Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criză de personal în Centrele DGASPC Ialomița

Criză de personal în Centrele DGASPC Ialomița

O analiză a activității Cen­trelor prin intermeidul cărora Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița oferă servicii medicale arată că aceste unități au nevoie de personal specializat pentru a-și desfășura activitatea în cele mai bune condiții. Oficialii instituției susțin că, în ciuda numărului limitat al resurselor umane, nu au fost sesizate probleme în privința îndeplinirii obiectivelor.

Se caută soluții În toate cele peste 20 de Centre pe care Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița le adminis­trează există 436 de posturi din care, în momentul de față, sunt vacante 73. Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihică din localitatea Movila, acolo unde sunt tratați beneficiarii de servicii sociale cu diferite forme de handicap, se confruntă cu o criză accentuată de personal. Astfel, potrivit criteriilor, pentru fiecare dintre cele 41 de locuri ar trebui să existe un angajat care să aibă grijă de beneficiari. Centrul de la Movila are însă vacante 12 locuri. Demersuri în vederea ocupării locurilor vacante au fost făcute de mai multe ori, însă oferta nu a fost atractivă pentru persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă. Deși Centrele duc lipsă de perso­nal specializat, oficialii DGAPSC Ialomița susțin susțin că nu le este afectată activitatea. «Facem eforturi pentru a suplini lipsurile de personal pe care le avem... Și suntem convinși că reușim pentru că nu am avut probleme niciodată! Politica de resurse umane depinde și de bugetul pe care îl avem la dispoziție. Totuși, de fiecare dată când avem ocazia căutăm soluții pentru a ocupa locurile vacante!» a precizat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al DGASPC Ialomița.

7 Iunie 2021, 12:35 (2368 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anca Meirosu:
(11 Iunie 2021, 02:28)
Ce angajari bre? unde?cand?cine sa te ia in seama cand depui o cerere? Am depus o cerere cu chiu cu vai pentru o angajare ca infirmiera ca de asistent medical nu "prevedea "in acel moment, si cand m a trimis sa vad azilul de la Balaciu{dupa 3 luni de tatonari asidue} ca acolo era un loc disponibil si am vazut cum s a prezentat (...), am refuzat din start,nu consideram ca imi este necesara in acea perioada umilinta fiicei securistului (...),se comporta de zici ca era tarlaua mama-si si a familiei ei.Oricat de nevoiasa as fi nu ma pot lasa calcata in picioare de o matahala pusa politic ,am oarece principii dupa care ma ghidez in viata, chiar daca aceasta toapa ma trata cu inferioritae ridicand din spranceana cand mi a vazut diploma de studii,absolventa a scolii postliceale in anul 2006.Cu nimic nu s au schimbat criteriile de angajare de pe timpuri,sau poate este mai rau ca atunci...deci daca nu ai bani,nu esti pila lui X sau basca nu esti in vreun rahat de partid risti sa ramai pe dinafara cu toate diplomele existente.Felul ignorant m-a deranjat,eu prezentandu ma in momentul in care am pasit in biroul ei,ea nici macar din bun simt nu si a ridicat privirea spre usa,pentru ca savura copios un pranz al acelor nevoiasi !Concluzia....din rau in mai rau mergem in tara noastra,pentru ca ajung "sefi " doar ciurucuri si tupeisti la greu!!!!!! Domnule Marian Pavel,luati,un aspirator si fa un pic de "curatenie" acum in al 12-lea ceas,cereti sa fie angajati competenti nu rasuri !!!
Cateluta:
(10 Iunie 2021, 03:22)

Pamflet de la mine pentru șmecherite ulterior. 
  ,,Mareana a lu alde, Lucică de vro 8 luni sa șmecherit nu mai servește postul de la dgaspc, are acuma alte viziuni ca de neam ajusara''
George.s:
(9 Iunie 2021, 20:51)
Păi chiar voi scrieți că „în ciuda numărului limitat al resurselor umane, nu au fost sesizate probleme în privința îndeplinirii obiectivelor”. Cu alte cuvinte, de ce mai e nevoie de personal? Fiindcă nu se lucrează peste program (Doamne ferește să te duci cu vreo problemă cu 15-30 minute înainte de terminarea programului!), nu vin în weekend să lucreze, ba mai fac și muncă de teren care... știm noi bine ce înseamnă.
Maricica:
(9 Iunie 2021, 14:38)
Cum asa, odata locurile astea erau ocupate cu predilectie de neveste si amante de primari, consilieri locali si militieni. Dati un ochi pe site primariilor sa va convingeti. Nu pot sa cred ce o fi cu ei, au ramas fara cadane ori acum amantele aspira la posturi mai nobile.
minciuni:
(8 Iunie 2021, 07:19)
e lipsa de personal calificat in centre, dar birourile sunt pline la refuz de persoane care invart o hartie degeaba zilnic.
daca ar fi trimise acasa fufele din directie si a fi angajate persoane calificate in activitati cu copii nu ar mai exista analfabeti ajunsi pana in clasa a 10-a si nu ar mai exista copii nepregatiti sa fie integrati in societate.
domnilor (...) si (...), e cazul sa faceti pasul inapoi sa lasati oameni competenti in activitatile cu copiii si asistenta sociala corecta.
parlamentarii din Ialomita ar fi bine sa va implicati si voi in aceasta situatie!
eu:
(7 Iunie 2021, 19:59)
daca vrei sa fii ,,reancajat", mai bine stai acasa....
Anonim :
(7 Iunie 2021, 16:18)
Am lucrat în centrul, am avut o întrerupere de 5 ani,motive medicale, am fost anul trecut pentru că s-au făcut reancajări,cu posturi disponibile dar....a rămas să mă sune....până în prezent nimic!