Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 17 milioane de lei pentru finalizarea parcării subterane

Mult a fost, destul a mai rămas

Slobozia va cheltui 17 milioane de lei pentru finalizarea parcării subterane

bonus: Administrația Soare are nevoie de surse noi de venit

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 27 mai 2021, un studiu de fezabilitate care va permite finalizarea lucrărilor la parcarea subterană din Piața Revoluției. Valoarea lucrărilor este estimată la 17 milioane de lei, iar termenul de exe­cuție va fi de 9 luni de la debutul lucrărilor. Reamintim că inves­tiția din centrul Slobo­ziei a fost demarată în anul 2014 și a intrat în conservare în 2019...

După 2 ani de așteptare La 2 ani de la intrarea în conservare a șantierului din Piața Revoluției, administrația locală reia demersurile de finalizare a acestei investiții. Joi, 27 mai 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia a fost votat un proiect de hotărâre care aprobă «studiul de fezabi­litate, indicatorii tehnico-economici și restul de executat» pentru obiectivul de investiții «Reabilitarea Pieței Revoluției». Conform documentației aprobate, pentru finalizarea lucrărilor la acest obiectiv administrativ ar fi nevoie de 17 milioane de lei. Consilierii locali prezenți au aprobat în unanimitate proiectul de hotărâre. Reamintim că obiectivul «Reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției» a fost demarat în 15 iulie 2014 și ar fi trebuit finalizat până la 31 decembrie 2015. În anul 2018, după amânări succesive, contractul cu firma ACM4 București nu a mai fost prelungit, iar din anul 2019 investiția a intrat în conservare. Conform informațiilor oficiale, în noile condiții aprobate de către Consiliul Local Slobozia, valoarea totală a investiției se va cifra la 42,2 milioane de lei.

Două scenarii, 9 luni de șantier Aprobarea studiului de fezabilitate pentru «restul de execuție» este doar un prim pas către finalizarea acestei investiții. În condițiile în care lucrările restante vor fi scoase la licitație în acest an, un termen optimist pentru finalizarea lucrărilor ar putea fi sfârșitul anului 2022. Concret, proiectul presupune lucrări de instalații la fântânile arteziene și refacerea pavajului degradat, lucrări de reabilitare a bulevardului Chimiei și lucrări de dotare și amenajare a parcării subterane. Pentru asigurarea unei ieșiri din parcarea subterană, firma Euro AIM Consulting SRL, proiectantul lucrărilor restante, propune două scenarii. Primul scenariu presupune construirea unei rampe deschise în lungime de 29,5 de metri, iar cel de-al doilea presupune construirea unei rampe parțial deschise în lungime de 45,7 de metri care va include și un tunel de 21 de metri. Termenul de finalizare a acestor lucrări este de 9 luni de la data demarării lor. Indiferent de scenariul ales, proiectantul propune eliminarea palplanșelor metalice din proiectul inițial cu «pereți mulați».

Administrația Soare are nevoie de surse noi de venit
Consiliul Local Slobozia a aprobat, de asemenea, o serie întreagă de proiecte de hotărâri care reflectă noile politici administrative ale primarului Dragoș Soare. Printre acestea se numără proiectele privind bugetele firmelor controlate de Consiliul Local, investiții punctuale la rețeaua de apă și canalizare sau noile tarife pentru utilizarea bazelor sportive, a poligonului sau a spațiilor din piețe și oboare. Deciziile adoptate confirmă capacitatea limitată a administrației Soare de a reforma sistemul moștenit de la ad­mi­nistrația precedentă și necesitatea identificării unor noi surse de venituri pentru bugetul local.
Nimic nu se schimbă, totul se transformă Consiliul Local Slobozia a aprobat bugetele anuale pentru Platforma IMM Slobozia SRL, Servicii Publice Slobozia SRL și Pază și Servicii Comunitare SRL. Conform proiectelor de hotărâri adoptate, în cazul primelor două firme, bugetele anuale înregis­trează creșteri. În cazul Pază și Servicii Comunitare SRL, bugetul pentru anul în curs este mai mic cu peste 700 mii de lei, reflectând astfel decizia primarului Dragoș Soare de a renunța la unele dintre contractele încheiate de Primăria Slobozia cu această firmă. Reamintim că venitul anual al Pază și Servicii Comunitare SRL s-a cifrat la 3 milioane de lei.
Termene noi pentru investiții necesare Consiliul Local Slobozia a aprobat, de asemenea, și o serie de proiecte de hotărâri pentru investițiile prognozate de administrație în viitorul imediat. Printre acestea se numără extinderea canali­zării menajere pe strada Prelungirea Mărului din Slobozia Nouă și strada General Magheru din Bora. De asemenea, a fost inițiat un proiect de hotărâre care va permite demararea investiției pentru «înlocuirea/devierea conductei de refulare la stația de pompare a apei din cartierul Cărămidari». Reamintim că această investiție va asigura preluarea apelor pluviale la nivelul orașului Slobozia, înlăturând pericolul inundării străzilor și caselor din cartierele orașului. Un termen optimist pentru finalizarea acestor investiții este sfârșitul anului 2022.
Tarife vechi și servicii noi Pe lista proiectelor de hotărâri adoptate figurează și cel care vizează tarifele pentru utilizarea bazinului de înot didactic. Astfel, pentru o oră de acces la bazin, slobozenii vor plăti 20 de lei. Elevii, studenții și pensionarii be­neficiază de o reducere de 50%. În cazul terenurilor de sport sintetice, tariful variază între 50 și 70 de lei, în funcție de terenul închiriat. De asemenea, Consiliul Local a stabilit tarifele pentru utilizarea poligonului de tragere aflat în administrarea Poliției Locale. În acest caz, tariful variază între 100 și 205 lei, în funcție de numărul de cartușe și tipul de armă utilizat. Un alt tarif aprobat de Consiliul Local este cel pentru construirea de cavouri, serviciu asigurat începând cu acest an de către Servicii Publice SRL. Acest tarif a fost stabilit la 4500 de lei.

3 Iunie 2021, 08:10 (2257 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Aparatul administrativ din Slobozia va fi restructurat în luna iulie
Soluții generale pentru subsolurile inundate din blocurile Sloboziei
Statuia lui Matei Basarab așteaptă de 20 de ani să ajungă la Slobozia

Comentariile cititorilor:


pff...:
(9 Iunie 2021, 13:47)
Cum se discuta frate de sumele astea astronomice, 17 milioane de lei, de parca ar fi lei vechi, nu noi. Si asta doar pentru a excava pamantul din fata primariei si a decupa intrarea in parcare. Iti sta mintea in loc cum se fura din bani publici. Dar ce? fac poarta din aur masiv?
Lasati-o drq asa neterminata si FACETI APA POTABILA! nu iluzii cu sali de sport, amenajarea zonei de la casa armatei si alte lucruri care mai pot astepta.
#pasajladrajna:
(4 Iunie 2021, 11:18)
Il poti lua ca exemplu pe primarul Piedone. In 4 luni, in sectorul 5 au inceput sa mearga lucrurile. Sunt filmulete pe net. A scos toti directorii pe teren si asa au inceput sa mearga lucrurile. Parcarea aia nu mai reprezinta o prioritate, altele sunt prioritare acum dar se pare ca ai pierdut startul. Nu prea te vedem pe teren, e drept, iarba e mare, mai sunt si tantari, canalizarea pute. Gandeste-te ce ai putea face cu banii aia! Ia-o dintr-o parte a orasului si iesi in partea cealalta cu treburile rezolvate. Nu incepe zeci de santiere ca nu vei termina nimic.
Slobozean:
(4 Iunie 2021, 07:35)
Am devenit parca protagoniștii unei scene caragialesti. Groapa și parcarea subterana au marcat evoluția acestui oraș. Asa se ntampla cand avem conducători aleși desigur smecheri, impostori și prosti. Fatavde primar am respect, cred ca va putea aduce schimbări normale pentru un oraș.
Dan:
(3 Iunie 2021, 20:03)
Altă Marie cu aceeași pălărie. Altă conducere,alt studiu de fezabilitate.Trebuie pusă o pancarta:Aici se duc banii dumneavoastră!Cu studii de fezabilitate se fac băieții deștepți cu bani.De fapt așa se halesc banii proștilor:studiile de mai înainte nu sunt bune?a fost cineva tras la răspundere? Ca doar nu s-au mutat clădirile între timp...
Răduță Aurelian-Constantin:
(3 Iunie 2021, 15:06)
Parcarea subterană ca parcare. Dar ce facem cu Parcul Orășelul Copiilor!? Am trecut prin acel parc și am văzut cum se distruge totul. Ulterior am aflat că se face un nou parc pe fonduri europene. Problema este, se face ceva și pentru tineri sportivi cu abilități fizice dezvoltate!? Se face un panou de cățărare, skatepark, curse cu obstacole? Sau vedem că le face numai la copii ca să se facă spălare de banii pe fonduri europene? Noi suntem învățați să fim păcăliți... Vrem ceva concret și pentru tineri din acest oraș. Fapte vrem, nu vorbe... Am încredere că Domnul nostru primar scump și drag Dragoș Soare o să facă ceva și pentru noi sportivi de sporturi extreme, nu-i așa Domnule Primar? Mai ales castelul de la orășel era locul de întâlnire al tuturor sportivilor datorită mie din Slobozia și România. Mergem cu încredere înainte. Știu că se poate Domnule Primar. Sper să nu fiți ca restul. Succes!
Mar:
(3 Iunie 2021, 13:58)
Bun. Si cineva răspunde pentru prosta proiectare, proasta avizare, pentru supraevaluarea parcării șamd? Adică sesizați parchetul? Sau parchetul se sesizează pentru grupul asta organizat? Ca sunt mulți care ar trebui să dea cu subsemnatul.
platitor:
(3 Iunie 2021, 12:44)
Restul cheltuielilor efectuate nu le platim tot noi ,recte creditul angajat si restituit de directorul economic {deturnare de fonduri }nu il platim tot noi ,poate la sfirsitul investitiei ne comunicati si noua platitorilor cit ati platit pe investitia parcarii ,persoanele responsabile ,si sumele imputate si recuperate .Multumesc !
Administrator Anonim:
(3 Iunie 2021, 11:17)
Dupa parerea mea, parcarea subterana trebuie lasata in stadiu de conservare pe timp de criza si investit in curatenia orasului, apa potabila, asfalt ,iluminat public, locuri de joaca pentru copii dar nu intre blocuri sa zapaceasca pe toata lumea, reorganizarea ordinii publice pentru siguranta cetateanului, investit in modernizarea primariei si firmelor aflate in subordine pentru o buna functionare gen URBAN,DADP etc si cel mai important atragerea de investitori in locuri de munca sa aiba lumea unde munci si cu asta sunt si bani din taxe pentru terminarea parcarii. Deci tu ca primar (adminstratorul orasului) trebuie sa crezi o buna stare cetatenilor prin creearea conditiilor si creearea locurilor de munca ca dasta esti ales si platit din banii nostri nu sa te ocupi de dezbinari unii contra altora RUSINE! O zi buna sa aveti
Gigel:
(3 Iunie 2021, 09:44)
De departe, cea mai proasta decizie cu putinta - aruncarea a 17 milioane de lei pe geam pentru a finaliza o cheltuiala total inutila. Daca suntem prosti, sa fim pana la capat, nu-i asa? Ca doar noi platim. Pe credit... Iar referitor la statia de pompare Caramidari, motivatia este eronata. Aceea este o statie de pompare a canalizarii menajere, nu a canalizarii pluviale, din ce stiu. Macar de s-ar face, oricum.