Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Iulian Teodosiu merge la Olimpiadă!

Scrimă

Iulian Teodosiu merge la Olimpiadă!

Sportul românesc este tot mai sărac în performanțe dar, uneori, avem parte și de bucurii. Un astfel de moment s-a petrecut, la finele săptămânii precedente, la Madrid. Acolo s-a derulat ultimul turneu de calificare la Jocurile Olimpice 2021. Printre scrimerii care au obținut biletul pentru Tokyo se numără și sabrerul român Iulian Teodosiu. Fostul sportiv al CSS Slobozia, legitimat în prezent la Dinamo, a avut, în capitala Spaniei o evoluție foarte bună. Teodosiu l-a învins în semifinale pe turcul Enver Yildirim cu 15-3, iar în actul final a trecut cu 15-11 de ucraineanul Andreiy Yagodka. Iulian Teodosiu, 26 de ani, a fost descoperit și format la CSS Slobozia de profesorii Marius Pușcașu și Marin Cruțu și, de mai bine de 8 ani, este o prezență constantă în Lotul Național masculin de sabie al României, fiind primul scrimer din Slobozia care se califică la Jocurile Olimpice. «A fost o competiție cu un nivel de dificultate ridicat, în care, pentru calificarea la Olimpiadă, doar locul 1 conta. Pentru a merge la Tokyo trebuia, așadar, să câștig turneul și, recunosc, am avut emoții fantastice în săptămâna premergătoare competiției. Au fost emoții și în timpul turneului, am avut un meci greu în finală, dar, acum, după ce am reușit calificarea sunt extrem de bucuros! Vreau să împart această bucurie cu toți cei care mi-au urmărit evoluția și au crezut în mine, un loc aparte avându-l, bineînțeles, oamenii din Slobozia. Cum spunea și antrenorul meu, Rareș Dumitrescu, o parte din obiectiv a fost atinsă. Desigur, o medalie olimpică ar fi ceva extraordinar, dar încă nu mă gândesc acolo. Să ajung la Olimpiadă este visul oricărui sportiv, iar eu voi munci din greu în următoarea perioadă pentru a avea o evoluție cât mai bună la Tokyo!» a declarat, pentru ziarul nostru, Iulian Teodosiu. La Tokyo e posibil orice, iar istoria recentă ne arată că sabia românească a pă­truns mai mereu pe podiumul olimpic. Până la turnirul japonez, ne putem bucura din plin că unul de-al nostru va fi acolo!

27 Aprilie 2021, 13:05 (1582 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Iulian Teodosiu s-a oprit în Optimi
De 3 ori bronz pentru Slobozia
Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas
Vicecampioana Europei, made in Slobozia

Comentariile cititorilor:


cititor:
(6 Mai 2021, 13:21)
Felicitări,mult succes pe viitor.
Marian:
(2 Mai 2021, 12:32)
Felicitări... SUCCES!
eu:
(30 Aprilie 2021, 12:59)
felicitari! sa te intorci de acolo cu o medalie, indiferent de culoare. meriti ptr.cate eforturi faci! bravo!
Loredana:
(28 Aprilie 2021, 21:28)
Minunat! Felicitări și succes!