Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

George Dragomir, campion național! Răzvan Stănescu, finalist!

Scrimă, Campionatul Național de Tineret U23

George Dragomir, campion național! Răzvan Stănescu, finalist!

Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Tineret-sabie, competiție adresată sportivilor cu vârsta sub 23 de ani. Și la acest turneu, Slobozia a fost «buricul târgului», doi dintre cei mai valoroși scrimeri ai orașului nostru disputând Finala.

Cu pași siguri, spre Finală Cluburile din Slobozia s-au prezentat la competiție cu șapte scrimeri, dar toate speranțele au stat în George Dragomir și Răzvan Stănescu, deja consacrați în concursurile naționale și internațiinale ale juniorilor. Iar cei doi nu au dezamăgit. În faza Optimilor, Stănescu a trecut de ieșeanul Iustin Cîdu, cu 15-4, iar Dragomir l-a eliminat pe stelistul Mihnea Enache, cu 15-10. Sferturile de finală au prilejuit alte două victorii confortabile ale celor doi sabreri legitimați la CSM Unirea Slobozia: Răzvan Stănescu-Răzvan Tipișcă 15-8, George Dragomir-Rareș Ailinca 15-10. Și în penultimul act al competiției, ialomițenii au dovedit că stăpânesc bine situația, asigurându-și biletele pentru Finală. Răzvan s-a duelat cu Radu Nițu de la Riposta București și l-a învins cu 15-11. La fel de convingător a fost și George, care a trecut cu 15-9 de dinamovistul Răzvan Ursachi. Astfel, am avut o finală între doi sabreri din Slobozia. Mai pragmatic și, poate, mai călit în emoțiile unor astfel de confruntări, George Dragomir a învins cu 15-12. Așadar, Slobozia a dat campionul și vicecampionul național de tineret. Nu va trece mult timp, și Naționala de Sabie a României se va baza pe un puternic trio ialomițean, olimpicului Iulian Teodosiu urmând să i se alăture George Dragomir și Răzvan Stănescu.

13 Mai 2021, 08:20 (1081 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
De 3 ori bronz pentru Slobozia
Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas
Iulian Teodosiu merge la Olimpiadă!
Răzvan Stănescu, locul 5 la Teheran
Dublu bronz la «Cupa Riposta»

Comentariile cititorilor:


Adrian:
(16 Mai 2021, 00:40)
Felicitari! Multa bafta in continuare. Efortul va da rezultate.
Vasile:
(15 Mai 2021, 22:49)
Mai contestă cineva valoarea scrimerilor și a celor 2 profesori când va spuneam ca lumea îi ține minte doar campionii, felicitări
Foarte tare:
(14 Mai 2021, 12:51)
FELICITARI !!!
Mult succes acestor tineri dedicati.
Felicitari si indrumatorilor (parinti, antronori, profesori etc).