Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicii veterinari din Ialomița își cer drepturile în instanță

Proces colectiv la Tribunalul Ialomița

Medicii veterinari din Ialomița își cer drepturile în instanță

Medicii veterinari din Ialomița dau în judecată Autoritatea Națio­nală Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, reprezentată la nivel local de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, solicitând plata celor 10 mii de lei/cabinet promiși de stat. Potrivit actelor normative prin care este prevăzută această reglementare, sumele se acordă medicilor veterinari care au încheiate contracte de concesiune cu ANSVA și care au împuternicire pentru efectuarea acțiunilor sanitar-veterinare publice.

Se așteaptă decizia judecătorilor Acordarea celor 10 mii de lei pentru medicii veterinari a fost prevăzută prin Legea nr. 236/2019. La fel ca în alte județe din țară, și în Ialomița medicii concesionari susțin faptul că la momentul în care au făcut demersuri pentru a primi respectivii bani s-au trezit fie cu sume diminuate, fie fără niciun leu. Astfel, 14 medici concesionari din județul nostru au formulat o acțiune colectivă la Tribunalul Ialomița prin care cer Autorității Naționale Sanitară Veterinară, prin Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, să le fie acordate drepturile finaciare așa cum sunt prevăzute de actul normativ în vigoare. Înainte de intrarea în vigoare a acestei legi, medicii veterinari încheiau o convenție de cesiune cu ANSVA, în baza căreia aveau obligația de a îngriji animalele dintr-o anumită zonă. Aceste servicii erau ulterior decontate de stat. Indemnizația de 10 mii de lei este necesară medicilor veterinari în condițiile în care sumele puteau acoperi și transportul probelor, ridicarea produselor și ti­pizatelor necesare, consilierea proprieta­rilor de animale, formarea profesională sau participarea la ședințe de instruire. Toate aceste servicii nu erau decontate înainte ca Legea 236/2019 să intre în vigoare.

4 Iunie 2021, 10:40 (1311 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@George.s:
(11 Iunie 2021, 20:32)
Uite o alta idee, asa pentru a vedea lucrurile dintr-o alta perspectiva:
Medicii astia veterinari au facut munca patriotica de la inceputul anului pana acum; au muncit fara bani enshpe luni. Probabil ti se pare normal, ca deh, pot fi categorisiti ca bugetari, iar bugetarii, toti pana la ultimul sunt niste nen*r*citi. Probabil faci parte dintre cei care adopta conduita "capul plecat sabia nu-l taie" si ii pupi mana patronului chiar si atunci cand te umileste. Nu este deloc normal. Angajatii nu sunt sclavi pe plantatie. De asta suntem unde suntem. De asta orice patron (pe care sa nu-l intrebi cum a facut primul milion!) si orice sef de la stat pus politic isi bat joc de angajati. Muncitorii din alte tari isi cunosc drepturile si aleg sa si le impuna fara drept de apel.
Daca citesti prin arhiva acestui ziar vei gasi un articol referitor la o angajata care si-a dat in judecata patronul pt ca nu i-a platit toate drepturile.
In alta ordine de idei, mai stii ce facea celebrul patron al fostei firme Hermes? nu vira catre stat contributiile angajatilor, asa ca, unii saracii s-au trezit ca nu aveau contributii la pensie.
Deci, ridica putin capul din pozitia strutului si lasa oamenii sa-si ceara drepturile....si asa infime fata de angajatii altor state.
George.s:
(9 Iunie 2021, 20:54)
Ce înseamnă munca la stat... Puteți să vă închipuiți un angajat al unei firme private că dă în judecată firma care l-a angajat?
Ion :
(4 Iunie 2021, 20:21)
Juristul/jurista ce zice? Se poate da sau...se poate sa nu se dea cei 10000 de lei? Asta e.ntrebarea.
nemultumitu':
(4 Iunie 2021, 11:44)
Nu prea inteleg ! Au avut grija de cate o zona a judetului gratuit? Sau platesc si proprietarii si statul pentru aceleasi servicii neprestate?