Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este inclus în 4 pro­iecte de modernizare și reabi­litare. Două dintre acestea se reali­zează cu ajutorul fondurilor europene, iar celelalte prin fonduri alocate de Guvernul României, în baza Programului Național de Dezvoltare Locală. Toate aceste proiecte se desfășoară fără a întrerupe activitatea medicală. O adevărată strategie inginerească a fost pusă în mișcare pentru ca medicii să-i poată consulta pe pacienți, în timp ce muncitorii reconstruiesc practic întreg spitalul.

Scenariile de modernizare ale unui spital
Primul proiect din cele 4 care vizează Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel de modernizare și dotare cu aparatură medicală a Ambulatoriului de Specialitate. Finanțat cu fonduri europene, acest proiect are o valoare de 17,4 milioane de lei. Lucrările la Ambu­latoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au început încă de la sfârșitul lunii februarie a acestui an și se realizează după un scenariu foarte bine pus la punct astfel încât activitatea medicală să nu fie întreruptă. Administratorul Spitalului Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, a făcut demersuri pe lângă firma care execută lucrările astfel încât să fie identificate soluții pentru continuarea actului medical în Ambulatoriul de Specialitate să continue. Mai mult decât atât, aceste scenarii au fost analizate și stabilite astfel încât să dea posibilitatea instituțiilor din cadrul Spitalului Slobozia pentru a-și putea găsi noi spații de funcționare până la finalizarea lucrărilor. Este vorba despre Dispensarul TBC și Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița. «Poate că după elaborarea proiectului tehnic, stabilirea acestor scenarii după care se vor desfășura lucrările a fost cea mai dificilă misiune... Practic, actul medical va continua în timp ce muncitorii vor fi pe șantier. Totul a fost foarte bine gândit și analizat astfel încât să nu creeze disconfort pentru pacienți și cadre medicale!» a explicat Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița. Potrivit acestor scenarii, lucră­rile se vor efectua etapizat. «Prima etapă cuprinde subsolul, parterul și etajul 1. În această etapă vor fi modernizate și spa­țiile în care va funcționa Secția Radiologie, care va fi mutată la parter. În etapa a II-a se va reabilita etajul 2, iar tot acum vor fi mutate și aparatele de radio­logie. În etapa a III-a, care se va încheia în martie 2022, se vor moderniza celelate etaje din cadrul Ambulatoriului de Spe­cialitate!» a mai spus Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița. După același scenariu se va rea­liza și mo­dernizarea Unității de Primiri Urgențe, cel de-al doilea proiect cu finanțare europeană al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Valoarea acestui proiect este de 7,4 milioane de lei.

Demersuri pentru realizarea proiectelor PNDL
Pe lângă proiectele cu finanțare europeană, Spitalul Județean de Urgență Slobozia este beneficiarul și a două pro­iecte finanțate de Guvernul României prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL). Este vorba despre contrucția unui nou bloc operator (a cărui valoare este de 63,8 milioane de lei) și modernizarea și dotarea cu aparatură medicală a clădirii în care funcționează Spitalul Județean de Urgență Slobozia (a cărui valoare este de 60,7 milioane de lei). În cazul acestor proiecte, demersurile ad­ministrației județene se află încă într-un stadiu incipient, în sensul că se fac demersuri pentru realizarea acestor proiecte. «În cazul blocului operator, deschiderea ofertelor a fost în 8 februarie 2021, se lucrează la realizarea procedurii tehnice și financiare... Estimăm că la finalul lunii iunie se va finaliza procedura de evaluare pentru construcția blocului operator. Avem deja doi solicitanți care și-au manifestat interesul pentru a prelua această lucrare. În cazul proiectului de modernizare a clădirii Spitalului Județean de Urgență am întâmpinat ceva probleme cu zona de verificare a proiectului. Din fericire am depășit aceste situații, nu era responsabi­litatea Consiliului Județean Ialomița. Suntem la faza în care așteptăm obținerea autorizației de construire din partea Primăriei Slobozia, iar după obținerea acestui document vom trece la partea de depunere a proiectului tehnic...» a adăugat Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița. Și în cazul acestor proiecte administrația județeană va desfășura scenarii de lucru astfel încât să fie păstrată funcționalitatea unității medicale. «Va fi, de asemenea, elaborat un plan de construcție astfel încât să fie păstrată funcționalitatea spitalului!» a completat Alexandru Potor.

Aparatură medicală de 5 milioane de lei Investițiile în Sănătate nu s-au rezumat doar la modernizarea și reabilitarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultimii 2 ani, administrația județeană, în parteneriat cu Ministerul Sănătății, a achiziționat aparatură medicală de peste 5 milioane de lei pentru cel mai mare spital din județul Ialomița. Este vorba despre un mamograf digital de ultimă ge­nerație, un aparat mobil care realizează radiografii la rezoluție mare, un aparat pentru dializă acută, un ventilator mecanic de înaltă performanță pentru copii și adulți aflați în terapie intensivă, acestea fiind doar câteva exemple de echipamente care au fost cumpărate în ultima perioadă.

26 Mai 2021, 08:05 (1458 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Demararea lucrărilor de modernizare la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în așteptare
Cazare de lux la Spitalul Slobozia

Comentariile cititorilor:


DNA:
(27 Mai 2021, 08:47)
Presupun ca licitatiile vor merge la cine trebuie, adica la prieteni :))
Un cetatean:
(26 Mai 2021, 11:58)
Totul este perfect!!!! Pe ce lume trăiți domnule jurnalist? Din birou totul merge cu exactitate domnule Potor!!! Pentru România este o premieră, cum sa nu fie afectată activitatea medicală daca ambulatoriu se muta , ulterior încep proiectele pe spital/ upu/ bloc operator. Cine a gandit aceste proiecte ori a vrut cu intentie sa faca rau ori este retardat, acum cei care le continuă nu cred ca au viziune!!!