Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un ialomițean solicită despăgubiri de 50 milioane de euro din cauza unei gropi din asfalt

CNAIR, acționată în instanță

Un ialomițean solicită despăgubiri de 50 milioane de euro din cauza unei gropi din asfalt

Un ialomițean de 40 de ani din comuna Făcăeni cere Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) despăgubiri de 50 milioane de euro. Victimă a unui accident de circulație, bărbatul susține că evenimentul nu s-ar fi produs dacă starea drumului pe care circula era una bună. Angajat într-o depășire, bărba­tul a intrat cu mașina într-o groapă, iar apoi s-a răsturnat. Tragedia s-a petrecut în urmă cu un an pe DN3B Fetești-Chirana. Un proces a fost deschis pe rolul Judecătoriei Fetești.

Drumurile publice, tratate cu indiferență
Starea proastă a drumurilor este o rea­litate pe care autoritățile o cunosc foarte bine. Polițiștii recunosc la rândul lor faptul că multe accidente se petrec din cauza condițiilor nesatisfăcătoare ale carosa­bilului. Cu toate acestea, auto­ritățile care administrează drumurile pe care circulăm cu mașinile fac prea puține demersuri pentru a le repara. În urmă cu un an, ialomițeanul Marian Ionuț C. (40 de ani), din comuna Făcăeni, a fost la un pas de a-și pierde viața în urma unui accident rutier, provocat din cauza stării precare a drumului pe care circula. «Am intrat în depășirea unui autoturism Skoda care circula în aceeași direcție de mers cu mine, ocazie cu care Skoda a încercat să evite gropile din asfalt. Eu, aflat în depășire, am evitat un impact și în mod brusc am intrat într-o groapă aflată în carosabil, care era nesemnalizată, și am pierdut controlul volanului. Ulterior, m-am răsturnat. Evitarea gropii era imposibilă, întreg carosabilul fiind afectat în acel loc, neputându-se observa de la distanță sau să am posibilități de evitare...» susține bărbatul. Accidentul rutier s-a petrecut în urmă cu un an, pe DN3B, care leagă Feteștiul de Chirana. Marian Ionuț C. venea de la Fetești și încerca să ajungă acasă, la Făcăeni. Omul susține că, la momentul accidentului, șoseaua se afla într-o stare avansată de degradare. «Dru­mul era la acel moment neîntreținut, ne­corespunzător unui trafic și unei circulații rutiere în condiții de siguranță rutieră, prezentând gropi, fisuri în asfalt, deni­velări care nu erau semnalizate în niciun fel... Administratorul drumului nu luase măsuri necesare pentru repararea caro­sabilului și preîntâmpinarea apariției unor evenimente grave!» mai spune bărbatul.

Tragedia care i-a schimbat viața
La un an de la accident, viața lui Marian Ionuț C. s-a schimbat complet. Acesta a suferit mai multe intervenții chirurgicale, iar acum este dependent de medici. Merge periodic la tratamente de recuperare fizică și este nevoit să trăiască având implantate în cap două tije de metal. «Eu nu mai sunt cel care eram înainte de accident... Viața mea nu mai e la fel. Mă simt ca un robot! Vă dați seama, am două bucăți de metal înfipte în cap, cu ajutorul cărora pot să trăiesc. Merg la terapie și recuperare fizică, trebuie să ajung tocmai la Constanța. Din cauza accidentului nu mai pot să lucrez așa cum o făceam înainte și am copii mici de crescut. Este greu de descris în cuvinte prin ce trec eu acum!» spune bărbatul cu ochii în lacrimi. Șoseaua pe care era la un pas să-și piardă viața din cauza întreținerii deficitare se află în administrarea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Victimă a accidentului de circulație din cauza gropilor din asfalt, Marian Ionuț C. a deschis un proces împotriva CNAIR, solicitând instituției plata unor despăgubiri morale. Cauza a fost înregistrată pe rolul Judecătoriei Fetești și, potrivit cererii de chemare în judecată, Marian Ionuț C. solicită instanței să oblige CNAIR la plata unor despăgubiri în valoare de 50 milioane de euro. «Scopul acestui proces este de a le arăta și altora care au trecut prin aceleași experiențe faptul că se poate... Mi-aș dori ca autoritățile să nu mai fie atât de indiferente în privința stării drumurilor și să inves­tească bani în întreținerea lor. Ceea ce mi s-a întâmplat mie, i se poate întâmpla oricui!» a mai spus bărbatul. Aceasta este prima acțiune de acest fel înregistrată pe rolul unei instanțe din Ialomița. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere are în administrare pe raza jude­țului nostru 6 drumuri naționale. Toate aceste șosele au nevoie de reparații din cauza problemelor părții carosabile. Pe lângă Drumul Național 3B, într-o stare avansată de degradare se află și Drumul Național 2C, care leagă municipiul Slo­bozia de municipiul Buzău, pe sectorul Grivița-Nicolești-Tovărășia-Pogoanele.

6 Mai 2021, 09:40 (2346 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


sofer:
(10 Mai 2021, 20:32)
50 mil euro par cam mult...insa viata este nepretuita. Totusi, orice suma de bani ar fi imputata de o eventuala instanta la CNAIR, sau Consiliul Judetean /primarii, suma aia va fi platita din bani publici, deci ai tuturor. Altfel ar fi stat lucrurile daca era imputata personal conducatorului institutiei respective.
Daca nu ai ITP la autoturism, sau rovigneta, daca nu este aprins chiar si becul de la numar polis iti da o mega amenda. Dar nu am vazut ca polis sa dea amenda sefului cj pentru ca nu a reparat un drum judetean, sau l-a peticit prost, cu receptia facuta contra comision.
Confirm, drumul de la fetesti - bordusani-facaeni-chirana este plin de gropi si denivelari; daca esti intreg la cap, mai mult de 50/60 km/h nu ai cum sa mergi.
Victoria:
(7 Mai 2021, 12:21)
Bravo. Ar trebui să-i actionăm și noi pentru șoseaua mizerabilă Ciulnița-Buiești. Ne-am stricat mașinile! Jigodiile politice s-au pozat defilând cu niște contracte în luna martie. KDați drumul la lucrâri, lăsați golăniile!