigur, e cu dus si intors, iti pui oamenii in cap... Dar nevoie de blocuri noi exista.
Robert:
(28 Aprilie 2021, 14:53)
Preturile la apartamente sunt pt ca proprietarii au impresia ca daca stai intr-o zona mai buna trebuie sa platesti la pret de casa. A ajuns un apartament cu 3 camere 75000 la etajul 4 si mai trebuie sa bagi 20000 in el sa-l faci de la 0. Tre sa fi nebun. Luati-va teren langa slobozia si cu banii aia va faceti casa de goarte ok
Constantin:
(28 Aprilie 2021, 14:00)
Maturitate politica din parte P.S.D.
Maria:
(28 Aprilie 2021, 12:16)
Și totuși...apa !
e-provincia.com :
(28 Aprilie 2021, 12:13)
Venituri nerealiste...
Slobo:
(28 Aprilie 2021, 10:25)
Apa.
Ion:
(28 Aprilie 2021, 08:53)
Si locuinte ANL pentru tineri cand mai construiti in urmatorul mandat??? Au ajuns preturile apartamentelor din Slobozia mai scumpe decât in Bucuresti sau Constanța! De aceea pleaca lumea din acest oras , pentru ca prefera sa isi cumpere acelasi apartament la acelasi pret intr-un oras mult mai dezvoltat cu mai multe oportunități!