Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început numărătoarea inversă: «Ghișeu Unic» la Primăria Slobozia

A început numărătoarea inversă: «Ghișeu Unic» la Primăria Slobozia

Administrația din Slobozia anunță demararea lucrărilor pentru înființarea «Ghișeului Unic». Primarul Dragoș Soare susține că lucrările vor fi finalizate pănă la începutul lunii iulie 2021. «Primăria nu e a funcționarilor publici, e a cetățenilor! Iar acesta nu e doar un slogan de campanie, e o realitate în care cred...» a declarat primarul Sloboziei.

O idee de campanie Ideea «Ghișeului Unic» la Primăria Slobozia a apărut în campania electorală de anul trecut, după ce primarul Dragoș Soare a vizitat Oradea. Acesta a susținut public că sistemul «Ghișeului Unic» va fi implementat și la Slobozia. «Ghișeul Unic» reunește toate serviciile din cadrul unei administrații locale, respectiv servicii adiacente, precum depunerea declarațiilor fiscale, arhiva personală (dosar fiscal personal), eliberarea certificatelor fiscale. Lucrările pentru realizarea acestui obiectiv au început în luna mai a.c., după aprobarea bugetului anului în curs. Primarul Dragoș Soare susține că «Ghișeul Unic» va deveni operațional la începutul lunii iulie 2021. «Sper ca în luna iulie să ne putem bucura de această facilitate. Primăria nu e a funcționarilor publici, e a cetățenilor! Iar acesta nu e doar un slogan de campanie, e o realitate în care cred... „Ghișeul Unic“ la Primăria Slobozia este un prim pas către normalitatea pe care o văd eu. Cetățeanul trebuie să fie și va fi în centrul preocupărilor administrației din Slobozia!» a declarat public Dragoș Soare.

Camere video în Primărie
O altă idee pe care administrația locală o implementează vizează transparentizarea activității administrative la nivelul Primăriei Slobozia. În acest sens, pe fiecare dintre holurile instituției vor fi amplasate camere video. «Sperăm ca în acest fel cetățenii să se simtă mai protejați în relația cu funcționarii publici... Primul exemplu îl ofer eu, instalând camere de luat vederi pe holul unde este biroul meu... La fel vom proceda și în cadrul „Ghișeului Unic“. Nu este o metodă de control, cum a fost percepută, ci una de prevenție...» a mai precizat Dragoș Soare.

17 Mai 2021, 09:05 (2861 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Funcționarii Primăriei Slobozia urmăreau serialele Netflix la birou
Administrația Soare face curat în ograda Primăriei Slobozia
Ex-subprefectul Barbu a ajuns șef la Cantina Socială

Comentariile cititorilor:


???:
(23 Mai 2021, 22:23)
Care ar fi noutatea?
Si in prezent exista un birou de relatii cu publicul unde depui cererea pentru documentul care te intereseaza si tot de acolo il ridici.
O alta varianta care functioneaza de cativa ani este sa transmiti pe e-mail actele necesare, formularul de cerere il poti descarca de pe pagina de internet a primariei si tot pe mail primesti documentul solicitat, semnat digital.
Iar pentru plata impozitului, domnule "Buze" nu trebuie sa mergeti 300 de km pentru a-l plati, puteti sa cereti primariei sa va dea acces online la plata impozitelor dvs si la urmarirea acestora. Informati-va bine inainte si nu mai ridicati in slavi nimicurile cu care se lauda alesii locali. Putini au inventat roata.
Pe de alta parte, constat cu mare tristete ca orasul arata la fel de jalnic cum arata si in urma cu un an, ca noua speranta de primar "apune" pe zi ce trece si tare mi-e ca se confunda cu ceilalti de dinaintea domniei sale. Nu avem apa potabila, avem o parcare subterana gaura neagra la buget, dar primarul alege sa continuie ideile idioate ale lui mocio - sala polivalenta intr-un oras distrus = tichie de margaritar chelului!
Vasile:
(21 Mai 2021, 17:21)
O idee foarte buna. A functionat si la spital pe vremea dnei Iancu Mariana. Era ordine si disciplina nu ca acum holurile pline de bolnavi care stau si asteapta de la 8 pana la 15 la usile cabinetelor. Este bataie de joc. Te duci bolnav si pleci mai bolnav. Domnii doctori isi fac meseria fara interes, fara raspundere, suntem mai rau ca animalele. Pe vremuri te consulta din cap pana in picioare, acum te intreaba doua vorbe, iti da o reteta si acasa. Avem RMN, avem Tomograf, Mamograf, de ce trebuie sa asteptam sa moara lumea pentru ca nu au fost monitorizati la timp!? Felicitari dlui Primar ca ia masuri benefice pentru cetateni. Sa va ajute Dumnezeu si sa fiti alaturi de noi, nu de clientela politica.
Mary:
(20 Mai 2021, 09:06)
Pe când un ghișeu pentru sugestii și reclamații vis-a-vis de starea șoselelor, poate așa lucrurile se pot mișca mai eficient și toată lumea ar fi mulțumită. Atenție! Puful de la plopi arde la fel ca benzina. Avem noroc că plouă.
Dorel:
(19 Mai 2021, 09:38)
Așa este, cu siguranță stimabilul primărel nu citește comentariile și este complet rupt de realitatea din Slobozia pentru că altfel, ar fi început mult promisa restructare și eficientizarea a imensului aparat birocratic al primăriei.
Pe de altă parte, cred că singura noastră șansă rămâne redacția Independent, care are curajul de a devoala incompetența și corupția din Primăria Slobozia.
Dadp:
(18 Mai 2021, 22:21)
Poate cand se termina biroul asta de amenajat se taie si iarba prin oras. E bataie de joc... Am vazut dusi la Urgente copii intepati de capuse, iar cei care se ocupa de spatiul verde probabil acum se pregatesc de iarna grea care e posibil sa vina...RUSINE!
WALY:
(18 Mai 2021, 12:38)
Slobozeni, dupa ce sunteti prosti mai faceti si gargara. Veniti la Primarie pentru ca nu stiti nici cum va cheama, pentru lucruri minore pe care nu stiti cum sa le rezolvati. Mai sunt si functionari care nu au ce cauta acolo, dar intrbati pe primarii pe care ati votat de ce sunt acolo. Ghiseul unic ar trebui sa aiba oameni instruiti in toate domeniile administratiei, este in primarie un functionar asa capabil, ca Primarul inca nu stie administratie.
Slobozean:
(17 Mai 2021, 21:49)
Domn Primar sper sa citiți comentariile. Doresc sa faceți ordine, asa încât primăria sa fie în slujba noastră. Impresia este ca de cele mai multe ori parca noi cetățenii suntem în slujba primăriei și a unor persoane care nu și mai încap în piele de înalte ce sunt. Mult timp primăria a fost un loc al hoției începând de sus. Nu degeaba anchete care au fost. Fiți integru și moral ca de aceea v am votat primar. V ati asumat o misiune nobila. Nu fiți ca nebunii de pana acum, pardon CIRCARII de pana acum Fiți OM.
Buze:
(17 Mai 2021, 16:12)
Jalnica Ialomița! Eu as da afara instant 95% dintre așa ziși funcționari publici, care de fapt sunt niște sugative de bani publici. Toți sau aproape toți sunt angajați pe cumetrii, rubedenii, interese de familie sau slugărnicie și pupătorilor de dosuri infecte. Vai capul nostru (vostru) de ialomițeni, lumea a treia, Zimbabwe, Somalia. Sa mergi 300 km ca sa plătești un impozit de 57 lei, o fii bine ma parlitule de primar. Nu va mai deșteaptă nici, mama, mamelor,digitalizarii, atât timp cât o proasta satului cu c.rul cât ieslea de la vaca, va conduce, sau unul incult cu burta cât a porcului, Ghiță din coteț.
MDA:
(17 Mai 2021, 10:38)
mda, mai creem ceva structuri noi, mai facem cateva angajari pe criterii bine stiute, iar la final constatam ca suntem o urbe saraca nu vine mai nimeni sa plateasca la ghiserul unic si eficienta este la fel ca cea a Parcului IMM !
nu ar fi mai bine sa se munceasca si sa se face mai intai eficiente toate celelalte structuri deja existente si dupa daca e cazul sa fie create altele noi ? intreb si eu asa ca pentru coana Tanta de la mine de la bloc !